Zamknij

Wiosna ? najlepszy czas na budowę domu

18:24, 09.05.2017 artykuł sponsorowany
Fot. materiały promocyjne Fot. materiały promocyjne

Od dawna wszyscy wiedzą, że wiosna to początek sezonu budowlanego i najlepszy czas na rozpoczęcie prac. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów technologicznych, wymagających pewnych przerw.

Dlaczego budowę warto rozpocząć na wiosnę

Budowę własnego domu możemy podzielić na dwa duże etapy. Pierwszy to wykonanie i zamknięcie stanu surowego (na jego przebieg wpływ mają warunki atmosferyczne), drugi to instalacje i wykończenie prowadzone wewnątrz budynku.

Na stan surowy składa się wykonanie fundamentów, wymurowanie ścian nośnych i działowych, wykonanie dachu i montaż okien.Pomiędzy wykonaniem poszczególnych etapów wymagany jest czas na związanie betonu lub zaprawy, osiągnięcie stabilizacji przez konstrukcję. To powoduje przerwy między poszczególnymi etapami, zwłaszcza na początkowym etapie.

Rozpoczynając budowę na wiosnę, mamy pewność, że bez względu na warunki pogodowe, etap surowy zostanie zakończony do jesieni. To pozwala na kontynuowanie prac w okresie zimowym.

 

 

Jak się przygotować do rozpoczęcia budowy wiosną

Przed rozpoczęciem budowy jest wiele spraw do załatwienia i uregulowania. Można wykorzystać do tego zimę poprzedzającą rozpoczęcie prac. Dzięki temu zaoszczędzimy czas w okresie realizacji inwestycji. Najważniejsze rzeczy o których nie wolno zapomnieć:

  • ustalenie statusu działki i jej przeznaczenia – powinno to nastąpić jeszcze przed jej ostatecznym zakupem, dzięki temu unikniemy kłopotów, na działce przewidzianej w MPZP na autostradę, znajdującą się pod ochroną nie dostaniemy zgody,

  • wybranie odpowiedniego projektu – to zajmuje wiele czasu, ponieważ musimy przeglądnąć szereg ofert pod względem estetycznym i funkcjonalnym, do wyboru projekty gotowe lub indywidualne,

  • adaptacja projektu – projekty katalogowe są znacznie tańsze od indywidualnych, ale wymagają dostosowania do warunków konkretnej działki (musimy za to dodatkowo zapłacić),

  • zgłoszenie budowy lub zgoda na budowę – nowelizacja prawa budowlanego uprościła znacznie postępowanie administracyjne, budynki nie wpływające na sąsiadujące działki nie wymagają pozwolenia na budowę, wystarczy do gminy dostarczyć pismo ze zgłoszeniem budowy, musi być do niego dołączony adoptowany projekt.

Poza sprawami administracyjnymi na barkach inwestora spoczywa wiele dodatkowych obowiązków, musi znaleźć materiały oraz wykonawców.

 

Wykonawcy i materiały

Firmy budowlane należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, najczęściej ich terminarz jest napięty. Oczywiście dotyczy to ekip o uznanej pozycji na rynku. Firmy, które mogą rozpocząć realizację zlecenia z dnia na dzień, lepiej wcześniej sprawdzić w internecie. Jakość ich prac może pozostawiać wiele do życzenia, podobnie z firmami oferującymi niskie ceny za usługi. Na tym etapie nie warto oszczędzać, bo potem zemści się to na jakości. Nieco łatwiej jest z materiałami, z reguły ich wybór jest bardzo szeroki, ale w okresie zimowym jest wiele promocji, które pozwalają na zmniejszenie kosztów.

Porady na temat gotowych i indywidualnych projektów domów można znaleźć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl. Rozważenie plusów i minusów ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%