REKLAMA

O ile wzrośnie płaca minimalna? Sprawdź, jakie są propozycje
07:50, 13.06.2013

fot. depositphotos.com

Wysokość płacy minimalnej w Polsce wynosi 1600 zł brutto. O ile wzrośnie w 2014 roku? Kwota jest właśnie ustalana.

Rząd proponuje, aby w 2014 roku najniższa krajowa wynosiła 1680 zł. Związki zawodowe uważają, że powinna ona liczyć minimum 1720 zł. Ta propozycja nie spotkała się jednak z akceptacją ze strony rządu i pracodawców.

Teraz sprawa ta będzie podejmowana na Komisji Trójstronnej, która do 15 lipca ma czas na wypracowanie wspólnego stanowiska. Jeśli się to nie uda, rząd samodzielnie zdecyduje o tym, ile najniższa pensja będzie wynosić.

- Rząd zawsze podejmuje decyzje, ustalając niższe wynagrodzenia niż nasze wyliczenia i oczekiwania ze strony społecznej i związkowej – mówi Janusz Dębczyński, zastępca przewodniczącego Prezydium Regionu toruńsko-włocławskiego NSZZ Solidarność.

Przedstawiciele Solidarności chcą też, by rząd podniósł kwotę wolną od podatku oraz zmienił progi dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej.

- Gdyby nie podwyższało się płacy minimalnej, byłby jeszcze większy kryzys. Ludzie traciliby pracę i przez to mniej kupowali, co negatywnie odbiłoby się na gospodarce – tłumaczy Dębczyński.

Janusz Dębczyński przypomina, że dwa lata temu Solidarność złożyła projekt do sejmu, który określał wysokość płacy minimalnej, jako 50 proc. średniej krajowej. Do tej pory jednak rząd nie pochylił się nad tym projektem.

(N.CH)
REKLAMA
~cwpołudnie / 09:29, 13.06.2013
11 1
i co z tego że wzrośnie płaca minimalna jak będą i tak podwyżki w sklepach, prąd i może jeszcze inne. I podwyżka wała da nic się nie zmieni.
~biedak / 11:37, 13.06.2013
3 0
Propozycja jest podnieść o 80zł brutto! To nawawet nie wystarczy na miesiąc na waciki!!!!!!!!!!
~jol / 11:41, 13.06.2013
3 1
A ciekawe o ile wzrośnie pensja pana Tuska i posłów m.in. nasszemu kochanemu parlamentarzyście z Lubrańca!?
~Gośc22 / 20:29, 13.06.2013
2 0
I dziwić się, że młodzi ludzie uciekają z Polski ja chcą średnią podnieśc o 80 zł. Jak na wyspach, np, Anglia,Irlandia maja tyle w tydzień co my w miesiąc.
~xaxier / 00:05, 14.06.2013
2 1
ale sie naraże portalowiczom:niech sie głąby zaczną od gimnazjum uczyć,a nie napi... w gry na komputerze.rodzice bardziej szaleni niż dzieci.politechniki czekają na studentów,dopłacają do studiów i oferują atrakcyjną pracę po skończeniu i to nie za minimalną krajową.młodzi mogą coś osiągnąć,jeśli będą chcieli.a nie skończone technikum na dopuszczających i siedzenie na klatce z piwem i czekanie na lepsze życie.Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu DDWloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ddwloclawek.pl
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2015