REKLAMA

Prokuratura umarza śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości przy przebudowie DK91

13:35, 16.02.2017 | G.S.
REKLAMA
Skomentuj
Andrzej Pałucki. Fot. DDWloclawek.pl

Nie było nieprawidłowości przy przebudowie krajowej "jedynki" (dziś DK 91) we Włocławku - orzeka Prokuratura Regionalna w Gdańsku i umarza śledztwo, w którym sprawdzano, czy były prezydent Włocławka, Andrzej Pałucki i podlegli mu urzędnicy powinni odpowiadać za "niegospodarność skutkującą szkodą w wielkich rozmiarach" w związku z realizacją tej inwestycji. 

Przypomnijmy, że początkiem tej sprawy było doniesienie wtedy jeszcze posła Platformy Obywatelskiej, Marka Wojtkowskiego i senatora tej partii Andrzeja Persona do Najwyższej Izby Kontroli. Parlamentarzyści twierdzili, że podczas budowy drogi dochodziło do nieprawidłowości.

W połowie marca 2015 roku NIK upubliczniła raport z kontroli realizacji przebudowy drogi krajowej,  w którym  budowę drogi nazwano "podręcznikowym przykładem nieprawidłowego zarządzania i nadzoru", i zdecydowała o oddaniu sprawy do prokuratury. 

[ZT]21858[/ZT]

 - Dysponuję dokumentami, z których wynika, że kontrola to prywatna historia między prezesem NIK, a Markiem Wojtkowskim - komentował wtedy Andrzej Pałucki. 

Śledztwo szukające nieprawidłowości przy przebudowie "jedynki" najpierw prowadzono w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku, a potem przekazano je do Prokuratury Regionalnej (dawniej apelacyjna) w Gdańsku. Było prowadzone w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów. 

O umorzeniu tego postępowania poinformował dziś były prezydent Włocławka Andrzej Pałucki. Przyznał, w jaki sposób dowiedział się o zakończeniu śledztwa, w którym, jak stwierdził, był główną osobą, w stosunku do której kierowali zarzuty składający zawiadomienie politycy PO. 

- Przypadkowo usłyszałem, że postanowienie o umorzeniu dotarło do Urzędu Miasta. Ja go nie dostałem, bo w śledztwie nie byłem stroną, miałem status świadka. Prezydent Wojtkowski schował ten dokument głęboko do szuflady, nie informując mnie. Wydawało mi się, że choćby z przyzwoitości powinien mnie poinformować. Wystąpiłem o informację publiczną, jak może to zrobić każdy obywatel i tak dostałem kopię tego dokumentu. Gdyby nie przypadek, nawet nie wiedziałbym, że zostałem oczyszczony z podejrzeń - mówi Andrzej Pałucki. 

"Zawiadamiającym brak rozeznania"

Składających doniesienie w sprawie nieprawidłowości przy budowie "jedynki" w postanowieniu o umorzeniu prokuratura określiła jako osoby, którym "brak rozeznania w tak dużym procesie budowlanym"

- W swoich rozważaniach, opartych na braku rozeznania w tak dużym procesie budowlanym, wskazując w istocie naruszenie Prawa zamówień publicznych, skierowano do organów ścigania zawiadomienie pozbawione racjonalnych podstawy prawnych - czytamy w piśmie o umorzeniu.

 

Uzasadnienie postanowienia o umorzeniu liczy ponad 40 stron. Fot. DDWloclawek.pl

Andrzej Pałucki nie kryje satysfakcji z obrotu sprawy.

- Dla mnie satysfakcją jest, że opinia publiczna dowie się, jakie były fakty, a nie dumania osób, które chciały mnie wyeliminować z życia publicznego na nieprawdziwych przesłankach; że skończyło się to tak, jak przewidywałem na początku. To zrobiły osoby doświadczone, które pełniły funkcje parlamentarzystów, działały publicznie przez wiele lat. Jeżeli nie starczyło im wiedzy, to mieli do dyspozycji biura prawne parlamentu, inne możliwości skonsultowana się z fachowcami. Myślę, że te konsultacje przebiegły w inna stronę - jak wyeliminować Pałuckiego. To działo się przed wyborami i to odium cały czas nade mną wisi, że nie potrafię robić elementarnych rzeczy, jeśli chodzi o proces inwestycyjny, dopuszczam do spowodowania szkód na rzecz miasta - komentuje decyzję o umorzeniu śledztwa Andrzej Pałucki. 

