Zamknij

"Cichy zabójca" czyha na włocławian. Jak ustrzec się przed zagrożeniem?

13:10, 17.10.2014 Ł.D
Skomentuj Czad często powstaje podczas pożaru. fot. Krzysztof Osiński Czad często powstaje podczas pożaru. fot. Krzysztof Osiński

Włocławscy strażacy ostrzegają przed czadem, silnie trującym gazem, na którego zagrożenie narażone są osoby używające na przykład kuchenki gazowej lub pieca.

Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Jest szczególnie groźny w mieszkaniach, w których okna podczas korzystania np. z pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej, są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad często powstaje również podczas pożaru.

Objawy zatrucia są ból i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, a następnie wymioty i utrata przytomności.

Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym otwarciu okien i drzwi balkonowych, aby jak najszybciej doprowadzić do mieszkania dużą ilość świeżego powietrza. Osobę z objawami zatrucia należy ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i dobrze okryć, aby nie dopuścić do utraty ciepła. Jeżeli zatruciu towarzyszą wymioty, chorego należy położyć na boku. Jednocześnie należy wyłączyć piecyk gazowy lub inne urządzenie, które było czynne w czasie wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe.

- Z uwagi na sezon grzewczy strażacy otrzymują od mieszkańców informacje o możliwości wydobywania się tlenku węgla - mówi kpt. Magdalena Jaworska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. - Często przez piecyki gazowe, które znajdują się w łazienkach i służą do podgrzewania wody, osoby tam przebywające ulegają podtruciu z uwagi na złą wentylację pomieszczenia i wadliwość tych urządzeń. Wtedy zostajemy wzywani do akcji.

Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet natychmiastowa śmierć.

Aby uniknąć zaczadzenia, podczas korzystania z pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej, należy uchylić okno w mieszkaniu, zadbać o drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Warto też pamiętać, by nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.

Strażacy proponują również montaż czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.

(Ł.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

blokblok

6 1

zapraszam rano między godz.7 a 9 odpowiednie służby na kontrolę na skrzyżowaniu ulic Kaliska - Kujawska , z pobliskich domków taki śmierdzący dym leci na okolicę ,że nawet przy zamkniętych oknach czuć spaleniznę 17:14, 17.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

mieszkaniec oś.mieszkaniec oś.

3 1

...a ja wieczorem na Łanową i Zielną, pali się wszystkim i zawsze, byle pozbyć się śmieci, butelek plastikowych czy gumy(chyba opony)by dać domownikom trochę ciepła, tylko się pytam, jakim kosztem? 18:07, 17.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

2 1

Jak komuś żal wydać sto złotych na urządzenie alarmujące o czadzie to jego problem.I nie mówcie,że kogoś nie stać ,bo piwo i papierosy też kosztują,a jednak się kupuje . 19:11, 17.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lolalola

1 0

W Michelinie ludzie na ul mielecińskiej pala oponami to dopiero jest smierdzi i jest czarno 11:58, 18.10.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%