TKM czarnym koniem turnieju! Jest w finale

12:32, 16.04.2015 K.O
Skomentuj fot. Krzysztof Osiński fot. Krzysztof Osiński

TKM Włocławek wziął udział w turnieju półfinałowym III ligi. Włocławianie do Kielc pojechali w mocno okrojonym składzie i byli z góry skazywani na porażkę, okazali się jednak czarnym koniem rywalizacji i po dramatycznej końcówce wywalczyli awans do turnieju finałowego.

Włocławianie rywalizowali w grupie IV, mecze rozgrywane były w Kielcach, a TKM zmierzył się z Tarnovią Tarnowo Podgórne, KKS-em Siechnice i gospodarzami AZS-em Kielce. Do Kielc TKM pojechał w zaledwie 8-osobowym składzie.

- Ze względu na mecz ligowy Anwilu w pierwszych spotkaniach nie mogli wystąpić Adrian Warszawski i Bartosz Jankowski – mówi Grzegorz Kożan, trener TKM-u. Tuż przed turniejem jeden z chłopaków skręcił kostkę, dwóch kolejnych miało wysoką gorączkę i nie mogło pojechać do Kielc.

W pierwszym spotkaniu włocławianie zmierzyli się z Tarnovią Tarnowo Podgórne i niestety mecz rozpoczęli bardzo źle. TKM przegrał pierwszą kwartę aż 13 punktami. Straty odrobić udało się w drugiej odsłonie meczu i druga połowa toczyła się kosza za kosz. W końcówce lepiej poradzili sobie zawodnicy Tarnovii, który pokonali TKM 52:49.

GKS Tarnovia Tarnovo Podgórne - TKM Włocławek 52:49 (20:8, 7:23, 11:10, 14:8)

Punkty dla TKM-u zdobywali: Stefan Marchlewski 11, Juliusz Barański 10, Mariusz Zych 9, Adrian Ręgocki 7, Patryk Spojda 6, Kacper Wronkowski 4, Adam Chojnacki 2, Bartosz Matusiak 0.

- W pierwszym meczu mieliśmy kłopoty od samego początku – wyjaśnia szkoleniowiec TKM-u. - Wysoko przegraliśmy pierwszą kwartę i to zadecydowało o dalszym przebiegu rywalizacji. Straty udało się odrobić, jednak w końcówce to rywale wykazali się większym doświadczeniem i zachowali więcej zimnej krwi.

W drugim meczu włocławianie zmierzyli się KKS-em Siechnice i to spotkanie miało zupełnie odmienny przebieg. Pierwsza kwarta była bardzo wyrównana. W każdej kolejnej odsłonie górą byli młodzi koszykarze z naszego miasta. Z każdą kolejną minutą włocławianie powiększali prowadzenie i ostatecznie rozbili III-ligowca z Siechnic aż 92:57.

TKM Włocławek - KKS Siechnice 92:57 (17:16, 23:13, 23:19, 29:9)

Punkty dla TKM-u zdobywali: Patryk Spojda 27, Stefan Marchlewski 13, Adrian Ręgocki 13, Kacper Wronkowski 11, Mariusz Zych 11, Adam Chojnacki 10, Bartosz Matusiak 6, Juliusz Barański 1.

Kluczowe znaczenie dla rywalizacji w turnieju miało ostatnie spotkanie z udziałem TKM-u, który zmierzył się z gospodarzami AZS-em Kielce. Stawka meczu była bardzo wysoka. Gospodarze, żeby awansować nie mogli przegrać wyżej niż różnicą 13 punktów. TKM do awansu potrzebował zwycięstwa. Włocławianie do meczu przystąpili wzmocnieni Adrianem Warszawskim i Bartoszem Jankowskim.

Spotkanie lepiej rozpoczęli włocławianie, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 21:12. Wywalczoną na początku meczu przewagę TKM roztrwonił w 3 i 4 kwarcie. Do wyłonienia zwycięzcy niezbędna była dogrywka.

W doliczonym czasie gry emocja były ogromne. Trzydzieści pięć sekund przed końcem dogrywki TKM przegrywał 1 punktem. Piłka trafiła do Adriana Warszawskiego, który dał prowadzenie swojej drużynie. Gospodarze mogli jeszcze odwrócić losy meczu, jednak TKM zagrał bardzo dobrze w obronie i zmusił rywali do oddania rzutu z nieprzygotowanej pozycji. Równo z syreną końcową z połowy boiska trafił jeszcze Jankowski i TKM pokonał AZS Kielce 65:61.

TKM Włocławek - AZS PŚk Galeria Echo Kielce 65:61 (21:12, 13:13, 12:15, 11:17, d. 8:4)

Punkty dla TKM-u zdobywali: Adrian Warszawski 22, Patryk Spojda 10, Bartosz Jankowski 9, Juliusz Barański 6, Adam Chojnacki 6, Mariusz Zych 4, Kacper Wronkowski 3, Stefan Marchlewski 3, Adrian Ręgocki 2, Bartosz Matusiak 0.

- Weszliśmy w mecz lepiej niż gospodarze – dodaje Grzegorz Kożan. - Później rywale zmienili system obrony i mieliśmy drobne kłopoty ze zdobywaniem punktów. Końcówkę zagraliśmy bardzo dobrze i mogliśmy się cieszyć z awansu. Dziękuję wszystkim chłopakom za ogromne zaangażowanie, wolę walki i determinację. Niektórzy zmagali się z drobnymi urazami a i tak dawali z siebie wszystko. Każdy ma swój udział w tym awansie.

Z grupy IV do turnieju finałowego awansował AZS Kielce i TKM Włocławek. Turniej finałowy rozegrany zostanie w dniach 23 – 24 kwietnia, włocławianie starają się o bycie gospodarzem rywalizacji.