Zamknij

Przełom lipca i sierpnia z upałami? Według speców od pogody, to coraz bardzoej prawdopodobne

09:24, 24.07.2017 Rafał Maszewski, synoptyk
Skomentuj Pod koniec tygodnia, a zwłaszcza w niedzielę mogą być już zauważalne symptomy zbliżającej się fali upałów, na którą mamy szansę na przełomie lipca i sierpnia. Fot. depositphotps.com Pod koniec tygodnia, a zwłaszcza w niedzielę mogą być już zauważalne symptomy zbliżającej się fali upałów, na którą mamy szansę na przełomie lipca i sierpnia. Fot. depositphotps.com

W tym tygodniu w pogodzie będziemy mieli do czynienia z przewagą nieco chłodniejszego powietrza, ale mimo to powinno być dość ciepło, a dziś w najbliższą niedzielę bardzo ciepło…

Dziś często zaświeci słońce i będzie ciepło/bardzo ciepło. Od wtorku napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza, w ciągu dnia będzie na ogół ciepło (popołudniami najczęściej 21-22 stopnie), ale noce i poranki mogą być nieco chłodniejsze.

Przelotny i lokalnych opadów i słabych burz będzie niezbyt dużo, ale trzeba się z nimi liczyć. Wyjątek może stanowić wtorek zwłaszcza w drugiej części dnia, kiedy to może do nas dotrzeć niż atmosferyczny z systemem frontów i deszczem – podczas opadów temperatura będzie się utrzymywać poniżej 20 stopni.

Pod koniec tygodnia, a zwłaszcza w niedzielę mogą być już zauważalne symptomy zbliżającej się fali upałów, na którą mamy szansę na przełomie lipca i sierpnia – ze względu na odległy termin nie jest ona jeszcze pewna, ale coraz bardziej prawdopodobna. Wiatr przeważnie powieje z umiarkowaną prędkością, a ciśnienie atmosferyczne najniższe będzie około wtorku i środy, po czym zacznie wolno rosnąć.

Warunki biometeorologiczne stosunkowo najgorsze mogą być około wtorku, ale później poprawią się do obojętnych i tylko w czasie przelotnych opadów będą się pogarszać do w łagodnym stopniu niekorzystnych.

Warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu w okresach bez opadów będą w miarę korzystne, a warunki termiczne będą bardziej faworyzować aktywny wypoczynek i znaczny wysiłek fizyczny – wyjątek od tego stanowić będzie poniedziałek i niedziela, podczas których pogoda umożliwi również zdecydowanie bardziej bierny wypoczynek.

Pogoda w okresach bezopadowych będzie sprzyjać uwalnianiu i rozprzestrzenianiu alergenów środowiskowych, najbardziej w poniedziałek i niedzielę. W miejscach pojawienia się opadów powietrze przejściowo będzie się oczyszczać z alergenów środowiskowych. Dotychczas pyłek silnie uczulających traw był najgroźniejszy, ale jego stężenie nie przekroczy już wartości średnich, a więc jego możliwości uczulające będą mniejsze. Objawy uczuleniowe mogą wywoływać również mające nieco mniejsze właściwości uczulające zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium/Alternaria oraz pyłek pokrzywy, których stężenie będzie wysokie. W niewielkim stężeniu obecny będzie w powietrzu pyłek szczawiu, babki i komosy i bylicy - pyłku tej ostatniej będzie coraz więcej .

(Rafał Maszewski, synoptyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%