Zamknij

PGK Saniko udostępnia mieszkańcom mobilne PSZOK-i

06:11, 01.06.2016 artykuł sponsorowany

PSZOK czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – to miejsce do którego mieszkańcy dostarczyć mogą wszelkie odpady problemowe powstające w ich gospodarstwach domowym. Teraz będą mieli nowe możliwości, by się ich pozbyć.

Od lipca 2013 roku czyli od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każde miasto i gmina mają obowiązek utworzyć taki punkt na swoim terenie. We Włocławku PSZOK działa od ponad 3 lat, a zlokalizowany jest przy ul. Komunalnej 4 (za hipermarketem Auchan). Mieszkańcy mogą korzystać z jego usług od poniedziałku do soboty. W dni powszednie punkt czynny jest w godzinach od 7:00 do 20:00. Z inicjatywy Prezydenta Miasta Włocławka Marka Wojtkowskiego, PGK Saniko od maja wprowadziło wydłużone godziny pracy PSZOK-u w soboty, tym samym punkt jest czynny w godzinach od 8:00 do 16:00 (o trzy godziny dłużej niż dotychczas). 
 
Fot. Stały PSZOK we Włocławku mieści się przy ul. Komunalnej 4.

Aby zwiększyć dostępność dla mieszkańców miasta do oferty PSZOK-a, PGK Saniko wprowadziło dodatkowo mobilną formę tej usługi. Jest ona realizowana poprzez specjalnie oznakowane pojazdy, które zazwyczaj w soboty, w wyznaczonych terminach, są lokalizowane na poszczególnych sześciu osiedlach Włocławka. Wyjście z mobilnymi punktami do mieszkańców bez wątpienia ułatwi korzystanie z tej usługi tym klientom, którzy nie mieli możliwości, aby odpady dostarczyć do stałego PSZOK-u przy ul. Komunalnej 4. Pierwsze mobilne zbiórki odpadów odbyły się w marcu br. i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Przypomnijmy, że do mobilnego punktu, mieszkańcy dostarczyć mogą odpady problemowe, takie jak zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne czyli mały i duży sprzęt RTV i AGD, zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, przeterminowane leki oraz opony. Podobnie jak w stałym PSZOK, tak i w punktach mobilnych odpady są odbierane bezpłatnie. Oczywiście zgodnie z regulaminem mieszkańcy nie powinni do punktu dostarczać odpadów w ilościach hurtowych, których ilość lub skład świadczyć mogą o tym, że pochodzą z przemysłu lub działalności firm i innych instytucji.

Harmonogram funkcjonowania mobilnych PSZOK

Jak przedstawia się harmonogram działań podczas kolejnej akcji zbiórki w mobilnych PSZOK-ach? Tym razem rozpocznie się ona na dwóch włocławskich osiedlach: Południe i Michelin, już 11 czerwca w godzinach od 8:00 do 13:00. Na osiedlu Południe punkt zlokalizowany zostanie przy ul. Broniewskiego (na popularnym placu cyrkowym), natomiast na osiedlu Michelin pracownicy czekać będą przy skrzyżowaniu ulic Wiązowej i Jana Pawła II (naprzeciw ul Szkolnej). W kolejną sobotę 18 czerwca mobilne PSZOK-i staną na osiedlach Śródmieście oraz Kazimierza Wielkiego. Mieszkańcy śródmieścia odpady będą mogli dostarczyć za Zielony Rynek (przy hali targowej od strony Urzędu Miasta), natomiast mieszkańcy popularnego „Kazika” z odpadami będą mogli udać się na ul. Ostrowską, przy Krętej (naprzeciw pętli autobusowej). Jako ostatni podczas czerwcowych zbiórek z możliwości oddania odpadów do mobilnych punktów skorzystają mieszkańcy Zazamcza i Zawiśla. 25 czerwca mieszkańcy Zazamcza będą mogli dostarczyć odpady na ul. Promienną (przy pętli autobusowej), a mieszkańcy Zawiśla na plac przy skrzyżowaniu Lipnowskiej i Chełmickiej. Warto podkreślić, że do mobilnych PSZOK, podobnie jak do punktu przy ul. Komunalnej, odpady będą mogli dostarczyć tylko mieszkańcy Włocławka.

Nie tylko mobilne PSZOKI

Uruchomienie mobilnych PSZOK-ów jest kolejną inicjatywą Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Saniko, jaka wpisuje się w działania włocławskiego Urzędu Miasta, nastawione na zwiększenie czystości we Włocławku. Spółka oprócz zbiórki odpadów w mobilnych punktach, prowadzi zbiórkę przeterminowanych leków we włocławskich aptekach oraz zbiórkę zużytych baterii we włocławskich szkołach i innych placówkach użyteczności publicznej. Zarówno apteki jak i placówki oświatowe wyposażone zostały w specjalistyczne pojemniki do zbiórki leków oraz baterii.

 Fot. Zbiórka przeterminowanych leków oraz zużytych baterii cieszy się dużą popularnością wśród Włocławian

Mieszkańcy Włocławka mają także możliwości pozbycia się odpadów w tzw. gniazdach, czyli punktach, w których zlokalizowane są pojemniki na makulaturę, tworzywa sztuczne i szkło. PGK Saniko zgodnie z warunkami umowy przetargowej zawartej z Urzędem Miasta we Włocławku, zobligowane jest raz w tygodniu opróżniać punkty gniazdowe. Niestety nie wszyscy mieszkańcy korzystają z nich tak jak powinni, traktując je jako miejsce w którym pozbywają się odpadów niezgodnie z przeznaczeniem. Powoduje to tworzenie w punktach gniazdowych dzikich wysypisk. Jest to niezrozumiałe, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami wprowadzonymi przez Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wszyscy mieszkańcy, którzy złożyli deklarację o przystąpieniu do systemu gospodarki odpadami, mogą w ramach stałej opłaty umieścić w pojemniku dowolną ilość odpadów ze swoich gospodarstw domowych. Podobnie jest z punktami gniazdowymi, które funkcjonują w ramach ponoszonych przez mieszkańców opłat za odprowadzanie odpadów komunalnych.

Na załączonych poniżej zdjęciach zaprezentowane są dwie sytuacje z którymi mamy do czynienia przy punktach gniazdowych. Pierwsza obrazuje prawidłowe wykorzystanie takiego punktu. Widoczna na drugim zdjęciu forma jest nieprzyzwoita i naganna, apelujemy do mieszkańców, aby nie doprowadzali do takich sytuacji, natomiast w przypadku zaobserwowania podobnych zachowań podejmujmy wspólnie próby ich piętnowania.


Fot. Punkt gniazdowy na terenie miasta Włocławka

Fot. Nieprawidłowe wykorzystanie punktu gniazdowego przez mieszkańców

PGK Saniko dba również o utrzymanie czystości i porządku na włocławskich przystankach oraz w zatokach autobusowych. Spółka, zgodnie z umową przetargową ma obowiązek opróżniania koszy znajdujących się w obrębie przystanku oraz sprzątanie zatok przystankowych. Przedsiębiorstwo w swoim zakresie ma również opróżnianie koszy ulicznych znajdujących się na terenie miasta Włocławka.

Szczegółowe informacje dotyczące wszelkich akcji odbioru odpadów przez PGK Saniko znaleźć można na stronie internetowej przedsiębiorstwa www.saniko.com.pl oraz na prowadzonej przez włocławski Magistrat stronie internetowej www.zbierajselektywnie.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%