Zamknij

Marek Wojtkowski: Moim celem jest poprawa jakości życia mieszkańców

00:07, 19.10.2018 Materiał sfinansowany ze środków KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska Aktualizacja: 07:39, 19.10.2018

 - Wiem, że moja prezydentura jest krytykowana przez kontrkandydatów, ale ja od początku mówiłem, że skupiam się na poprawie życia mieszkańców Włocławka. Udało się to zrobić dodatkowo zmniejszając zadłużenie miasta - mówi w najnowszym wywiadzie Marek Wojtkowski.

Na co położył Pan największy nacisk w swojej kadencji? Z czego jest Pan najbardziej zadowolony?

Od początku mówiłem, że koncentruję się na poprawie jakości życia mieszkańców. Stąd silny nacisk na sprawy społeczne. Proszę zwrócić uwagę ile dobrego zrobiliśmy dla seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Tysiące osób korzystają z Karty Seniora, wydaliśmy Włocławski Informator Seniora, uruchomiliśmy Zakład Aktywności Zawodowej. Ważne jest też dla mnie budowanie dobrych relacji z włocławianami. Dobrym przykładem będzie tu budżet obywatelski.

Co Pan przez to rozumie?

Mieszkańcy mówią, co trzeba zrobić, przedstawiają pomysły, głosują, my to realizujemy, tym samym poprawiamy jakość życia na poszczególnych osiedlach zgodnie z oczekiwaniami. Tak powstało między innymi wiele placów zabaw czy miejsc rekreacji. Po drugie, w sensie społecznym, obywatelskim, zwiększamy aktywność mieszkańców. Prowokujemy pozytywne i odpowiedzialne myślenie o mieście, by włocławianie mieli poczucie tego, że mają wpływ na to, co ich otacza. Dla mnie jest to bezcenne. Prawie 24 tysiące głosów w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego mówią same za siebie. Ludzie się uaktywnili, to jest bardzo cenne. Trudno wyobrazić sobie nowoczesny samorząd bez aktywności mieszkańców. Czas, gdy decyzje zapadały w Warszawie lub prezydent miasta wiedział o wszystkim najlepiej, mamy już za sobą.

Jakie inwestycje uznaje Pan za najbardziej kluczowe?

wróciliśmy uwagę na problemy, z którymi mieszkańcami zmagali się od lat. Wymienię choćby ul. Grodzką, Zachodnią czy Brzezinową. Mieszkańcy od lat odbijali się od muru, my ich postulaty zrealizowaliśmy. Z czego jestem jeszcze dumny? Udało nam się stworzyć wieloletni program rozwoju dróg rowerowych czy plan gospodarki niskoemisyjnej. Wierzę, że to zaowocuje w przyszłości, a mieszkańcy to docenią. Ważną rolę pełni Zakład Aktywności Zawodowej, z wielkimi bólami powstała siedziba Przedszkola Publicznego nr 30, ale proszę zobaczyć jakim uznaniem dziś cieszy się ta placówka. Dużą część pracy mojej i moich współpracowników zajmowała troska o bazę edukacyjną. Wcześniej nie przykładano do tego większej wagi, a ja w 2015 roku odwiedziłem szkołę, w której od 30 lat nie zrobiono praktycznie niczego. To wstyd dla naszego miasta, bo wiele szkół w małych miasteczkach pracuje w lepszych warunkach. Dziś już połowa placówek edukacyjnych jest zmodernizowana, wymienię choćby Liceum Ziemi Kujawskiej, Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych. Może nie są to rzeczy spektakularne i nie spełniają ambicji moich kontrkandydatów, ale z takich małych rzeczy składa się życie i mieszkańcy widzą to na co dzień.

Mało spektakularne, aczkolwiek niezwykle ważne, jest także stopniowe zmniejszanie zadłużania miasta...

