Zamknij

Szkoły muszą zapewnić uczniom zajęcia z etyki. Jak to robią?

06:43, 22.10.2014 N.CH
Skomentuj fot. depistphotos fot. depistphotos

Od września obowiązują w szkołach nowe zasady organizacji zajęć z religii i etyki. Wszyscy chętni muszą mieć teraz zapewnione warunki do uczestniczenia w nich.

Dotychczas nauka etyki w danej szkole była możliwa tylko wtedy, gdy zgłosiły się minimum 3 osoby. W praktyce często dochodziło do takich sytuacji, że z powodu zbyt małej liczby chętnych grupy nie były uruchamiane.

Takiego problemu nie ma w Liceum im. Ziemi Kujawskiej.

- W naszej szkole utworzyliśmy grupę międzyoddziałową na potrzeby zajęć z etyki, czyli wszystkich chętnych uczniów z pierwszych, drugich i trzecich klas połączyliśmy w jedną grupę. Program nauczania dopuszcza takie możliwości. Mamy też przeszkolonego w tym zakresie nauczyciela – mówi Irena Podłucka, dyrektor LZK.

Z kolei w Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Liceum im. Mikołaja Kopernika zgłosiły się łącznie dwie osoby. Szkoły nie prowadzą jednak tych zajęć indywidualnie.

Według nowych zapisów, jeśli w szkole zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów, dyrektor placówki przekazuje sprawę organowi prowadzącemu, który organizuje odpowiednio zajęcia z etyki w grupach międzyszkolnych oraz zajęcia z religii w porozumieniu władzami zwierzchnimi kościoła lub związku wyznaniowego.

Urząd Miasta podjął decyzję, że chętne osoby z wymienionych szkół będą uczestniczyć w zajęciach w LZK. Uczniowie ci jednak zrezygnowali.

Warto pamiętać, że religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny. 

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

nbdynbdy

18 3

Mam kilka pytań, które nieustannie pojawiają się przy wywoływaniu tego rodzaju tematów:
Dlaczego lekcje religii/etyki nie są w planie zajęć jako pierwsze lub ostatnie, choć tak właśnie powinno być?
Dlaczego kiedy chciałem zabrać dziecko z zajęć religii usłyszałem od dyrekcji, że dziecko jest na nią zapisywane niemal z automatu, ale w drugą stronę potrzebne jest podanie podpisane przez obydwoje z rodziców?
Dlaczego w klasach będących, bądź co bądź, miejscem publicznym i jako takie neutralnym światopoglądowo wisi symbol religijny?
Dlaczego każdy rok szkolny zaczyna się uroczystą mszą?
I dlaczego w końcu, jeśli już faktycznie nie da się uniknąć indoktrynacji małych dzieci, jest to robione w postaci przymusu uczestnictwa w płytkim, obrzędowo-odpustowym stylu? 09:28, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jaja

16 4

ja jak widzę lekcje religii w szkole to stwierdzam - za co płaci się nauczycielom religii? toć to dyplomowane nieroby !!! przekaz na poziomie ZERO, gazetka w rękę i do przodu, kaska sama wpadnie! chcesz religię ? to idź do kościoła do sali katechetycznej a nie w szkole. Co z wyznawcami innych religii? 09:42, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

racjonalistaracjonalista

10 3

do @ ~ nbdy / 09:28, 22.10.2014
Nawiązując do wypowiedzi i pytań powyżej pozwolę sobie uzupełnić;
1. Nauka religii zgodnie z ustaleniami konkordatu miała być organizowana nieodpłatnie i nie miała kolidować z planem nauczania; - dlaczego jest inaczej?
2. Każdy uczeń lub rodzic w jego imieniu miał deklarować pisemnie chęć uczestnictwa lub nie w tych zajęciach. Dlaczego nauczyciele zmuszają tylko do pisania tych oświadczeń uczniów, którzy nie chcą uczestniczyć w tych zajęciach; - takie działania nosi negatywne znamiona?
3. Symbole religijne powinny wisieć w miejscach kultu i do tego wyznaczonych. Zgodnie z Konstytucją RP Polska nie posługuje się znamionami papieskimi, czy symbolami religijnymi. ;- Dlaczego zatem Urząd Miasta i Dyrektorzy Szkół łamią podstawowe zapisy Konstytucji RP.
4. Miejscem zakończenia i rozpoczęcia roku szkolnego były i są pomieszczenia szkolne lub przyszkolne.; - Dlaczego Dyrekcja szkoły i Rada Pedagogiczna kończy i rozpoczyna rok szkolny w kościele? Szkoły Publiczne nie są wyznaniowymi w szkołach wyznaniowych mogą lekcje prowadzić sobie w kościołach to ich problem.
5. Dlaczego proporcjonalnie dużo jest godzin lekcji religii w stosunku do nauki języka polskiego, którym młodzi ludzie coraz gorzej się posługują;- jaka jest rola nauczycieli aby stan ten zmienić?
6. Zasady logicznego i analitycznego myślenia nie należą do najmocniejszych a zdolności analizy są bardzo słabym elementem kształcenia. 09:54, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LHLH

12 2

Religia stała się jednym ze szkolnych przedmiotów, a nie tym co powinna być tak jak było kiedyś w salkach katechetycznych przy kościołach, tam był ten odpowiedni "klimat", chodziły tylko dzieci które chciały. Robienie czegoś na siłę nie prowadzi do niczego dobrego. Powieszenie krzyża na ścianie nie zmieni szkoły w kościół; a może do tego dąży nasza władza, żeby wszystkie publiczne obiekty przekazać kościołowi? 10:19, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mamamama

11 2

Nieobowiązkowy? Dziwne, to dlaczego ocena z religii jest brana pod uwagę przy wystawianiu świadectwa i do oceny średniej. Myślę że lepiej by było gdyby dzieci w ogóle nie dostawały ocen na religii tylko chodziły jak kiedyś jako wolni słuchacze. To nie powinien być przymus bo tylko zniechęca. 10:34, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

2 1

Mamy we Włocławku słynnych ,,Etyków'' którzy przed kamerami oPOwiadają wyborcom dydrdymały a POza kamerami chlają wóde na zebraniach partyjnych i kombinują by wprowadzić pracujące soboty -te znane POstaci to Pani Kopaczewska , pan Person i pan Kopyść .U nich ,,etyka'' jest na najwyższym POziomie !!! Więc kielichy wznieśmy ! 16:21, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xaxierxaxier

3 1

etykę i religię wyprowadzić ze szkół, albo po zajęciach w szkole, bo niby jest dla chętnych.Religia w szkole to zero klimatu, zero wczucia prowadzących.Unikanie spraw kontrowersyjnych, jedynie wpajanie swoich ideologii. 23:42, 22.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%