Zamknij

Zespół Szkół Elektrycznych - tu rozwiniesz skrzydła

06:00, 18.05.2017 .
Fot. DD Włocławek Fot. DD Włocławek

Zespół Szkół Elektrycznych to wg ogólnopolskich rankingów najlepsza szkoła zawodowa we Włocławku, jedna z najlepszych w województwie, a także w kraju. Ale "Elektryk" to nie tylko miejsce, w którym zdobywa się wiedzę i umiejętności. To szkoła, która pozwala rozwijać pasje i zdobywać niezbędne w przyszłej pracy doświadczenie.

W tegorocznym rankingu Perspektyw Technikum w Zespole Szkół Elektrycznych utrzymało tytuł „Złotej Szkoły” i znalazło się na 47 miejscu w Polsce oraz piątym w województwie kujawsko-pomorskim. Taki rezultat po raz kolejny daje szkole pozycję lidera wśród włocławskich szkół technicznych. "Elektryk" to szkoła dająca solidne wykształcenie. To w niej kształcą się przyszli technicy, późniejsi inżynierowie z branż: elektrycznych, elektronicznych, informatycznych i teleinformatycznych.

- Główną ideą naszego kształcenia jest dobre przygotowanie uczniów do matury i egzaminów zawodowych. Wysokie wyniki uzyskane na maturze są przepustką do dalszego kształcenia – głównie politechnicznego, a zdany egzamin zawodowy otwiera drogę do podjęcia pracy - mówi Piotr Człapiński, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

W "Elektryku" uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do zdania egzaminów. Rozwijają również swoje pasje m in. poprzez udział w olimpiadach i konkursach, w których osiągają sukcesy. W ciągu kilku ostatnich tygodni o uczniach włocławskiego "elektryka" było słychać w całej Polsce.

Uczniowie pod opieką Pana Wojciecha Kaczmarka zwyciężyli w szóstej edycji konkursu Energia Młodych, organizowanego przez Grupę Energa. Uczeń Krzysztof Mularski był trzeci podczas XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Euklides". Hubert Kompanowski - tegoroczny maturzysta, kształcący się w zawodzie technik elektryk został finalistą XLIII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Technicznej, a drużyna informatyków wygrała konkurs InfoSukces organizowany przez Politechnikę Łódzką. Paulina Szostek została laureatką VII edycji ogólnopolskiej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową, a Alan Mazurek dostał się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego …”. Aktualnie dziewięciu uczniów rywalizować będzie w finałach ogólnopolskich olimpiad.

Zespół Szkół Elektrycznych dba przede wszystkim o to, by kształcenie miało wymiar praktyczny. Zajęcia z przedmiotów zawodowych odbywają się w dobrze wyposażonych pracowniach i laboratoriach, które stale są unowocześniane. Uczniowie spotykają się też z przedstawicielami firm z Włocławka i regionu, którzy opowiadają o swojej działalnościi perspektywach pracy. Chętni mają szanse na udział w projektach, podczas których m. in. odbywają staże, specjalistyczne szkolenia, konstruują i programują roboty, uzyskują także świadectwa kwalifikacyjne SEP, uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń i instalacji elektrycznych do 1kV. Uczniowie mogą też zdobyć uprawnienia ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Uczniowie mają możliwość realizacji płatnych staży w lokalnych firmach oraz otrzymania stypendiów fundowanych przez pracodawców. We włocławskim „Elektryku” realizuje się mnóstwo projektów. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się projekty konstruktorskie oraz projekty o charakterze międzynarodowym. W tym roku udało się pozyskać grant naukowy Fundacji ANWIL dla Włocławka, w ramach konkursu "Uczę się z ANWIL”, którego głównym celem jest poznawanie tajników odnawialnych źródeł energii. Szkoła we współpracy z pracodawcami realizuje elementy kształcenia dualnego, dbając o najwyższe standardy jakości. Od nowego roku szkolnego, w ramach wsparcia przez zakłady pracy uczniowie będą uzyskiwać także dodatkowe specjalności w takich dziedzinach jak: automatyka, grafika komputerowa, elektronika precyzyjna, tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne, programowanie programów oraz gier komputerowych tzw. e-sport.

Kolejnym ważnym atutem wyróżniającym Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku jest współpraca z pracodawcami. W szkole funkcjonują patronackie pracownie zawodowe. Takimi perełkami są: pracownia elektronicznych systemów zabezpieczeń - Satel oraz pracownia automatyki ORLEN Serwis. Pracownie specjalistyczne wspierają także firmy: Renex z Włocławka, TME z Łodzi. Od tego roku wspomaga szkołę także firma RPC Superfos z Kalisk k. Lubienia Kujawskiego. Ponadto od kilku lat w szkole funkcjonują oddziały klas patronackich, wspierane również przez włocławskie firmy: DETAL-Met, Opakofarb oraz Cheko. Włocławski „Elektryk” jako jedyne technikum w Polsce prowadzi dla chętnych uczniów szkolenia DSD-pro, doskonalące umiejętności z języka niemieckiego zawodowego. Działania te wspierane są przez spółkę WIKA Polska. W nowym roku szkolnym planuje się rozpoczęcie nowej, ciekawej współpracy ze spółką Energa, trwają również rozmowy z innymi firmami.

Należy zwrócić uwagę również na fakt, że włocławski „Elektryk” ma bardzo dobrze wyposażoną bazę sportową. Jest tu nowoczesna sala sportowa, boiska Orlik, siłownia, sala do crossfitu oraz jedyna w mieście pływalnia szkolna. W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego zbudowana zostanie bieżnia lekkoatletyczna, boisko do piłki plażowej oraz powstaną korty tenisowe. Stworzone warunki powodują, że uczniowie osiągają także sukcesy w sporcie. Prym wiodą takie dyscypliny jak: piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka koszykowa, lekkoatletyka, tenis stołowy, szachy oraz piłka nożna. Za odniesione zwycięstwa każdego roku przyznawane są absolwentom szkoły statuetki zwane „Championami Elektryka”.

Aktywność w środowisku lokalnym daje taki efekt, że część absolwentów Zespołu Szkół Elektrycznych ma możliwość podjęcia pracy za pośrednictwem szkoły. Jednak zdecydowana większość uczniów wybiera dalszą naukę głównie na politechnikach, gdzie odnoszą również liczne sukcesy.

Na rok szkolny 2017/2018 Zespół Szkół Elektrycznych prowadzi rekrutację zarówno do technikum jak i szkoły branżowej. W Technikum nr 4 uczniowie będą mogli kształcić się w zawodach: technik elektryk, technik elektronik, technik telekomunikacji, technik informatyk, technik teleinformatyk. Nowością w ofercie są zawody: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz technik telekomunikacji. Od września br., po raz pierwszy w Szkole Branżowej rozpocznie się kształcenie w zawodach: elektryk, elektronik i elektromechanik.

W dniu 25 maja (czwartek) w godzinach od 08.00 do 16.00 odbędą się Zespole Szkół Elektrycznych „Drzwi Otwarte” dla gimnazjalistów i ich rodziców. Będzie możliwość zapoznania się z ofertą szkoły. Szkoła oferuje także pomoc w wypełnianiu dokumentacji rekrutacyjnej.

Wszystkich zainteresowanych ofertą zapraszamy. Tel. 54 236 22 25, [email protected].

 Z pełna ofertą kształcenia można zapoznać się tutaj

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%