Prezydent Marek Wojtkowski dziś, ze względu na obowiązki poza ratuszem, nie mógł skomentować sprawy. Wypowiedział się jego rzecznik Bartłomiej Kucharczyk.

- Marek Wojtkowski jako poseł razem z senatorem Andrzejem Personem złożyli doniesienie do NIK  po wielu głosach od samych mieszkańców.  Decyzja prokuratury o umorzeniu świadczy świadczy o tym, że nieprawidłowości nie było, pozostaje nam się z tego tylko cieszyć - mówi Kucharczyk. 

To jednak jeszcze nie koniec tej sprawy. Prokuratura Regionalna w Gdańsku informuje, że NIK złożyła zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (33)

JapierJapier

38 11

Zieleń Miejska, Jedynka. Ja pier.... czas uciekać z tego kraju. Polskie prawo jest jak pajęczyna, ptak przeleci, mucha utknie.
Gdzie jest kur... włocławski PIS, Chmielewski, Borowiak? Macie władze!
13:51, 16.02.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

krollkroll

11 3

katofaszystom zdecydowane NIE 14:20, 16.02.2017


BravoBravo

0 1

Nie wyminiłeś PARTACZA No.1 czylli firmy "HUSAR"

https://youtu.be/fwWy1NunF7k 12:35, 17.02.2017


SEPARATYSTA BOBASSEPARATYSTA BOBAS

33 12

Witam Pana Prezydenta ustąpi-onego!

Miło Pana widzieć na antenie ddwloclawek.rozaniec.com.pl Nic a nic się Pan nie starzeje. Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dalszych sukcesów na pływającej scenie, która ponoć odpłynęła i zahaczyła o most w okolicach Tczewa.
Pański następca Mario-fontanna jest równie młody, bystry i wykształcony, ale troszkę lepiej tańczy.
Pozdrawiam ustąpi-onego prezydenta i życzę zdrówka! Bawcie się Panowie nadal.
SEPARATYSTA BOBAS z Donbasu w pampersach 13:58, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ABOMINACJA!ABOMINACJA!

28 14

Obrzydliwość nie tylko społeczno - polityczna, ale osobista..! Krętactwo, brak godności, prostackie postępowanie. Jak bardzo trzeba utytłać się błocie, aby we własnym mniemaniu czuć się czystym i to obojętnie, z której strony sceny samorządowej.
Nie podam ręki, a jeżeli kiedyś podałem, to wielokrotnie myję pumeksem. 14:02, 16.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SEPARATYSTA BOBASSEPARATYSTA BOBAS

7 6

Nie dziwię się że myjesz łapy pumeksem, bo ja też bym szorował, gdybym włożył jakąkolwiek kończynę do politycznego toi-toia. 14:15, 16.02.2017


stanisławstanisław

26 14

To teraz czas na przeprosiny tych wszystkich osób szkalowanych w mediach do tej pory przez Pana Wojtkowskiego i jego partyjnych kolegów. 14:03, 16.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

konduktorkonduktor

11 0

Nie słyszałem, aby ci dwaj panowie znali słowo: "PRZEPRASZAM". Ale takie PRZEPRASZAM, które dotyczyłoby przeproszenia za dokonany komuś afront, zlekceważenie czyjejś godności lub za krzywdę, a nie takie --PRZEPRASZAM--, które mówi się, gdy chce się człek przecisnąć w tłumie lub przepchać się do drzwi i wysiąść z miejskiego autobusu. 14:24, 16.02.2017


PopekPopek

8 0

MCE, dziękuję 15:03, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KujawiakKujawiak

20 16

Remont "jedynki" to niewątpliwy wielki sukces Pana Pałuckiego.Jego następcom trudno będzie o tak duży projekt z tak dużym dofinansowaniem.Ciekawe czy Pan Pałucki będzie żądał przeprosin i "ciągał" po sądach tych nie da się ukryć nieudaczników,którzy go oskarżali.Myślę,że nie zniży się do ich poziomu.Pozdrawiam. 15:04, 16.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PoziomicaPoziomica

