Zamknij

Czas na zmianę - kotły 5 generacji w służbie ochrony środowiska

08:23, 09.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Zanieczyszczenie środowiska jest szkodliwe nie tylko dla poszczególnych osób, ale także bardzo kosztowne dla państwa, które musi przeznaczać coraz większe kwoty na zasiłki chorobowe. W 2018 r. wejdą w życie przepisy, które dotyczyć będą wielu z Nas.

Zanieczyszczenie środowiska jest szkodliwe nie tylko dla poszczególnych osób, ale także bardzo kosztowne dla państwa, które musi przeznaczać coraz większe kwoty na zasiłki chorobowe. Co roku wzrasta ilość zachorowań na alergie, astmę i inne choroby układu oddechowego. Zdecydowana większość przypadków to efekt zanieczyszczonego środowiska.

Dyrektywy ekologiczne

Restrykcyjne przepisy dotyczące ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko od dawna już dotyczą zakładów produkcyjnych. Wymóg zastosowania odpowiednich filtrów, ograniczenia emisji środków toksycznych znacząco poprawiły stan powietrza w wielu miastach. Mimo tego szkodliwy smog jest coraz bardziej dokuczliwy. To efekt zmian klimatycznych (częste mgły, okresy bezwietrzne) oraz zwiększonej ilości zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwa domowe. W celu eliminacji zanieczyszczeń, a zwłaszcza pyłów zawieszonych została wprowadzona norma PN-EN 303-5:2012, która znacznie ogranicza emisję tlenku węgla, pyłów, substancji smolistych. Zgodnie z tą normą wszystkie kotły centralnego ogrzewania podzielono na trzy klasy spełniające kryteria spalania:

  • klasa 3 – najniższa, mimo niskich wymagań spełnia je tylko kilka procent kotłów oferowanych przez producentów, są to głównie kotły dolnego spalania,

  • klasa 4 – średnia, w tej grupie mieszczą się kotły zasypowe dolnego spalania oraz kotły z podajnikiem,

  • klasa 5 – najwyższa, spełniają ją kotły na pellet i kotły retortowe.

Dopełnieniem normy PN-EN 303-5:2012 jest dyrektywa Ecodesing, która obowiązywać będzie od 2020 r., jednak niektóre jednostki samorządowe w trosce o jakość powietrza wprowadzają ją już teraz.

 

kotly-5-klasa.jpg

Kotły 5 klasy Kotly-bialek.pl/oferta/kotly-co-5-klasy-generacji/

Kotły 5 klasy

Wielu producentów znając zmiany dotyczące norm spalania umieściło w swojej ofercie kotły, które już obecnie spełniają kryteria czystego spalania. Kotły te emitują mniej niż 10% zanieczyszczeń, proces spalania jest znacznie bardziej efektywny, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Od lipca 2018 r. sprzedawane będą wyłącznie kotły spełniające wymogi klasy 5.

Kotły 5 generacji to nowoczesne kotły, najczęściej z automatycznym podajnikiem, co oznacza także komfort obsługi. Wystarczy tylko raz na kilka dni uzupełnić zasobnik, a całym procesem będzie sterował odpowiedni system. Kotły te przystosowane są do spalania węgla, pelletu, ekogroszku oraz biomasy.

Niestety kotły 5 klasy są droższe niż dotychczasowe, najprostsze urządzenia do spalania węgla lub drewna. Jednak niska szkodliwość dla środowiska sprawia, że można uzyskać dofinansowanie na ich zakup od samorządów lub w ramach programów proekologicznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

hahahahahahahaha

4 2

Wytłumaczcie to emerytom którzy odbierają 800 złotych unijnej???? emerytury , wytłumaczcie im na czym polega ekologia za 800 złotych miesiecznie , na czym polega medycyna geriatryczna za 800 złotych miesiecznie , wytłumaczcie im wymogi i d i o t ó w z Brukseli którzy żyja za 50 tysięcy miesięcznie .A jesli tego nie potraficie to przestancie wypisywać te ekologiczne brednie ! 19:11, 10.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%