Zamknij

Panele fotowoltaiczne - jak działają i co mówią na ich temat eksperci?

15:58, 27.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:05, 28.08.2018
Skomentuj

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Ogniwo fotowoltaiczne do absorbowania promieni słonecznych zbudowane jest z płytek krzemowych. W ich strukturze znajduje się pole elektryczne. Następnie zachodzi proces konwersji, czyli zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która będzie możliwa do wykorzystania przez urządzenia na wyposażeniu gospodarstwa domowego. Konstrukcja jest całkiem nieskomplikowana i składa się na nią seria paneli fotowoltaicznych, falownik, okablowanie oraz licznik energii elektrycznej.


Fot. Fotowoltaika z Brewa.pl

Wyróżnić można dwa typy instalacji fotowoltaicznych. Jedne z nich (off-grid) nie jest podłączona do ogólnej sieci energetycznej. Oznacza to mniej więcej tyle, że gdy wyprodukujemy nadwyżkę energii, będzie ona możliwa do magazynowania jedynie poprzez akumulatory. Odpowiada za to w pełni zautomatyzowany regulator. Istnieje również alternatywa, w postaci instalacji on-grid. Wówczas energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne może zostać skierowana do operatora – nadwyżkę można sprzedać. W razie potrzeby odbieramy od firmy energetycznej prąd w stosunku 80-20 (większość do nas wraca, część zostawiamy operatorowi).

Jaki jest koszt instalacji z panelami fotowoltaicznymi?

Kalkulacja kosztów instalacji fotowoltaicznej opiera się na zapotrzebowaniu na energię gospodarstwa domowego. Dla klasycznej, czteroosobowej rodziny szacuje się panele fotowoltaiczne o mocy 3,5 kW, co przy aktualnych cenach na rynku będzie nas kosztować około 20 tys zł. Cena ta uwzględnia komponenty oraz montaż i usługę serwisową. Większość renomowanych producentów paneli fotowoltaicznych daje wieloletnie gwarancje – około 25 lat użytkowania. Można po tym stwierdzić, że instalacje fotowoltaiczne są bardzo trwałe i względnie bezawaryjne.

Co ciekawe, Unia Europejska przewiduje dla inwestorów dofinansowania na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę. Dotyczy to jednostek, które posiadają osobowość prawną, a zatem samorządów lub przedsiębiorstw. Panele fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych jako inicjatywa pro-ekologiczna, wspierane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mimo licznych dotacji i atrakcyjnego systemu udzielania pożyczek, inwestor większą część inwestycji musi pokryć z własnych środków. Niezbędne jest więc odpowiednie przeskalowanie instalacji oraz oszacowanie stopy zwrotu, aby w sposób możliwie najtrafniejszy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy panele fotowoltaiczne będą dla mnie rozwiązaniem długofalowym i oszczędnym?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%