Zamknij

Weekend w Gdańsku

12:42, 28.09.2017 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdy ma czasem ochotę zrobić sobie wolny weekend i wykorzystać ten czas na zobaczenie czegoś nowego. Na taki wypad polecamy szczególnie piękne Trójmiasto. Opowiemy co warto zwiedzić i co zjeść na Starym Rynku – co lepsze fast food czy restauracja? Gdańsk oferuje cudowne widoki, które nigdy się nie znudzą.

Noclegi

Wybór noclegu zależy przede wszystkim od naszego budżetu i wymagań. Dla osób, które zdecydowanie wolą pobyty w hotelach, z pewnością znajdują tutaj coś dla siebie. Przy starówce znajduje się wiele hoteli, które oferują tańsze i bardziej ekskluzywne pokoje. Obok większości hoteli znajduje się restauracja. Gdańsk słynie przede wszystkim z pięknych kamienic. Dla tych, którzy cenią sobie prywatność, można wynająć apartament w takiej kamienicy, która zachwyca swoją architekturą. Ci, którzy nie lubią przepłacać za nocleg mogą skorzystać z hosteli, schronisk lub pokoi do wynajęcia. Wszak miasto ma tak wiele do zaoferowania, że do pokoju będziemy wracać tylko na odprężający sen.

Komunikacja

Poruszanie się własnym samochodem po mieście może być kłopotliwe. Przy Starym Mieście ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Zresztą tak jak w każdym większym mieście. Na szczęście komunikacja miejska jest łatwo dostępna i dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru miejskie autobusy i tramwaje, którymi dojedziemy w każdy zakątek Gdańska. Rozkłady jazdy są bardzo przejrzyste, a w razie kłopotów można zapytać przyjaznych dla turystów mieszkańców miasta.

W przypadku, gdy chcemy szybko dojechać na miejsce możemy zamówić taksówkę lub Ubera. Będzie kosztowało to trochę więcej niż bilet autobusowy, ale dzięki temu dojedziemy na miejsce bez żadnych problemów.

Zabytki

Gdańsk słynie przede wszystkim z fontanny z rzeźbą Neptuna. Stała się ona symbolem miasta. Stoi tam już od 1633 roku. Według jednej z gdańskich legend, to Neptun wytworzył najsłynniejszą gdańską nalewkę Goldwasser. Zły, że ludzie wrzucają do fontanny pieniądze, uderzył w dno trójzębem i rozbił złote monety w złoty pył, który dzisiaj zdobi ten wspaniały napój. Goldwasser oferuje nam prawie każda, znajdująca się na rynku restauracja. Gdańsk słynie z tej mocnej, ziołowej nalewki, którą koniecznie trzeba spróbować, gdy odwiedza się miasto.

Zaraz obok fontanny z Neptunem znajdziemy wyśmienity Dwór Artusa. Został wybudowany w XIV wieku, a pod koniec następnego wieku był odbudowywany po pożarze. W środku można obejrzeć majestatyczny, wysoki na 12 metrów piec kaflowy, który został ozdobiony portretami władców.

Zwiedzając Dwór Artusa nie można ominąć słynnej panienki z okienka. Codziennie o godzinie 13:03, a w okresie letnim także o 15:03 i 17:03 ze szczytowego okna Nowego Domu Ławy, który przylega do Dworu, ukazuje się postać XVII wiecznej gdańszczanki. Nawiązuje to do powieści „Panienka z okienka” napisanej przez Jadwigę Łuszczewskiej-Deotymę, która w swojej książce przedstawiła barwną postać – młodą Gdańszczankę Hedwigę.

Koniecznie trzeba przespacerować się Traktatem Królewskim, na który składają się ulica Długa i Długi Targ. Wzdłuż nich stoją zabytkowe, wyjątkowo urokliwe budynki, od których ciężko oderwać wzrok. Perełkami są budowle pochodzące jeszcze ze średniowiecza, ale większość z nich powstała już w czasach nowożytnych. Przy Traktacie Królewskim znajdziemy wspomniany Dwór Artusa i Ratusz Głównego Miasta.

Ratusz Głównego Miasta, to miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie. Został budowany między 1379, a 1492 rokiem. Wysokość wieży sięga aż do 80 metrów. Hełm wieży wieńczy wspaniały złoty posąg, który przedstawia Zygmunta Augusta. Podczas II wojny światowej został zniszczony, ale 25 lat później odzyskał swoją świetność.

Na większości pocztówek znajdziemy słynnego Żurawia. W średniowiecznej Europie był to największy dźwig portowy, a dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Gdańska.

Gdańsk słynie też z wielu zabytkowych kościołów, katedr i bazylik. Szczególnie polecamy do obejrzenia Bazylikę Mariacką. Była budowana przez 159 lat. Początek budowy rozpoczął się w 1343 roku. Co ciekawe, w wieży, która osiąga wysokość prawie 80 metrów można oglądać zachwycającą panoramę miasta. Aby wejść na galerię widokową musimy pokonać aż 400 stopni.

Swoją architekturą zachwyca też Kaplica Królewska, która została wybudowana na rozkaz Jana III Sobieskiego. Przed kaplicą znajduje się fontanna i cztery lwy, które są symbolem miasta. Warto też zwiedzić Kościół św. Katarzyny, który jest najstarszym kościołem na Starym Mieście.

Jedzenie

Praktycznie na każdym rogu znajdzie się restauracja. Gdańsk słynie nie tylko z wódki Goldwasser, ale też pysznych dań rybnych. W menu znajdują się także wyjątkowo apetyczne dania mięsne, szczególnie z wołowiny. Na deser polecamy tradycyjny tort gdański oraz wafle gdańskie. W każdym mieście czy kraju polecamy skosztować regionalnych potraw, które urozmaicą naszą codzienność.

Jednak nie każdy gustuje w elegancji, jaką oferuje restauracja. Gdańsk słynie też z pysznego ulicznego jedzenia. Polecamy szczególnie nasze tradycyjne zapiekanki na chrupiącej bagietce i słodkie lody, które dodadzą orzeźwienia w upalne dni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%