Zamknij

Tak wydawaliśmy unijną kasę. Kujawsko-pomorscy urzędnicy sprawdzili efekty. Jakie wyniki?

19:10, 27.03.2017 N.S
Skomentuj Badania zlecone przez urzędników pokazują, że mieszkańcy województwa doceniają wpływ unijnych pieniędzy na rozwój regionu. Fot. depositphotos Badania zlecone przez urzędników pokazują, że mieszkańcy województwa doceniają wpływ unijnych pieniędzy na rozwój regionu. Fot. depositphotos

Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny województwa kujawsko-pomorskiego poprzedniej perspektywy (2007-2013) odbył niedawno ostatnie posiedzenie i podsumował jego realizację. Zgromadzone przez urzędników dane świadczą o tym, że mieszkańcy regionu są zadowoleni z działań, w jakie zainwestowano unijna kasę.

98 procent mieszkańców Kujaw i Pomorza uważa, że RPO 2007-13 przyczynił się do rozwoju województwa, a blisko 90 procent zauważa prorozwojowe działania programu także w odniesieniu do własnego najbliższego otoczenia – wynika z danych cytowanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Nad realizacją RPO czuwał Komitet Monitorujący. W gremium, które w latach 2008-2015 zatwierdzało metodykę i kryteria wyboru projektów oraz wszelkie zmiany w programie, zasiadali reprezentanci samorządu województwa i pozostałych struktur samorządu terytorialnego oraz rządu, a także przedstawiciele związków zawodowych, biznesu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu podjęto m. in. uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie końcowe - jeden z dokumentów, które do końca marca urzędnicy muszą przedstawić Komisji Europejskiej.

- Wartość europejskiego wsparcia do naszego RPO 2007-2013 wyniosła blisko miliard euro - ponad 4 mld złotych. Najwięcej - więcej niż co czwartą złotówkę - wydaliśmy na inwestycje w infrastrukturę techniczną, a przede wszystkim na modernizację dróg oraz dotacje i inne formy pomocy dla przedsiębiorstw. 13 proc. pochłonęły twarde projekty w dziedzinie polityki społecznej, a 12 proc. przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska – wylicza Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Z przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego niezależnego badania wynika, że mieszkańcy regionu dostrzegają prorozwojowe znaczenie programu. Zdecydowana większość jest zdania, że najważniejsze pozytywne zmiany zaszły w dziedzinie sieci drogowej (93 proc.) i jakości dróg (91 proc.), dbałości o środowisko naturalne (86 proc.), poprawy estetyki otoczenia (83 proc.) i rozwoju zaplecza turystycznego (80 proc.).

Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego doceniają też powstanie nowych terenów inwestycyjnych (68 proc.), rozwój telekomunikacji (61 proc.) i biznesu (57 proc.) oraz nową jakość w transporcie publicznym (56 proc.). Więcej niż co drugi mieszkaniec Kujaw i Pomorza zauważa, że realizacja programu poprawiła warunki w szkołach i sytuację na rynku pracy, połowa, że sprawdziła się w roli mechanizmu rewitalizacyjnego w odniesieniu do zdegradowanych okolic, a co trzeci, że dobry kierunek zmian daje się zauważyć w placówkach służby zdrowia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%