Zamknij

Za murami tej zabytkowej budowli kryje się wiele tajemnic. Przeczytaj, jeśli chcesz je poznać

10:00, 19.01.2017 N.CH
Skomentuj Fot. źródło profil Facebook: Parafia Ewangelicko-Augsburska we Włocławku Fot. źródło profil Facebook: Parafia Ewangelicko-Augsburska we Włocławku

Znajdują się w nim unikatowe dziewiętnastogłosowe organy i chrzcielnica wykonana z jednolitej bryły piaskowca. Jakie ciekawostki kryje jeszcze zabytkowy zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego we Włocławku przy ul. Brzeskiej?

Fot. źródło profil Facebook: Parafia Ewangelicko-Augsburska we Włocławku W najwcześniejszym okresie swojego istnienia, tj. w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku kościół, a właściwie mały kościółek, z którego korzystała ewangelicka społeczność Włocławka, był drewniany. Dopiero w latach 1877-1881 wybudowano nową, murowaną z cegły świątynię według projektu Franciszka Tournelle’a. 

Został wzniesiony dzięki funduszom przekazanym przez parafian, ale głównym darczyńcą był dziedzic dóbr Siewiersk, Fryderyk Wilhelm Cords, który w 1850 r. zapisał w testamencie i przeznaczył swój majątek na budowę nowego kościoła, szkoły i szpitala ewangelickiego (domu opieki).

Uroczyste poświęcenie kościoła miało miejsce w dniu 25 października 1881 r.

Świątynia, cofnięta od ulicy Brzeskiej w głąb działki, swoją architekturą w stylu neogotyckim wtapia się w otaczającą zieleń dawnego cmentarza. Kościół otoczony jest ogrodzeniem z kutego żelaza na podmurówce, które w 1897 r. ufundował Ludwik Bauer.

Kościół został wybudowany na rzucie prostokąta z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium zwróconym w kierunku zachodnim. Od wschodu znajduje się wieża i dwie kruchty po bokach. 

Wyposażenie wnętrza kościoła, w tym ołtarz, ambona, ławki, organy i chrzcielnica, w całości jest oryginalne i pochodzi z 1877-1881. Ołtarz główny, ambona znajdująca się po jego lewej stronie oraz dziewiętnastogłosowe organy zostały zamówione i wykonane przez renomowaną w XVIII i XIX w. w Europie firmę Schlag und Sőhne ze Świdnicy. Niestety, organy zostały w znacznym stopniu uszkodzone w czasie I wojny światowej i do dziś ten unikatowy instrument jest zdekompletowany, brakuje 800 piszczałek. 

Za kościołem znajduje się niewielka kaplica pogrzebowa, pochodząca z końca XIX w., w której w dniu 13 czerwca 2012 r. odsłonięto wystawę pn.: „Lapidarium ewangelików włocławskich z XIX w.” 

W pobliżu kościoła przy ulicy Brzeskiej 22 mieści się parterowa plebania, zwana pastorówką, z lat 1830-1831. Została gruntownie przebudowana w 1881 r., a następnie w latach 80. dwudziestego wieku.

- W ostatnich latach w kościele ewangelicko-augsburskim przeprowadzono szereg prac renowacyjnych i remontowych. Wymieniono m.in. stary napęd dzwonów kościelnych na nowy, rynny, obróbki blacharskie, instalację elektryczną, zamontowano profesjonalne podświetlenie ołtarza, uzupełniono oświetlenie na emporze, klatkach schodowych i na stropie kościoła, wykonano bramę wjazdową na teren posesji kościoła od ulicy Słowackiego. Dzięki wsparciu z budżetu Gminy Miasto Włocławek uzupełniono nocną iluminację kościoła, świątynia została również odrestaurowana wewnątrz – wymienia Aleksandra Bartoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Można odwiedzać to wyjątkowe miejsce. Kościół dostępny jest w czasie nabożeństw, tj. w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 9:00 oraz w drugą, czwartą i piątą niedzielę miesiąca o godzinie 12:15.

Fot. źródło profil Facebook: Parafia Ewangelicko-Augsburska we Włocławku 

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

jarmarjarmar

2 3

w imie ojca i syna amen 10:35, 19.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BravoBravo

3 0

Wiem z jakiejś książki , że że jednym z pastorów przed II wojną światową był Niemiec (nazwiska w tej chwili nie pamietam). Umierając w niemieckim wówczas Wrcocławiu (Breslau) bardzo prosił o to, aby pochowano go we Włoclawku. Tak też się stało. 10:50, 19.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZborownikZborownik

0 2

Na stronie www.wloclawek.luteranie.pl masz spis wszystkich duchownych pracujących w parafii od jej początków do dziś. 11:06, 19.01.2017


ParafianinParafianin

5 1

Trochę poprawek. Organy zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej a nie jak napisano w czasie I a nabożeństwa w 2,4 i 5 niedziele m-ca odbywają zamiast o 12:15 to o 13:00 10:58, 19.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%