REKLAMA

Samodzielne oszczędzanie na emeryturę – możliwość czy konieczność?

19:40, 09.08.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Polska emerytura, jaka jest, każdy widzi. Kosztowne zabiegi, leki i rehabilitacje pochłaniają znaczną część miesięcznych przychodów osób po 60. roku życia. Przewidywania ekonomistów nie napawają optymizmem – za kilkadziesiąt lat na przyszłych emerytów nie będzie miał kto pracować więc i emerytury będą niskie. W jaki sposób zapewnić sobie stabilizację finansową na emeryturze? Przedstawiamy sposoby samodzielnego oszczędzania.

Drastycznie spadająca liczba urodzeń, a także systematycznie wzrastająca średnia długość życia będą mieć ogromny wpływ na sytuację przyszłych emerytów. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat średnia długość życia Polek i Polaków zrówna się ze średnią unijną, która wynosi 83 lata dla kobiet oraz 78 lat dla mężczyzn. Samodzielne odkładanie środków na emeryturę wydaje się więc nie tyle możliwością, ile koniecznością. Zanim jednak dokonamy wyboru, dobrze poznać mechanizm działania systemu emerytalnego oraz sprawdzić, która forma dodatkowego oszczędzania na przyszłość będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb i możliwości.

System świadczeń emerytalnych w pigułce

I filar: ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych);

II filar: OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne);

III filar: IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), PPE (Pracowniczy Program Emerytalny).

I i II filar są obowiązkowe, III stanowi dodatkowe, dobrowolne zabezpieczenie emerytalne. Jakie korzyści płyną z gromadzenia środków w ramach III filaru?

Dodatkowa emerytura – bezpieczna i spokojna przyszłość

Jeżeli nie chcemy, aby przejście na zasłużoną emeryturę oznaczało dramatyczny spadek poziomu życia, oszczędzanie pieniędzy z myślą o emeryturze warto zacząć jak najwcześniej. Polscy emeryci odkładający pieniądze jedynie w ZUS-ie nie są w stanie, tak jak ich rówieśnicy z krajów Europy Zachodniej, wyjechać na zagraniczne wakacje, urlop rehabilitacyjny w celu podreperowania zdrowia, czy spełniać marzenia, na które wcześniej brakowało czasu. Skromne przychody pozwalają im zazwyczaj jedynie na opłacenie mieszkania oraz zakup podstawowych leków. Brak oszczędności zmusza także polskich emerytów do długiego oczekiwania w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia, co wielokrotnie przyczynia się do pogorszenia ich stanu zdrowia.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to formy dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego na „jesień życia”. Zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu, więc mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie materialne także dla Twoich bliskich, gdy Ciebie zabraknie. Konto emerytalne w Esaliens (dawniej Legg Mason) możesz założyć przez internet. Sam decydujesz, ile wpłacasz i w jaki sposób inwestujesz swoje środki. O emeryturze warto pomyśleć nawet z kilkudziesięcioletnim wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy pewność, że przyszłość nasza i naszych bliskich będzie odpowiednio zabezpieczona.

(.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017