11 6

Mało wiesz... Obaj są na jednakim poziomie. 15:59, 16.02.2017


Czerwona_GnidaCzerwona_Gnida

28 2

No cóż teraz chłopaki grają w jednej drużynie tworząc koalicję w radzie dla jeszcze większej przyszłości miasta :) Prokuratura w Gdańsku... :)

https://www.youtube.com/watch?v=Kab2OWxuK40 15:40, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

darekdarek

20 3

Jaki sukces z tą jedynką. Przecież niby na gwarancji naprawili nie równości, a tu od nowa się pojawiają cieszymy się, że mamy równo, ale na jak długo. Jeżeli coś jest wykonywane sumiennie to tak ma być. Zaraz skończy się rękojmia, na te odcinki, a asfalt będzie się dziurawił. Zarząd dróg według mnie jest winien bo przy studzienkach koło netto na wroniej do dnia dzisiejszego są pęknięcia i ubytki, które już dawno powinny być cały czas naprawiane przez wykonawce. W Polsce fajnie się buduje, ale już by o gwarancje walczyć i pilnować tego wszystkiego to już nie, bo po co. Ręka, rękę myje i tyle w temacie. Mógłbym kilkanaście bubli pokazać dotyczących tej drogi, ale po co jak MZD ma to daleko.

Nie powiem już o sygnalizacjach świetlnych automatycznych, że coś jest z nimi nie tak, bo nie działają płynnie. np: ul. Długa z wiejską przecież od jakiegoś czasu zamiast przyśpieszać przejazd samochodów to spowalniają, a na przejściu nie raz nawet i ponad minutę można czekać. Na początku było ok, ale teraz brak kontroli i dozoru główny problem tego miasta. 15:46, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DariuszDariusz

16 8

Teraz jestem ciekawy, czy stać byłego posła, obecnie Prezydenta i byłego posła Turystę z Warszawki na przeprosiny Prezydenta Pałuckiego. 16:21, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BravoBravo

28 2

Z czego cieszy się prez. Andrzej Pałucki ? Jakby napisali ,że karierowicz Jacek Kuźniewicz vice prezydent przy Pałuckim się cieszy, o to bym zrozumiał.Ten drugi zachowuje się jak cnotliwa i niewinna panienka , podczas gdy wszyscy wiedzą jak to było naprawdę. 16:25, 16.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EnergizerEnergizer

7 1

A może wiesz kiedy zmiana w MPECU bo ludzie już się niecierpliwią... 18:52, 16.02.2017


REKLAMA

ABAB

14 0

Japier13:51, 16.02.2017
Oni mają ważniejsze sprawy na głowie, loty balonem , rozdawanie przybyłym ministrom aniołów, konkursy, śpiewanie na przystani to są dla nich ważne sprawy....
Gdyby ludzie wiedzieli, że mają zamiar powołać byłego prezydenta na jakiegoś przewodniczącego nigdy by na nich nie głosowali.Napluli wyborcom w twarz, nic nie robią dla tego miasta. 16:48, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomasz z  wloclawkatomasz z wloclawka

9 1

no coz ??? PZPR gora !!! tak zawsze bylo i jest zwlaszcza we Wloclawku. 17:19, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SEPARATYSTA BOBASSEPARATYSTA BOBAS

13 1

Czy wiecie państwo, co takiego porabia rzecznik prasowy Mario-fontanny Pan Bartłomiej Kucharczyk, onegdaj wyśmienity lokalny redaktor, bowiem jakoś ostatnio nie widuję Jego osobowości w mediach, zwłaszcza na ddwloclawek-rozaniec.com.pl ? Teraz powiada, że cieszy się i jest mu wesoło na wieść o umorzeniu śledztwa. Otóż pragnę by objął Pan swoim patronatem przejazd na ulicy Kaliskiej, o którym onegdaj było głośno w lokalnych stacyjkach, wszyscy o niego walczyliśmy, ponieważ jego otwarcie zapewniłoby płynność pomiędzy wschodem i zachodem.
SEPARATYSTA BOBAS z DONBASU w pampersach 17:40, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RepilRepil

13 1

Takimi metodami wojtkowski działał przed wyborami wstyd 18:04, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WasermanWaserman

10 1

Amber Gold ? Po włocławsku? 18:17, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zezzez

12 0

Panu Personowi, w odpowiednim czasie przypomnimy i podziękujemy. 18:18, 16.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FyrzjerFyrzjer

0 1

Taaa. A pan Person już się ciebie boi. Nie wysilaj się. Możesz skoczyć jedynie na pukiel. 12:06, 17.02.2017


Tele EchoTele Echo

12 0

A może by się ktoś za miejską spółkę wziął gdzie powiatowy Petrus migdali się do swojej wielokrotnie przełożonej dyrektorki jednoosobowego biura? 18:56, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kabaret kabaret

