Zamknij

Jak prezentują się "włocławki" na tle polskiej ceramiki? Zobacz 300 eksponatów w jednym miejscu

10:28, 10.02.2017 N.CH
Skomentuj 300 egzemplarzy prezentowanych na wystawie to tylko część z pokaźnych zbiorów muzeum. Fot. mat. promoc. 300 egzemplarzy prezentowanych na wystawie to tylko część z pokaźnych zbiorów muzeum. Fot. mat. promoc.

Jak wyglądały „włocławki” 130 lat temu? Czym różniły się od ceramiki produkowanej w innych zakątkach kraju? Dowiesz się tego podczas niezwykłej wystawy zorganizowanej we włocławskim muzeum.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ok. 300 zabytkowych przedmiotów wybranych z kolekcji ceramiki polskiej, liczącej prawie 2000 obiektów, zgromadzonych w Dziale Fajansu oraz w Dziale Sztuki włocławskiego muzeum. Zbiory były kompletowane przez kilkanaście lat. Niektóre zostały kupione, a inne stanowią darowiznę.

- Chcieliśmy pokazać jak wyglądają włocławskie wyroby podług innych, ale na tej wystawie nie dominują "włocławki". Im poświęcamy stałą wystawę. Istotne jest badanie mody i trendów całej ceramiki, by w tym odnaleźć miejsce Włocławka - mówi autorka wystawy, Karolina Bandziak-Kwiatkowska.

Prezentowane wyroby zostały wyprodukowane w 20 fabrykach działających w Polsce od końca XVIII w. do 1939 r. 

Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty, które pochodzą z wytwórni takich jak: Fabryka Fajansu w Prószkowie Śląskim (od 1763 r.), Fabryka Fajansu w Korcu (od 1784 r.) założona przez księcia Józefa Czartoryskiego oraz późniejsze: Fabryka Fajansu i Porcelany w Baranówce (od 1804 r.), Fabryka Fajansu w Ćmielowie (od 1804 r.) czy założona przez Księcia Michała Radziwiłła Fabryka Majoliki w Nieborowie (od 1881 r.).

Najwięcej z dostępnych obiektów powstało na przełomie XIX/XX w. oraz w 1. poł. XX w. Wśród eksponowanych zabytków znajdują się figurki z Fabryki Fajansu w Pacykowie (od 1908 r.) oraz wyroby Fabryki Fajansu w Chodzieży (od 1855 r.), Pruszkowie k. Warszawy (od 1872 r.), Fabryki Fajansu w Kole (od 1842 r.), Włocławskich Fabryk Fajansu Teichfelda i Asterbluma oraz Leopolda Czamańskiego (od 1882 r. i 1888 r.) oraz wytwórni śląskich; Fabryki Fajansu i Porcelany Carl Krister w Wałbrzychu (od 1834 r.) czy Fabryki Porcelany w Jaworzynie Śląskiej (od 1863 r.). 

- Wystawa obrazuje zmieniające się na przestrzeni wieków zjawiska i trendy we wzornictwie ceramicznym. Pokazuje rozwój form i zdobień stosowanych na dawnych wyrobach, a także ilustruje dążenia oraz estetyczne ambicje założycieli i właścicieli manufaktur, którzy zaszczepiali ówczesne trendy europejskie na polskim gruncie – tłumaczy Wioleta Osińska z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Oprócz ceramiki użytkowej będzie można zobaczyć również dekoracyjną powstałą w wytwórniach, dla których projektowali przedwojenni artyści ceramicy: Wiktoria Jacyna (Chodzież), Olga Niewska (Włocławek) czy Jan Szczepkowski (Dębniki pod Krakowem).

Otwarcie wystawy pt. „Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” odbędzie się 10 lutego o godz. 17:00 w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej we Włocławku.

Ekspozycję można oglądać do 7 maja.

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%