Zamknij

"Uczeń po 12 latach nauki w szkole musi dobrze mówić w języku obcym". Rzeczywistość jest jednak inna

06:25, 26.09.2016 N.CH
Skomentuj Po szkole każdy powinien potrafić mówić dobrze chociaż w jednym języku. Czy tak jest? Fot. depositphotos Po szkole każdy powinien potrafić mówić dobrze chociaż w jednym języku. Czy tak jest? Fot. depositphotos

Włocławek świętuje Europejski Dzień Języków Obcych. Czy mieszkańcy potrafią posługiwać się językami obcymi i są otwarci na obcą kulturę?

Europejski Dzień Języków Obcych ustanowiony został przez Radę Europy w 2001 roku. Miał być on zachętą do nauki języków obcych. Znajomość języków umożliwia bowiem osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami.

Minister Edukacji Narodowej zauważa, że obecnie uczeń na każdym etapie edukacyjnym musi rozpoczynać naukę języka obcego od początku.

– Obecna podstawa programowa, dostępne podręczniki i ćwiczenia nie odpowiadają wyzwaniom XXI wieku, nie odpowiadają też oczekiwaniom rodziców i uczniów – mówi minister Anna Zalewska, szefowa MEN. - Uczeń po 12 latach nauki w szkole musi dobrze mówić w języku obcym.

W naszym mieście niewiele jest miejsc, w których przybysz z zagranicy mógłby swobodnie porozmawiać z obsługą. Problem pojawia się także wtedy, gdy obcokrajowiec chce poprosić o pomoc przechodnia. 

- Boimy się mówić, ponieważ zakładamy, że nie znamy języka perfekcyjnie oraz paraliżuje nas strach przed popełnieniem błędu – uważa Alicja Matczuk, nauczyciel języka angielskiego. 

Ze względu na obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku organizuje dziś wyjątkowe spotkanie poświęcone językom europejskim. Przygotowano między innymi: zajęcia otwarte, seminarium i wykład zatytułowany Coaching i tutoring jako narzędzia zwiększania efektywności nauczania języków obcych, który poprowadzi doktor Artur Mikiewicz, pracownik naukowy Katedry Psychologii UMK w Toruniu. 

Będzie także poruszana kwestia tego, jak rozwijać kompetencje kluczowe uczniów na lekcjach języka obcego. Poza tym odbędzie się lekcja języka niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych  z wykorzystaniem zasobów platformy Edupolis 

O istotności nauki języków obcych mówi się już wśród najmłodszych dzieci. Tego dnia w Przedszkolu Akademickim przy PWSZ zaplanowano specjalne atrakcje językowe. Dzieci będą się m.in. witać się w różnych językach, czytać bajki o tolerancji w trzech językach, poznawać odgłosy zwierząt na całym świecie. Aby walczyć z nietolerancją i zaznaczyć, iż wszyscy jesteśmy tacy sami, powstała piosenka "Panie Janie" w pięciu językach.

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%