Nie jestem zwolennikiem bezkrytycznego zadłużania miasta. Mamy "za miedzą" duże miasto, którego dług przekroczył 120%. Chciałbym więc zapytać: kto będzie to spłacał? Ja też mógłbym wziąć 200 czy 300 milionów złotych kredytów i zrobić wszystko. Co jednak z kwestią odpowiedzialności? Mamy budżet równoważyć, obniżać zadłużenie czy "iść na całość"? Dlatego tak ważne jest dla mnie wypośrodkowanie między mniejszymi, ale ważnymi dla mieszkańców inwestycjami a kondycją budżetu miasta.

Co w kolejnej kadencji?

Wiele przed nami. Jeśli mówimy o infrastrukturze społecznej, musimy stworzyć centrum aktywizacji w Śródmieściu. To, jak dobrze wiemy, obszar rewitalizacji. Mówiłem również o centrum wsparcia społecznego, jest tu po prostu potrzebny profilowany dom pomocy społecznej. Wszystko, o czym teraz mówię, zawarte jest w Gminnym Programie Rewitalizacji. To bardzo dobrze, a przede wszystkim wspólnie z mieszkańcami opracowany dokument, który jest dla mnie drogowskazem. Zależy mi także na rozwoju infrastruktury miejskiej. We Włocławku muszą powstać kolejne bezkolizyjne przejazdy nad torami kolejowymi. Pierwszy między Toruńską a Promienną, drugi w ciągu ul. Kaliskiej i POW. Kolejna sprawa to komunikacja z Michelinem, czyli alternatywne połączenie z Michelina przez ul. Brzezinową do skrzyżowania alei Królowej Jadwigi i Kruszyńskiej. Musimy ominąć wszystkie problemowe rejony, by to połączenie zbudować. Kolejny pomysł, choć do jego realizacji długa droga, to przedłużenie ul. Zachodniej do skrzyżowania DK 62 i drogi wylotowej z miasta w ciągu ul. Wiejskiej. To rozwiąże kompleksowo problemy komunikacyjne tej części miasta. Będziemy również dążyli do realizacji kolejnego etapu drogi średnicowej, od ul. Promiennej do Obwodowej. Wierzę, że uda się zastosować tam takie rozwiązania techniczne, które spotkają się z aprobatą mieszkańców

Głośnym echem w mieście odbiła się zapowiedź budowy Rodzinnego Centrum Wiedzy i Rozrywki Energia Włocławka.

To prawda, reakcje są jak najbardziej pozytywne. Chcemy taki obiekt wybudować przy ul. Płockiej. Rodzinne Centrum Wiedzy i Rozrywki Energia Włocławka powstanie na osiedlu Kazimierza Wielkiego dlatego, że chcemy dywersyfikować ofertę usług publicznych w różnych dzielnicach miasta. Jego lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo, również z przyczyn historycznych. Działka znajduje się na terenach poprzemysłowych, w bliskości rzeki Wisły, gdzie od drugiej połowy XIX wieku prężnie rozwijał się włocławski przemysł, rozsławiający miasto w całej Europie, m. in. fabryki celulozy, fajansu i drutu. Filozofią przyświecającą koncepcji Rodzinnego Centrum Wiedzy i Rozrywki Energia Włocławka jest oparcie się na nowoczesności i innowacyjności osadzonych w realiach historycznych przypominających odwiedzającym o dziedzictwie, na którym została zbudowana potęga Włocławka. Ważną symboliką jest również rzeka Wisła. Centrum wpisuje się bowiem idealnie w realizowane już plany rewitalizacji Śródmieścia Włocławka, z uwzględnieniem roli i potencjału rzeki Wisły. Budowa Centrum to świetny przyczynek do przedłużenia bulwarów nadwiślańskich ze strefy śródmiejskiej w kierunku ulicy Płockiej, i dalej, w stronę Tamy na Wiśle oraz przystani OSiR. Po realizacji tych zamierzeń będzie można śmiało powiedzieć, iż miasto Włocławek w pełni zwróciło się w kierunku tak ważnej w jego historii rzeki Wisły.

(Materiał sfinansowany ze środków KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%