Anwil postawił się Stelmetowi, ale przegrał po raz siódmy

20:07, 22.11.2014 A.K
Skomentuj Fot. Krzysztof Osiński Fot. Krzysztof Osiński

Anwil prowadził ze Stelmetem przez 36 minut ale straty i problemy z faulami odbiły się w końcówce. Trójki Zamojskiego i Cela odwróciły losy meczu i goście wygrali 77:74.

W pierwszej połowie meczu z wicemistrzem Polski zobaczyliśmy taki Anwil, na jaki czekaliśmy aż do ósmej kolejki. Twarda defensywa i walka o piłkę w każdej akcji, skuteczna gra pod koszem i na obwodzie, dzielenie się piłką oraz wysokie tempo gry narzucone przez "Rottweilery" zaowocowały prowadzenie 46:36 po dwóch kwartach.

Ale po kolei. Po kilku minutach Anwil prowadził 8:0, broniąc cztery kolejne akcje Stelmetu. Gdy swoje pierwsze punkty rzucił Vaughn, przy stanie 10:2 trafienie na swoim koncie miał każdy gracz pierwszej piątki w Anwilu. Jedynym problemem włocławian były faule wysokich. Trzy przewinienia szybko złapał Crosariol, dający mu zmianę Hajrić miał dwa fale. Mimo to agresywna walka nawiązana przez Stelmet w kolejnych minutach nie zmieniła zbytnio obrazu gry. W końcówce za 3 trafiali Vaughn i dwa razy Surmacz i po 10 minutach było 27:17.

Początek drugiej kwarty należał do Stelmetu. Po kontrze i punktach Hrycaniuka przewaga Anwilu stopniała do 5 punktów (31:26). Wtedy o czas poprosił trener Krunić, który zmotywował swoich zawodników na tyle, że ci grali znakomicie.

Choć jeszcze po trójce Koszarka goście doszli na 31:34, to za chwilę twardy jak skała Wysocki bronił tak dobrze przeciwko Hosley'owi, że ten najpierw popełnił stratę, a potem przewinienie techniczne. Włocławianie zamienili to najpierw na punkt Vaughna, potem na trafienie Simona. W końcówce trójkę dołożył Surmacz, a ostatnie punkty zdobył Vaughn. Po dwóch kwartach było 46:36.

Trzecia kwarta to prawdziwa huśtawka nastrojów w Hali Mistrzów. Najpierw były punkty Surmacza i Hajricia, a po nich najwyższe prowadzenie Anwilu (52:39). To co stało się w kolejnych minutach, będzie pewnie śnić się po nocach Predragowi Kruniciowi. Jego koszykarze w różny sposób (błędy 24 sekund, faule ofensywne, gubienie piłki) zaliczyli 7 strat z rzędu. W międzyczasie za 5 fauli spadł z parkietu Crosariol, a rywale doszli na 4 punkty (52:48).

Na szczęście w końcówce kwarty niemoc włocławian przełamał Vaughn, który najpierw trafił spod kosza, a potem za 3. Rywale nie odpuszczali i po punktach Cela i Burtta oraz trójce Koszarka było już tylko 59:55 dla Anwilu.

Początek ostatniej kwarty pokazał, że o wygraną oba zespoły będą toczyć zażarty bój aż do ostatniej sekundy. Na trójkę Vaughna, który w tym momencie miał na koncie już 20 punktów, odpowiedział Cel. Na punkty Simona co rusz odpowiadał Zamojski. W połowie kwarty z przewagi włocławian został tylko punkt (68:67), po tym jak kontrę Stelmetu skończył Hosley.

Ostatnie minuty i sekundy meczu to ogrom emocji, niestety w większości negatywnych dla włocławian. Pierwsze prowadzenie dał po 36 minutach gry Stelmetowi celną trójką Zamojski (68:70). Nadzieje po chwili wróciły po koszu Wysockiego, ale decydującą trójkę trafił Cel i mimo ambitnych prób Anwil już się nie podniósł. Ostateczny wynik to 74:77. Kolejna zła informacja jest taka, że po wygranych w tej kolejce Jeziora Tarnobrzeg i MKS Dąbrowy Górniczej Anwil jest ostatni w lidze.

Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra 74:77 (27:17, 19:19, 13:19, 15:22)

Anwil: Vaughn 20, Surmacz 19, Simon 14, Hajrić 5, Crosariol 2, Eitutavicius 2, Witliński 2, Jankowski 0.

Stelmet: Hosley 15, Zamojski 15, Cel 12, Hrycaniuk 12, Koszarek 8, Burtt 7, Troutman 4, Chanas 2, Johnson 2, Kucharek 0.