Zamknij

Po tragedii w Mikanowie wójt Lubania interweniuje w PKP. Czy feralny przejazd zostanie w końcu przebudowany?

19:05, 11.11.2015 A.K
Skomentuj Tragedia w Mikanowie; Fot. DDWloclawek.pl Tragedia w Mikanowie; Fot. DDWloclawek.pl

Od tragedii w Mikanowie minął niewiele ponad miesiąc, dlatego tamtejszy przejazd kolejowy wciąż "straszy" niejednego kierowcę. Ale już niedługo, bo zmieniona ma zostać jego kategoria na taką, która wymaga więcej stałych urządzeń zabezpieczających.

Przypomnijmy, że do dramatu doszło 30 września. Auto osobowe wjechało wprost pod pociąg. Podróżujący nim matka z synem nie mieli najmniejszych szans na przeżycie. Zadecydowała chwila nieuwagi, gdyż kierująca widząc pociąg jadący z jednej strony nie spojrzała w drugą, skąd także nadjeżdżał rozpędzony skład.
[ZT]18530[/ZT]

Ale zdaniem okolicznych mieszkańców przejazd w Mikanowie jest niebezpieczny. Widoczność jest tam ich zdaniem nie najlepsza. Dlatego Urząd Gminy Lubanie wystosował pismo do PKP w sprawie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych na terenie gminy.

- W świetle tego tragicznego zdarzenia problemy bezpieczeństwa na przejazdach w gminie są aktualne. Wójt gminy od 2012 roku wielokrotnie zwracał się do PKP PLK S.A. o podjęcie czynności zmierzających do poprawienia bezpieczeństwa na przejeździe Lubanie - Parcele poprzez zmianę kategorii przejazdu na kategorię B, co pozwoliłoby na zamontowanie samoczynnej sygnalizacji świetlnej z półrogatkami. Wierzę, że tragedia, która się wydarzyła na przejeździe, przyśpieszy ostateczną decyzję o sposobie zabezpieczenia przejazdów - napisała Larysa Krzyżańska, wójt Lubania.

W odpowiedzi Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy informuje, że jako zarządca infrastruktury kolejowej prowadzi systematyczne działania w celu poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

W ramach obecnie realizowanego zadania pn. "Likwidacja ograniczeń prędkości na przejazdach kolejowych linii nr 18 na terenie IZ Bydgoszcz" zostaną do końca bieżącego roku, na przejeździe kolejowym kategorii "D" w km 69,979 linii nr 18, zabudowane urządzenia zabezpieczające dla kategorii "B".

Ponadto w ramach zadania przygotowywanego przez Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny w Gdańsku, pn. "Prace na linii kolejowej nr 18 na odcinku Kutno - Toruń w roku 2016 i 2017 zostaną wykonane roboty budowlane polegające na zabudowie urządzeń zabezpieczających odpowiednich dla kategorii "B" na przejazdach kolejowych kategorii "D" w km 67,903 (droga gminna nr 190150C Mikanowo - Mikanowo B), km 68,572 ( droga gminna nr 190148C Lubanie - Dąbrówka - Włocławek) i w km 72,548 (droga gminna nr 190134C Siutkówek - Włoszyca).

Ponadto wykonany zostanie remont nawierzchni kolejowej i drogowej na wszystkich przejazdach kolejowych znajdujących się w ciągu dróg gminnych oraz na przejeździe kolejowym w ciągu drogi powiatowej nr 2903C Lubanie - Kucerz.

Dodajmy, że przejazdy kategorii D nie posiadają ani sygnalizacji świetlnej, ani rogatek, czy półrogatek. Kategoria B gwarantuje posiadanie takich urządzeń.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

@...@...

2 6

Należy pamiętać że zapewnienie bezpieczeństwa na skrzyżowaniach szlaków kolejowych z drogami i traktami pieszymi LEŻY PO STRONIE ADMINISTRACJI KOLEJOWEJ !!! Gdyby POlskie prawo nie dyskryminowało szarych obywateli to prezesi spółek kolejowych z nadania partyjnego sami własnymi rękami bydowaliby tunele i wiadukty z obawy przed siedzeniem w pierdlu !!! A tak dzięki plajtformerskiemu Knessetowi na Wiejskiej prezesi kasują PO 30 tysięcy miesięcznie i mają wszystko w d...e !!! Państwo prawa ....nie dla wszystkich !!! 19:43, 11.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MGMG

5 2

~@... / 19:43, 11.11.2015 (vel XXIwiek); Czyli kasują tyle co szefowie związkowi,którzy za nic nie odpowiadają. 20:15, 11.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rudyrudy

7 1

Ilu jeszcze ludzi musi zginąć , aby w Polsce uznać wszystkie przejazdy kolejowe niestrzeżone jako niebezpieczne i wymagające szczególnych oznakowań i zabezpieczeń ? 20:29, 11.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

12 0

A może tak zacznijcie myśleć samodzielnie. Tragedia straszna, ale na przejazdach trzeba się upewnić czy nie jedzie pociąg. Nawet na strzeżonych przejazdach zwracam uwagę ponieważ może się zdarzyć, że ktoś nie zamknie przejazdu. Wolę sam o sobie decydować niż mam zaufać na 100% dróznikowi. 21:23, 11.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@...@...

0 1

~gość -masz rację ale obowiązek właściciela szlaków kolejowych jest jednoznaczny !!! Tylko nie w plajtformerskiej POlsce !!! 07:22, 12.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

4 1

Jak kierowcy nie włacza myslenia dojeżdżajac do przejazdu i przez niego przejeżdzajac nie pomoga nawet najwspanialsze zabezpieczenia. 10:16, 12.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%