Zamknij
REKLAMA

Wzdłuż bulwarów przepłynie kilkadziesiąt statków. W weekend kolejny Festiwal Wisły

15:06, 08.08.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
Władze miasta i organizatorzy zapraszają na Festiwal Wisły. Fot. Mirosław Murawski

Koncert szantowy, czytanie wierszy o Wiśle i wielka parada statków. To wszystko czeka już w weekend podczas Festiwalu Wisły. Wzdłuż bulwarów przepłynie kilkadziesiąt statków, w tym szkuty, francuskie gabary, a nawet drakkary wikińskie

Przed rokiem Festiwal Wisły przyciągnął nad rzekę tłumy mieszkańców ciekawych przygotowanych atrakcji. Podobnie może być również w tym roku, ponieważ na cztery dni festiwalu przygotowano wiele atrakcji. Festiwalowymi centrami będą Ciechocinek, Osiek nad Wisłą i Toruń. Atrakcji związanych z królową Polskich Rzek nie zabraknie jednak również we Włocławku.

- Chcemy podkreślić znaczenie Wisły i tego, że Włocławek jest a nią związany. Zależy nam na tym, żeby w najbliższych latach przywrócić świetność rzeki Wisły, zarówno turystyczną, jak i transportową - mówi Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

Święto Wisły rozpocznie się we Włocławku już 11 sierpnia potańcówką flisacką. Do tańca przygrywać będzie zespół Barowe Żywioły, który od lat występuje z repertuarem szantowo-rockowym. Impreza przy przystani im. Jerzego Bojańczyka będzie okazją do zabawy wspólnie z załogami statków biorących udział w festiwalu.

[WIDEO]944[/WIDEO]

W sobotni wieczór czeka również wydarzenie poetyckie przygotowane przez Lipnowską Grupę Literacką. „Wisła łączy poetów” będzie wspólnym czytaniem wierszy o królowej polskich Rzek . Poeci spotkają się na włocławskim moście o godz. 19:00 i spędzą tam ok. godziny.

W niedzielę (12.08.) o godz. 8:30 w katedrze włocławskiej zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji flisaków i szyprów wiślanych. Po niej, ok. godz. 10:00 rozpocznie się wielka parada statków biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Wzdłuż bulwarów przepłynie kilkadziesiąt jednostek. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, będzie można podziwiać również kilkanaście dużych statków: szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie. O 10:30 flisacy odpłyną w kierunku Nieszawy i Ciechocinka.

Organizatorzy Festiwalu Wisły zapowiadają, że w kolejnych latach zamierzają rozbudowywać jego formułę i pokazywac mieszkańcom regionu coraz to nowe zakątki położone na odcinku Wisły między Włocławkiem a Toruniem.

- To, że akurat w tym roku Włocławka jest trochę mniej, nie znaczy, że w przyszłym roku nie będzie go więcej - zapewnia Jacek Kiełpiński z Kujawsko-Dobrzyńskiej Informacji Turystycznej. - W tym roku doszła gmina Obrowo, po drugiej stronie Wisły. Tam jest punkt widokowy im. Kokota, miejsce znane z flisackich czasów, gdzie umawiano się na ceny drewna spławianego do Torunia. To miejsce jest tak położone, że można się tam opalać zimą nago. Odkrył to Michał Kokot i jego imieniem ten punkt jest nazwany.

Organizatorzy chcą, by w kolejnych latach festiwal objął kolejne nowe miejscowości. Rozważana jest m. in. współpraca z gminą Bobrowniki.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

BuldogBuldog

2 5

Na bank ruskie płyną .... 15:18, 08.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OrinokoOrinoko

9 0

Niestety władze Włocławka nie były zainteresowane wzięciem udziału w tej imprezie, nasze miejsce zajął Osiek nad Wisłą (dowiedziałem się tego od organizatorów) - ponieważ nasze miasto nie chciało zapłacić za festiwal Wisły we Włocławku. To że przepłynie kilka łodzi przez Włocławek to tylko dlatego, że jest kilku zapaleńców, którzy chcą płynąć od tamy. Reszta łodzi zostanie zwodowanych w Ciechocinku ponieważ to miasto chciało wziąć udział w tej imprezie. W Ciechocinku będzie oficjalne rozpoczęcie imprezy. A szkoda bo chyba to jest jedna z najbardziej charakterystycznych imprez naszego regionu. Wystarczy spojrzeć na plakaty, spoty radiowe i video, mowa jest tylko o trzech miejscowościach : Ciechocinek, Osiek nad Wisłą, Toruń 23:34, 08.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mieszkaniec miasta WMieszkaniec miasta W

0 0

Brawo Kolego!!! Takie mamy władze miasta!!!! Po prostu żenada!! Na niczym się nie znają i nie mają żadnego pomysłu na Włocławek!!!!!! 11:29, 09.08.2018


mieszkaniec Włocławkmieszkaniec Włocławk

10 0

Pani Muraczewska niech nie zajmuje się Wisłą, bo ją nawet przerasta ulica Zagajewskiego przy której mieszka i chodzi codziennie. Chodnik zarośnięty jest do połowy ale ona tego jakoś nie widzi. Super wiceprezydent. 08:17, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FlisakFlisak

4 0

Szkoda ze Obrowo wygrywa z Włocławkiem w organizacji takiej fajnej imprezy, teraz na siłe robi się coś ze Włocławek cos organizuje. Ciechocinek i Torun jakos znaleźli pieniądze na fajna impreze a Włocławek ma program ku Wiśle dorwać się do koryta .... 09:31, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

8 0

Jakie to szczęście że wybory tuż tuż. I te miernoty zostaną odsunięte od władzy. 09:50, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone