Zamknij

Dziś wielkie święto Wisły. Tak rzeka wygląda w liczbach. Te dane naprawdę mogą cię zaskoczyć

11:44, 12.08.2017 N.S
Skomentuj Urząd statystyczny w Bydgoszczy opublikował dane na temat Wisły. Fot. Łukasz Daniewski Urząd statystyczny w Bydgoszczy opublikował dane na temat Wisły. Fot. Łukasz Daniewski

Dziś we Włocławku rozpoczyna się Festiwal Wisły, największe wydarzenie Roku Rzeki Wisły w regionie. Poza Włocławkiem zaangażowały się w nie również Ciechocinek i Toruń. Święto królowej polskich rzek to dobra okazja, by sprawdzić, jak wygląda ona w... statystyce.

Kujawsko-pomorski odcinek rzeki liczy 205 kilometrów – to prawie 1/5 jej całkowitej długości. W dorzeczu Wisły leży koło 80 procent powierzchni województwa. Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, nad Królową Polskich Rzek leży 11 z 52 miast województwa kujawsko-pomorskiego. To cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe. Obszar nadwiślańskich miast to w sumie 513 km2 (powierzchnia pozostałych ośrodków miejskich to 316 km2). Mieszka w nich blisko 850 tys. ludzi, czyli prawie 70 procent ludności miejskiej województwa.

Źródło: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę i województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych: E40 – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu. Samorząd województwa działa na rzecz rewitalizacji tych ważnych szlaków wodnych, zabiegamy tez o przywrócenie masowego transportu towarów Wisłą.

- Wodny transport śródlądowy to niższe koszty. Odległość na jaką można przewieźć tonę ładunku, przy tym samym nakładzie energii wynosi w przypadku ciężarówki – 100 km, kolei – 300 km, barki – 370 km. Masowy przewóz towarów Wisłą to także mniej ciężkich samochodów na drogach: jedna barka z 72 kontenerami odprawiana codziennie z portu w Gdańsku oznaczałaby 15 tys. tirów mniej na drogach w ciągu roku. Jeśli inwestycja w użeglowienie Wisły doszłaby do skutku, w przyszłości można by mówić nawet o około 10-15 mln ton ładunków rocznie przewożonych w ten sposób – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Z danych przedstawionych przez urzędników wynika, że jedna złotówka zainwestowana w śródlądowe drogi wodne może dać od 4 do 6 zł zysku.

Samorząd województwa wykorzystuje również walory turystyczne Wisły. Wzdłuż całego kujawsko-pomorskiego odcinka Wisły, po obu jej brzegach biegnie Wiślana Trasa Rowerowa, czyli liczący w sumie 450 km szlak turystyczny dla miłośników dwóch kółek. Długość prawobrzeżnej części szlaku wynosi 212 km, lewobrzeżnej – 238 km. Na wiślanej trasie w naszym regionie położone też są dwa parki krajobrazowe: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

??

2 3

A kto politycznymi decyzjami przerzucił transport z kolei na TIRY ? Kto POpiwkiem doprowadził PKP na skraj bamnkrudztwa ? Kto z trybuny sejmowej przekonywał Polaków że transport kolejowy i wodny to nieopłacalny przeżytek ?
Ano był to ten sam człowiek opłacany przez Bank Światowy ktory zatrudniał Petru jako osobistego asystenta i przyczynił się do upadku polskiego przemysłu -niejaki Aaron Bucholtz . 12:55, 12.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odpowiedź odpowiedź

1 1

Aaron Bucholtz szerzej znany jako Leszek Balcerowicz 13:27, 12.08.2017


reo
0%