Zamknij

Biskup włocławski Wiesław Mering będzie honorowym gościem uroczystości w skansenie

18:30, 26.09.2017 MZKiD/oprac. G.S.
Skomentuj Sam biskup Wiesław Mering w najbliższą sobotę uda się do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, żeby poświęcić najnowszy nabytek muzeum, czyli odrestaurowany zabytkowy kościół z Brzeźna.  Fot. DDWloclawek.pl/MZKiD Sam biskup Wiesław Mering w najbliższą sobotę uda się do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, żeby poświęcić najnowszy nabytek muzeum, czyli odrestaurowany zabytkowy kościół z Brzeźna. Fot. DDWloclawek.pl/MZKiD

Sam biskup Wiesław Mering w najbliższą sobotę uda się do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, żeby poświęcić najnowszy nabytek muzeum, czyli odrestaurowany zabytkowy kościół z Brzeźna. 

Uroczystość otwarcia zabytkowego kościoła z Brzeźna rozpocznie się w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce w sobotę, 30 września o godzinie 11.00. Jak informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, w strukturach którego działa skansen w Kłóbce, pobłogosławienia  „muzealnej” świątyni dokona Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering, Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.

[ZT]25803[/ZT]

Udostępnienie wnętrza świątyni jako stałej ekspozycji muzealnej zakończy realizowany od czerwca ubiegłego roku projekt obejmujący przeniesienie kościoła i jego rekonstrukcję w obrębie wsi skansenowskiej.

Oprócz prac budowlano-konserwatorskich przedsięwzięcie obejmowało gromadzenie zabytków do wyposażenia kościoła. W wyniku licznych kwerend realizowanych przez autorkę scenariusza aranżacji kościoła kierownik włocławskiego Muzeum Etnograficznego Krystynę Pawłowską, włocławskie muzeum pozyskało ponad 150 zabytków kościelnych, z których dużą część poddano konserwacji.

Główne elementy wyposażenia – dwa ołtarze z Brzeźna oraz ambonę z kościoła w Ostrowitem koło Lipna przywrócono do stanu pierwotnego z XVIII w. dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od czerwca do sierpnia b.r. trwały żmudne prace konserwatorskie przy polichromiach kościoła. Zostały one zrealizowane przez Pracownię Konserwatorską Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Kościół był użytkowany do 1996 roku. Jego funkcje zaczęła stopniowo przejmować wzniesiona obok murowana świątynia. Przyczyniło się to do postępującego niszczenia zabytku.

Ostatecznie w dniu 21 czerwca 2016 r., z inicjatywy miejscowego proboszcza, przy życzliwym zezwoleniu władz kościelnych kościół przekazano muzeum we Włocławku.

Przeniesioną do Kłóbki budowlę odtworzono w jej pierwotnym, barokowym kształcie. Zgodnie ze źródłami archiwalnymi dachy pokryto gontem osikowym, a barokową wieżyczkę z baniastym hełmem obito wiórem osikowym. W wieżyczce zawieszono dzwon pochodzący prawdopodobnie jeszcze z pierwotnej kaplicy, odlany w toruńskiej ludwisarni Fryderyka Becka w 1729 r.

Wnętrze kościoła odtworzono zgodnie z jego stanem sprzed rozbiórki. Znajduje się w nim empora (chór muzyczny) wsparta na dwóch słupach a pod sufitem szeroka faseta z malarskim fryzem z kartuszami o motywach maryjnych i chrystusowych. Na suficie w otoczeniu kłębiastych obłoków umieszczone jest przedstawienie Maryi Niepokalanej. Wyposażenie i wystrój wnętrza pochodzą sprzed Soboru Watykańskiego II (1965 r.), gdy mszę odprawiano w rycie trydenckim, po łacinie, a kapłan, tak jak wierni, stał przodem do ołtarza.

Kościół można zwiedzać w godzinach otwarcia skansenu – w październiku codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach od 10.00 do 18.00, od listopada do kwietnia od godziny 10.00 do 16.00.

(MZKiD/oprac. G.S. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

józiojózio

35 4

pora mu do skansenu... 18:38, 26.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KlerodendronKlerodendron

32 4

Właściwy eksponat we właściwym miejscu. Byłoby co oglądać. I to niekoniecznie w gablocie. :) 19:20, 26.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SmuteczekSmuteczek

25 3

TW Lucjan, co smutne kochający komunistów. Co dziwne ten gość w kontakcie prywatnym ma ciekawe zdrowe poglądy, chyba że Chmiel całuje go w pierścień czy inny Prawdziwek. Lucjan byłby idealny na proboszcza małej parafii. A tak czerwoni klepią go teczką depilacyjną po plecach. 19:30, 26.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KKKK KKKK

23 1

Klóbka to urocze miejsce. Fajne festyny organizują. 20:04, 26.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

makarymakary

7 1

Niech jedzie i już tam zostanie , kiedy wykształcony człowiek próbuje
nakazywać nam żebyśmy żyli jak nasi prapradziadowie , nie czytaci i nie pisaci ,
to tylko do skansenu się nadaje . Amen 12:32, 27.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%