Zamknij

Pracujesz za granicą lub planujesz wyjechać? Zmieniło się prawo, musisz to wiedzieć!

12:30, 17.12.2015 N.CH
Skomentuj fot. depistphotos fot. depistphotos

Coraz więcej osób pracuje za granicą lub zamierza wyjechać. Od sierpnia obowiązuje nowe prawo. Przez te zapisy, w przypadku niespodziewanej śmierci poza granicami kraju, rodzina może znaleźć się w trudnym położeniu. Jak się zabezpieczyć?

Osoby, które wyjeżdżają do pracy za granicę mogą zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta. Nie mają jednak takiego obowiązku, przez co nie da się dokładnie ustalić liczby emigrantów zarobkowych z Włocławka.

Z badań firmy Work Service opublikowanych pod koniec zeszłego roku wynika, że coraz więcej osób planuje lub rozważa wyjazd do pracy za granicę. Mówi o tym ok. 40 proc. ankietowanych (głównie ludzi młodych w wieku 18-35 lat). 

W sierpniu weszły w życie nowe przepisy, które mogą utrudnić życie oraz narazić rodzinę osoby pracującej poza granicami Polski na niepotrzebne koszty.

Wyjeżdżając do pracy za granicę myśli się przede wszystkim o zarobku. Co jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i pracownik poniesie śmierć w obcym kraju? Według nowych zapisów jego spadek będzie rozdysponowany na podstawie prawa kraju, w którym przebywał.

W praktyce oznacza to, że w przypadku śmierci Polaka we Francji (który wyjechał okresowo do pracy) sprawę prowadził będzie według prawa francuskiego sąd francuski z udziałem francuskiego adwokata (polski adwokat nie zna francuskich procedur sądowych ani języka). Koszty tych procedur mogą znacznie przewyższyć wartość majątku spadkowego znajdującego się w Polsce. Dla wielu rodzin sprawy te mogą się okazać zbyt trudne, by doprowadzić je do końca.

Jakie działania powinien podjąć obywatel polski w celu uniknięcia negatywnych skutków spadkowych w przypadku swojej śmierci?

- Najprostszym sposobem jest pozostawienie testamentu. To może być testament notarialny lub napisany własnoręcznie. Nie trzeba już teraz decydować kto ze spadkobierców przejmie daną część spadku, jeśli nie jesteśmy zdecydowani. W testamencie musi jednak znaleźć się klauzula stosowania prawa, czyli musimy określić, że w przypadku rozpatrywania naszego spadku ma obowiązywać prawo polskie – radzi mecenas Wojciech Borkowski.

Jeśli nie chcemy ponosić żadnych kosztów związanych ze stworzeniem tego dokumentu można spisać testament własnoręcznie i poinformować o tym fakcie rodzinę, a także wskazać miejsce, w którym będzie przechowywany. Dokument powinien zawierać datę i podpis. Dzięki takiemu testamentowi w przypadku nagłej śmierci podczas pobytu za granicą sprawę spadkową będzie można przeprowadzić w Polsce. 

Z kolei przewagą testamentu sporządzonego u notariusza jest to, że nawet jeśli dokument zaginie, to ślad po nim zostanie w kancelarii. W przypadku własnoręcznie sporządzonego dokumentu takiej gwarancji nie ma.

Te zmiany nie mają zastosowania w przypadkach, w których osoby wyjeżdżają za granicę turystycznie lub służbowo, a tylko tych, które tam mieszkają i pracują. 

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

@...@...

6 1

Błąd w tytule !!! Coraz więcej POLAKÓW zostaje wygnanych ,,za chlebem z POLSKI PO 8 latach rządów pejsatej sprzedajnej mafii PO-PZPR-ZSL !!! Bo to ta mafia POsprzedawała niemcom i żydom POLSKI przezmysł , POLSKIE MEDIA , chciała nawet oddać pejsatym za pół darmo POLSKIE LASY PANSTWOWE !!! A teraz jeszcze ma czelność protestować przeciwko łamani duPOkracji ....ich duPOkracji ...
A co na to jegoSPRZEDAJNApejsatość Pfeeetru ? Jeszcze ,,głosu nie zabrał ''? 13:08, 17.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AA

2 2

Od 8 lat???? Zart a w latch osiemdziesiatych to kto wyjezdzal????? 13:43, 17.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jarojaro

2 0

Panie mecenasie Borkowski , niech się pan zapozna z zasadami i przepisami podjęcia legalnej pracy w krajach cywilizowanej zachodniej europy , przepisów obowiązujących jak obowiązkowe ubezpieczenia ,mających na celu dostęp do podstawowych usług medycznych , pochówku ,oraz zabezpieczenia emerytalnego . Ten wymóg obowiązuje wobec wszystkich legalnie zatrudnionych , którzy mają wybór w wielkości opłat a zatem wysokość odprawy czy świadczenia w pochówku.To jest wybór , który jest znacznie ograniczony przez agęcje pracy tymczasowe w wydaniu polskim. Natomiast problem jest w czym innym , w uczciwym wywiązywaniu się polskich agencji pracy tymczasowej , również wymienionej w przykładowym materiale do zatrudnionych . Domniemam że artykuł ma zupełnie co innego na celu , po prostu ogłupianie przyszłych niedoświadczonych młodych pracowników zmuszanych przez państwo do emigracji pracowniczej,oraz wyciąganie kasy przez kolejne towarzystwo w celu osiągania wysokich dochodów , mające duży wymiar kwotowy za doradztwo lub pośrednictwo. 14:34, 17.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%