Zamknij

Jest pomysł na dofinansowanie bibliotek szkolnych

14:14, 21.01.2015 K.O
Skomentuj depositphotos depositphotos

15 milionów złotych mają w tym roku otrzymać szkolne biblioteki w podstawówkach na zakup nowych tytułów. MEN stawia jednak warunki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje finansową akcję wspierania bibliotek szkolnych w całej Polsce. W roku 2015 biblioteki w szkołach podstawowych mają otrzymać 15 milionów złotych na zakup nowych tytułów. Jednym z warunków ubiegania się o środki finansowe jest współpraca tych instytucji z bibliotekami pedagogicznymi.

Czy włocławskie szkoły mają szansę na takie dofinansowanie?

- Współpraca jest, jeżeli chodzi o udział w wydarzeniach organizowanych przez takie biblioteki. Zdarza się tak, że razem z uczniami chodzimy na tzw. lekcje biblioteczne czy teatrzyki. Jednak sami uczniowie z bibliotek pedagogicznych nie korzystają - mówi bibliotekarka z jednej z włocławskich podstawówek.

Wydawałoby się, że jest to duża kwota, ale czy wystarczająca dla poszczególnych instytucji?

 - Szkoła na koniec roku udziela nam dofinansowania, jednak nie jest to kwota zadowalająca. Książki, głównie dla klas starszych są drogie - ok. 30 złotych za sztukę. Staramy się, aby wszystkie klasy z poszczególnych roczników miały dostęp do lektur. Jednak przeważnie jest tak, że książek starcza dla jednej klasy. Jeżeli jest zapotrzebowanie na większą ilość tego samego tytułu, wtedy uczniowie wysyłani są do bibliotek publicznych. Takie dofinansowanie na pewno pomoże w zwiększeniu zasobów naszej biblioteki - dodaje bibliotekarka.

Szkoły podstawowe w całym kraju będą mogły ubiegać się o pieniądze na zakup nowych tytułów do szkolnych bibliotek. Decyzje o tym, jakie tytuły zostaną zakupione, podejmą sami nauczyciele.

Innym z warunków otrzymania takiego dofinansowania jest też to, że książki muszą być udostępnione uczniom w okresie wakacji.

MEN przeznaczyło na to 15 mln zł, a wkład własny samorządów wyniesie 20 proc.

W kolejnych latach pieniędzy na dofinansowanie bibliotek szkolnych ma być znacznie więcej. MEN finalizuje bowiem z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmowy nad szczegółami narodowego programu rozwoju czytelnictwa, którego częścią będą także szkolne biblioteki. Program ruszy od 2016 r. Z wieloletniego programu - w przeciwieństwie do pieniędzy zagwarantowanych na 2015 rok - skorzystają nie tylko szkoły podstawowe, ale także gimnazja i placówki ponadpodstawowe.

(K.O)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wikiwiki

0 0

Czyli biblioteki szkolne musiałyby pracować w wakacje, tak? W roku szkolnym dzieci prawie nie czytają, w wakacje tym bardziej nie robiłyby tego. 09:45, 22.01.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%