Zamknij

Masz umowę o pracę, ale dają Ci zlecenie? Sprawdź, czy tak można

06:00, 20.05.2015 A.K
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne; depositphotos.com Zdjęcie ilustracyjne; depositphotos.com

Rozpoczynamy nową pracę, jesteśmy w siódmym niebie. Szczególnie, gdy otrzymujemy umowę o pracę. Pracuje nam się fantastycznie, dopóki szef nie poinformuje nas, że zmienia warunki zatrudnienia i z umowy o pracę zostaje nam jedynie umowa-zlecenie. Czy pracodawca ma prawo zmieniać warunki zatrudnienia bez zgody pracownika?

Prezes firmy ma prawo zmienić warunki zatrudnienia, np. poprzez powierzenie nowych obowiązków pracownikowi. Może także zwiększyć bądź zmniejszyć wynagrodzenie. By zachować przyjazne relacje w firmie, idealnie jest, gdy wszelkie zmiany są zawarte za obopólnym uzgodnieniem.

Porozumienie należy zawrzeć na piśmie i określić w nim, jakie warunki umowy ulegną zmianie oraz kiedy owe zmiany wejdą w życie. Można je zastosować do wszystkich typów umów o pracę. W przypadku obopólnego porozumienia, nie trzeba podawać przyczyn tych zmian.

Jeśli zmiany warunków pracy, które proponuje ci szef, są według ciebie krzywdzące i się z nimi nie zgadzasz, musisz otrzymać wypowiedzenie zmieniające. Jest to pisemne, jednostronne oświadczenie o zmianie warunków pracy. W praktyce oznacza to, że albo zgodzimy się na nowe warunki, albo możemy pożegnać się z pracę – wybór należy do nas. Są jednak sytuacje, kiedy wypowiedzenie zmieniające nie może zostać wręczone.

- Pracownicy chronieni przed wypowiedzeniem nie mogą otrzymać wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia – mów mec. Helena Fic z F.S. Kancelaria Radców Prawnych Sp. P. - Ochronie tej podlegają kobiety w ciąży, przebywające na urlopie macierzyńskim, bądź pracownicy będący na zwolnieniu lekarskim.

Gdy otrzymamy takie wypowiedzenie, nie oznacza to, że od następnego dnia rozpoczniemy pracę na zmienionych warunkach. Pracodawcę w tej sytuacji obowiązują takie same zasady, jak w przypadku wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę. W praktyce oznacza to dwa tygodnie dla pracowników o stażu pracy poniżej 6 miesięcy, miesiąca dla pracujących więcej niż pół roku oraz trzy miesiące dla osób zatrudnionych powyżej 3 lat.

Pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż dotychczas leżały w jego obowiązkach, tylko jeśli jest to uzasadnione potrzebami firmy. W takich przypadkach musi zwolnić pracownika z dotychczasowych obowiązków i dopiero wtedy powierzyć mu inne.

Nowe warunki pracy nie mogą jednak odbiegać od kwalifikacji zatrudnionego oraz powodować zmniejszenie przysługującego mu wynagrodzenia. Jeśli sytuacja w firmie tego wymaga, pracownik nie może nie zgodzić się na nowe warunki zatrudnienia. Ma prawo odmówić wykonywania innych obowiązków, jeśli pracodawca nie uzasadni wprowadzania zmian.

Jeśli jednak powód szefa jest uzasadniony potrzebami firmy, niezastosowanie się do nowych obowiązków może skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę lub nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

XXIwiekXXIwiek

4 9

Można -dzięki Tuskowi i Kumoruskiemu z WSI i polajtformerskiej koalicji można .Dzięki tym .....sprzedawczykom można traktować POlaków jak niewolników i tanią siłę robocza unijnej Europy . Ci sami ......sprzedawczyki blokują płacę minimalną 8,5Euro dla POlaków w Niemczech . I ci sami służalcy pejsatych kombinuja jak sprzedać NASZE POLSKIE LASY PANSTWOWE ŻYDOM za pół darmo !!!! Chyba czas sie obudzic folwarczny POLSKI wyborco i zasadzić kopa tym sprzedawczykom zanim sprzedadzą nas żydom razem z mieszkaniami i gaciami na du...e !!! 06:23, 20.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

mariano italianomariano italiano

9 0

Można można.Większość nowelizacji prawa pracy w ostatnich latach tak na dobrą sprawę są rzekomo wprowadzane dla dobra pracownika,ale każdy kto ma choć trochę pojęcia wie doskonale że to działa tylko w kierunku pracodawcy.Oczywiście można iść później do sądu pracy jeśli jest coś nie tak,tylko że będzie to bardzie przypominało walkę z wiatrakami kiedy ten co miał najniższą krajową pozwie tego co zarabia miliony.Reasumując,jak większość rzeczy w Polsce ładnie to wygląda tylko na papierku,gorzej od strony praktycznej. 07:17, 20.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChmielewskiChmielewski

7 7

~ XXIwiek / 06:23, 20.05.2015

zawsze debilu jeśli ci się coś nie podoba możesz sobie zmienić pracę, nikt cię tam nie trzyma i nie przykół do fotela, a jesli jesteś takim kaczomatołem jak XXIćwiek i nie potrafisz sobie znaleźć innej lepszej pracy to będzie sz płakał jak ten pejsaty dziadek co ma 1200 emeryty na rękę 07:22, 20.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

5 3

tuskomatolstwo ustami bredzisława Zakłamanego teraz tłumaczy że pracownik jest okradany dla własnego dobra , POdobnie jak dla własnego dobra ma tyrać do 67 roku życia . Jakim trzeba być debilem żeby wyborców traktować tak jak Kumoruski - czyli jak stado wyborczych baranów - dlatego ja i moi koledzy emeryci głosowaliśmy na KUKIZA a teraz będziemy glosowac na DUDĘ - przeciw plajtformerskim kłamcom i oszustom !!! 14:53, 20.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%