Zamknij

Pracujesz w czasie pobierania zasiłku chorobowego? Może cię to drogo kosztować

09:40, 17.03.2016 J.B
Skomentuj zdjęcie ilustracyjne, depositphotos.com zdjęcie ilustracyjne, depositphotos.com

Pobieranie zasiłku chorobowego z ZUS wyklucza jakąkolwiek aktywność zawodową, także u innego pracodawcy. Zignorowanie tego zakazu może skończyć się obowiązkiem zwrotu pobranego zasiłku, nawet po wielu latach od choroby.

Pani Maria (imię zmienione) w 2005 roku była zatrudniona w dwóch zakładach pracy, w wymiarze po pół etatu: w spółce prawa handlowego oraz w spółdzielni, w której pełniła funkcję prezesa zarządu. W okresie od 12 września 2005 r. do 12 grudnia 2005 r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. ZUS ustalił, że kobieta przedłożyła zwolnienie lekarskie wyłącznie w spółce (tam też pobierała zasiłek chorobowy), natomiast w spółdzielni w dalszym ciągu wykonywała część swoich obowiązków i pobierała wynagrodzenie za pracę.

W dniu 8 grudnia 2014 r., a więc po 9 latach od tamtych wydarzeń, ZUS wydał decyzję odmawiającą pani Marii prawa do zasiłku chorobowego za ten okres i nakazał jej zwrot pobranych świadczeń w kwocie 6.060,96 zł wraz z odsetkami w kwocie 6.879,55 zł.

Kobieta odwołała się od tej decyzji do sądu. Przyznała, że w spornym okresie była zatrudniona u dwóch pracodawców, a świadczenia związane  z chorobą realizował formalnie z nich (spółka). W spółdzielni pani Maria nie przedłożyła zaświadczenia lekarskiego, co tłumaczyła przed sądem nieznajomością przepisów prawa.

[ZT]15602[/ZT]

Jednocześnie kobieta wyjaśniała, że w spółdzielni wykonywała obowiązki prezesa zarządu i że w czasie choroby pozostali członkowie zarządu nie przejęli jej zadań. W związku z tym pani Maria, pomimo złego stanu zdrowia, zgodziła się na sporadyczne podpisywanie przedkładanej jej przez księgową dokumentacji. Dotyczyła ona zasadniczo eksploatacji obiektu administrowanego przez spółdzielnię. Kobieta zaznaczała, że jej aktywność zawodowa w czasie choroby była sporadyczna i wymuszona okolicznościami.

Zapytana o stanowisko spółdzielnia przyznała, że pani Maria w drugiej połowie 2005 roku wykonywała pracę, za którą otrzymała wynagrodzenie.

Sąd Rejonowy przyznał rację Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Podkreślił, że wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Pani Maria nie zgodziła się z wyrokiem sądu i złożyła apelację. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego we Włocławku, który ponownie wnikliwie zbadał zebrane dowody i przeanalizował podnoszone przez strony argumenty. Ostateczna ocena sprawy nie była korzystna dla pani Marii.

Sąd Okręgowy w wyroku podkreślił, że składanie podpisu pod przygotowanymi dokumentami nie stanowiło jedynie czynności czysto formalnej (nawet jeśli osoba podpisująca nie przeprowadza pełnej merytorycznej weryfikacji podpisywanych dokumentów), lecz w tym wypadku było niewątpliwie elementem obowiązków pani Marii jako członka zarządu osoby prawnej. Każda aktywność ludzka, zmierzająca do osiągnięcia zarobku, nawet ta polegająca na podpisywaniu dokumentów przynoszonych przez współpracowników do miejsca zamieszkania, jest pracą zarobkową.

Art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jednoznacznie wiąże utratę prawa do świadczeń z samym faktem wykonywania pracy – nie określając jej wymiaru ani też relacji stopnia jej wykonywania do pełnego zakresu obowiązków pracowniczych danej osoby.

[PORADA]

Ostatecznie zatem pani Maria zobowiązana została – po 10 latach od okresu choroby – do zwrotu całego pobranego wówczas zasiłku wraz z odsetkami.

Pełną treść uzasadnienia wyroku w tej sprawie można przeczytać tutaj.

Joanna Borkowska, radca prawny

(J.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

zeuszeus

2 4

Jak zawsze precyzyjnie " , a świadczenia związane z chorobą realizował formalnie z nich (spółka)?? 11:23, 17.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ciekawaciekawa

3 2

Nie !@#$%^&* raz słyszę o podobnych sprawach z udziałem zus-u. Wszystkie sprawy łączy jeden fakt - zus zawsze czeka tak długo, aż uzbiera się piękna sumka..... zawsze domaga się zwrotu tuż przed przedawnieniem.... ciekawe, dlaczego o zwroty nie domaga się szybciej....?????? 19:10, 17.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%