Zamknij

Wszystko, co musisz wiedzieć o znakach drogowych

15:49, 11.09.2017 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

?Znaki drogowe towarzyszą nam każdego dnia, niezależnie od tego czy jesteśmy kierowcami czy nie. Mało kto interesuje się jednak tematem głębiej. Właśnie dlatego warto w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu.

Jak wygląda i z czego produkowany jest znak drogowy?

Znaki drogowe produkowane są m.in. przez firmę Tioman Sp. z o.o. sp. k. z Ostaszewa /k Torunia. Najczęściej z metalowej blachy i mocnych śrub, które pozwalają na ich przymocowanie do słupa. W zależności od rodzaju mogą mieć kształt prostokąta, kwadratu, koła, trójkąta czy rombu. Sama górna część kosztuje około stu złotych, jednak jeśli doliczyć do tego słupek, śruby czy montaż cena może podskoczyć nawet do ponad 300 złotych.

Znaki drogowe zakazu

Znaki zakazu maja na celu ustanowienie organizacji ruchu poprzez ograniczenie lub zakaz poruszania się lub wjazdu określonych pojazdów. Wszystko po to, aby wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwo. Znaki zakazu mają kształt koła. Większość z nich otoczona jest czerwoną obwódką.

Znaki drogowe ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze mają na celu zwrócenie naszej uwagi na sytuacje i rzeczy, które mogą spowodować niebezpieczeństwo na drodze. Mają kształt żółtego trójkąta otoczonego czerwoną obwódką. Są to między innymi znaki ustąp pierwszeństwa przejazdu czy te informujące o niebezpiecznych zakrętach.

Znaki drogowe informacyjne

Znaki informacyjne mają kształt kwadratu. Ich środek jest najczęściej niebiecki z białymi wzorami. Znaki z tej grupy mają za zadanie poinformować nas o różnych sytuacjach na drodze, takich jak na przykład początek autostrady, drodze jednokierunkowej czy tej bez wyjazdu ("ślepej").

Znaki drogowe nakazu

Znaki nakazu przypominają z wyglądu znaki informacyjne i są często mylone, zwłaszcza jeśli chodzi o drogę jednokierunkową i nakaz jazdy prosto. Opisywana grupa również jest niebieska, jednak przeważa okrągły kształt. Znaki mają za zadanie nakazać nam pewne zachowanie na drodze po to, abyśmy nie stworzyli zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Znaki drogowe dla pieszych

Jak już zostało wspomniane we wstępie, znaki drogowe to informacje potrzebne nie tylko dla osób, które mają prawo jazdy i poruszają się po mieście samochodem. Bardzo ważne są również znaki drogowe dla pieszych, które mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo i wskazać, jak mają się zachowywać podczas spaceru. Informują one na przykład o tym, że kończy się chodnik i zaczyna droga rowerowa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%