Zamknij

Przez dekadę sporo się zmieniło. W tym zakresie widać, że większości żyje się coraz lepiej

14:10, 18.02.2017 N.CH
Skomentuj Telefon, tablet, komputer - teraz bez tego wiele osób nie potrafi żyć. Fot. depositphotos Telefon, tablet, komputer - teraz bez tego wiele osób nie potrafi żyć. Fot. depositphotos

Telefon komórkowy mają już prawie wszyscy. Komputer posiada znacznie więcej osób niż jeszcze dekadę temu. To wszystko sprawia, że coraz więcej wolnego czasu spędzamy korzystając z multimediów.

W czasie wolnym najczęściej patrzymy w ekran telewizyjny lub komputerowy. Takie dane płyną za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy, który przeprowadził badania budżetu czasu „po godzinach” wśród dorosłych i dzieci. Okazuje się, że komputer osobisty z dostępem do internetu i urządzenia do odbioru telewizji satelitarnej to wyposażenie 70 procent gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim. Jeszcze dwanaście lat temu domowy komputer miało w naszym regionie mniej niż 17 proc. gospodarstw domowych (w kraju 22,5 proc.).

Coraz częściej odbieramy też telewizję satelitarną – obecnie ma taką możliwość 70 proc. rodzin (o 4 punkty procentowe więcej niż w całej Polsce). Telefonem komórkowym posługujemy się prawie wszyscy (96,9 proc. mieszkańców regionu i 95,2 proc. wszystkich Polaków).

- Bez telewizora mogłabym żyć, bo właściwie sporadycznie z niego korzystam, ale komputer z dostępem do internetu, to podstawa. Jak jest jakaś awaria sieci, to czuję się jak bez ręki. Służy nie tylko do komunikacji, nauki i pracy, ale też do rozrywki - mówi 22-letnia studentka jednej z włocławskich uczelni.

Korzystanie z komputera w celach info-rozrywkowych lub komunikacyjnych zajmuje dorosłym godzinę i 22 minuty dziennie, a młodym (10-14 lat) jeszcze o 9 minut dłużej. Same gry komputerowe zabierają codziennie nastolatkom godzinę i trzy kwadranse, a jeśli dodamy do tego gry video bilans rośnie do ponad dwóch godzin. Dorośli w tym czasie też oglądają telewizję – chodzi o regularne programy i filmy z odtwarzacza.

Generalnie dorośli poświęcają środkom masowego przekazu 10,8 proc. własnej doby, a nastoletnie dzieci 8,5 proc.

Optymistyczna wiadomość jest taka, że nastolatki spędzają nieco więcej niż godzinę dziennie z książką czytaną dla przyjemności. Ci dorośli, którzy książki czytają, poświęcają na to średnio godzinę i kwadrans w ciągu doby (ponad połowa dorosłych nie czyta książek w ogóle).

Sport i aktywna rekreacja oraz zaangażowanie społeczne to w obu badanych grupach stosunkowo rzadki sposób na czas wolny. 

Z którego urządzenia zrezygnowałbyś, gdyby trzeba było dokonać wyboru?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
telefon komórkowy 10%
tablet 65%
komputer 15%
telewizor 10%
(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KujawiakKujawiak

1 0

Te coraz "lepsze" życie wynika z postępu cywilizacyjnego. 14:54, 18.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%