6 0

To teraz kolej na rewanż ? A gdzie w tym wszystkim są wyborcy którzy to wszystko finansują ?
Oj wybory samorządowe będą baaaardzo ciekawe , bo jaki normalnie wmyślący wyborca zagłosuje na kandydatów którzy słowo prawda traktują jak obelgę ? 19:05, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProkuratorProkurator

9 3

W śledztwie był Pan świadkiem!!! nie podejrzanym w związku z czym to umorzenie nie oczyszcza Pana z żadnych podejrzenień ponieważ w śledztwienie nie był Pan podejrzanym tylko ŚWIADKIEM !!! Proszę nie traktować mieszkańców jak stada baranów. A sprawa się jeszcze nie zakończyła wszystko może się zdarzyć, pozdrawiam nowy prokurator. 19:51, 16.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wiesław wojnarwiesław wojnar

1 2

Przecież jest napisane że "miałem status świadka"... 20:09, 16.02.2017


bob budowniczybob budowniczy

10 0

niech materiały sprawdzą i grubości, cały Włocławek widział....... 20:34, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

SEPARATYSTA BOBASSEPARATYSTA BOBAS

3 3

A czy minister Ziobro nad tym postępowaniem nadzór zwierzchni sprawował? Ponadto każde postępowanie można podjąć na nowo, jeśli wypłyną tylko na wierzch nowe fakty tudzież nieczystości, tym bardziej wówczas, kiedy toczyło się w sprawie ( in rem ) i nikt nie miał przedstawionych zarzutów. Nie ma wyroku skazującego, a zatem wszyscy bohaterowie są czyści jak laska Cezara. Zapewniam Państwa, że nowy Zastępca Prokuratora Rejonowego, którego podziwiam i szanuję, m.in. za walkę z włocławską subkulturą, doskonale wie, kiedy można i wręcz wypada wydać postanowienie o podjęciu na nowo umorzonego postępowania. Jeśli coś wypłynie, a pewnie nie wypłynie, bo niby skąd ma wypłynąć, to wówczas o powyższym poinformują Państwa rzecznik prasowy prezydenta Bartosz K. oraz rzecznik Prokuratury Okręgowej Wojciech F. Nie można kalać dobrego imienia innych ludzi, zwłaszcza tych siedzących przy stołach prezydialnych, przez bezpodstawne pomówienia, ponieważ grozi za to surowa kara, bodajże aktualnie 25 lat pozbawienia wolności. Możemy Pana Pałuckiego nie lubić, mieć o coś pretensje, że np. nie dopuścił kogoś do koryta, ale nie wolno nadużywać wolności słowa. Jest mocny glejt o umorzeniu i koniec z tymi czarami na ddwloclawek-rozaniec.com.pl, bo już zaczyna mnie to denerwować. Jeszcze raz życzę Panu Pałuckiemu dużo zdrowia i niech żyje Pan nadzieją, że nadejdzie jeszcze taki dzień, że słonko Panu zaświeci, i znów zasiądzie Pan na włocławskim tronie. Grunt to się nie przejmować, bo zawału można dostać.
SEPARATYSTA BOBAS z DONBASU w pampersach 22:18, 16.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tępa DZIDATępa DZIDA

6 4

Hańbą dla Polski są dzisiejsi politycy i posłowie. Hańbą jest PiS, Nowoczesna R.Petru, KOD M.Kijowskiego oraz PO D.Tuska, Schetyny i Kopacz i innych.Hańbą jest sam L.Wałęsa. Hańbą są też afery , korupcje i zajadłość nienawiści. ŻENADA. Co się dzieje z tym krajem i z tymi ludźmi.
Separatysta Bobas ma w zupełności rację. ZGOTOWALI NAM PIEKŁO NA ZIEMI. 07:36, 17.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

amonamon

2 2

Typowe dla prawactwa opluwanie, insynuacje, próby niszczenia ludzi, polityka prowadzona na najniższym możliwym poziomie. 11:11, 17.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BravoBravo

1 0

Wykowawcą remontu tego odcinka Jedynki na ul. Toruńskiej była firma "HUSAR" , pan prez. Wojtkowski wynajął adwokata z Torunia, który tak bronił ,że Włocławek musiał tym partaczom dopłacić 5 milionów złotych. Mówili o tym panowie Maciak i Stocki z telewizji CW24 12:22, 17.02.2017


BravoBravo

0 1

Partacze nad partaczami czyli firma "HUSAR" oraz hojny prezydent pan Marek Wojtkowski.
https://youtu.be/fwWy1NunF7k 12:40, 17.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017