Zamknij

Ich dzieci nie mówią lub mają z tym problemy. Klub JiM we Włocławku zapraszają rodziców dzieci ze spektrum autyzmu

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 17:27, 20.09.2017
Skomentuj

We Włocławku klub JiM funkcjonuje od stycznia bieżącego roku. Przeznaczony jest dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, w skład którego wchodzi sam autyzm, Zespół Aspergera i inne neurotrudności. Najbliższe spotkanie, odbędzie się 21 września w Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Nowomiejskiej 21. Program dnia obejmuje wiele zajęć dla dzieci, m.in. zajęcia z tańca nowoczesnego oraz warsztaty malarstwa i rzeźby.

Klub JiM swoją działalność we Włocławku rozpoczął 20 stycznia. Jest to 24. placówka tego typu w Polsce. Wszystkie skupiają wokół siebie już ponad 3 tys. rodziców dzieci z neurotrudnościami. Nadrzędnym celem klubów jest stworzenie rodzicom miejsca, w którym będą mogli swobodnie porozmawiać na temat problemów, na które napotykają. To także miejsce, gdzie będą mogli uzyskać fachową poradę w związku z chorobami swoich dzieci. 

- Takie zajęcia są doskonałym uzupełnieniem terapii, świetną formą zajęć grupowych, uwrażliwiają dzieci, a przede wszystkim to twórcze i kreatywne spędzenie czasu. Staramy się też w ten sposób wspierać rodziców w ich niełatwej codzienności. Sami wiemy, że ofert takich zajęć dla dzieci ze spektrum autyzm jest wciąż niewiele. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych. Wystarczy przyjść  do klubu na comiesięczne spotkanie klubu w Zespole Szkół nr 3 lub skontaktować się z nami telefonicznie - mówi  Izabela Piotrowska, koordynatorka klubu JiM we Włocławku.

Autyzm jest dużym problemem społecznym. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi 1 na 100 dzieci. Związane jest z zaburzeniami rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.

- Zaburzenia ze spektrum autyzmu są neurorozwojowe i obecne od okresu niemowlęctwa lub wczesnego dzieciństwa. Objawy mogą nie być zauważone od razu m.in. z powodu dużej opieki rodziców czy małych wymagań społecznych. Spektrum autyzmu charakteryzuje się zaburzeniami społecznymi i językowymi. Zachowania dzieci nierzadko są uporczywe i powtarzalne, co społeczeństwo często odbiera jako agresywne. Są to jednak zachowania trudne, które w ramach ćwiczeń i zajęć można stopniowo eliminować - powiedziała w rozmowie z Portalem DDWłocławek Marta Wiśniewska, logopeda ze Stowarzyszenia Radosny Zakątek w Aleksandrowie Kujawskim. 

Najbliższe zajęcia odbędą się w czwartek, o godzinie 16, przy ulicy Nowomiejskiej. W kolejnych terminach, spotkania odbywać się będą także w innych placówkach, m.in. w Centrum Kultury Browar B. Swoją pomoc zapowiedziała też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku, w której zawiązuje się liczna grupa wolontariuszy, którzy będą pomagać w zajęciach.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%