Zamknij

Ten problem dotyczy wielu rodzin. Zobacz film o bólu, upokorzeniach i kolejnych ciosach

16:53, 25.11.2015 N.CH
Skomentuj

Podczas najbliższego seansu w ramach DKF Ósemka poruszony zostanie problem wielu rodzin. Początkowo fabuła filmu nie ujawnia, jak drastyczne sceny dzieją się w domu filmowych bohaterów. W filmie „Żona policjanta” wiele włocławskich rodzin może zobaczyć sceny ze swojego życia.

Młode małżeństwo, na pierwszy rzut oka bardzo szczęśliwe. Ona realizuje się jako matka, ucząc malutką Klarę, jak działa świat. Uśmiechnięty mąż pracuje w policji. Jednak za drzwiami ich domu rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. 

Gnębiony przez niespełnione aspiracje mężczyzna zaczyna znęcać się nad żoną. Wkrótce jedyną barwną rzeczą w ich życiu są jej siniaki. Nie rozstaną się - wprawdzie dzieli ich agresja, ale trzyma razem kompulsywna miłość: do siebie i do dziecka.

- Film Gröninga jest jednym z tych, które wbijają w krzesło, bo mimo dosadnych scen reżyserowi udało się zachować dystans do tematu. Pornografia cierpienia nie gra w "Żonie policjanta" pierwszych skrzypiec. Reżyserska dyscyplina i aktorski minimalizm dają wystarczająco mocne efekty. Gröning wie, czym jest intymność i w jakich momentach wyłączyć kamerę. Umie jednak napiąć strunę tak mocno, byśmy oglądali jego film w ciągłym strachu przed jej nagłym pęknięciem; przed czyjąś śmiercią, przed jakimś niespodziewanym, niechcianym końcem – pisze w recenzji na Filmweb, Anna Bielak.

Gröning stworzył film o gigantycznej emocjonalnej sile rażenia. Zdając sobie z tego sprawę, zdecydował się na przemyślany formalny zabieg - podzielił opowieść na rozdziały o różnej długości, raz kilkunastominutowe, kiedy indziej kilkusekundowe. Czarne, ponumerowane plansze działają jak filtr, tylko trochę łagodzący cios, jaki zadaje widzowi przedstawiona historia.

„Żona policjanta” to film, z którym trudno się związać. Choć jest bolesny, może zmienić życie. W 2013 roku na MFF w Wenecji zdobył specjalną nagrodę jury, a na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli odgrywająca rolę żony Alexandra Finder otrzymała tytuł najlepszej aktorki.

Film można zobaczyć 26 listopada o 19:00 w Multikinie. Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem.

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MkMk

3 0

Przypominam,że Prawica sprzeciwiała się ratyfikacji przez Polskę Konwencji Antyprzemocowej.Konwencja została ratyfikowana przez Parlament minionej kadencji. 09:11, 25.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MkMk

0 0

"49-letni Jan G. i jego małżonka 45-letnia Agata G. zostali skazani przez sąd w Ostrowie Wielkopolskim na 5 lat więzienia. Jako rodzice zastępczy zajmowali się czwórką dzieci. Bili je tłuczkiem do mięsa, głodzili i wiązali rajstopami. Jan G. i Agata G. przeszli dobrą szkołę: nn w przeszłości był księdzem, ona zakonnicą." Tygodnik "Nie" Nr45/2015 16:06, 25.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kapitalnakapitalna

0 0

Mk -Ty jesteś bardziej zorientowany w sytuacji KK niż biskup. 16:36, 25.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%