Zamknij

Zadbaj o bezpieczeństwo domu

12:32, 23.08.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Posiadając własny dom, musimy zadbać o to, aby przynajmniej raz w roku odwiedził nas kominiarz. Mazowieckie oferuje wiele firm, które zajmują się profesjonalnymi przeglądami kominiarskimi. Kominiarz ma obowiązek sprawdzić nie tyko stan przewodów kominowych, do których należą przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne, ale także stan techniczny instalacji gazowych.

Przeglądy kominiarskie

Obowiązkowe przeglądy kominiarskie pozwalają nie tyko utrzymać dom w dobrym stanie, ale też zmniejszają ryzyko tragedii jaką może spowodować nieszczelna instalacja gazowa lub zapchany komin. Warto wiedzieć, że nie stosując się do przepisów, które mówią o corocznych przeglądach kominiarskich, właściciel domu może zapłacić mandat w wysokości do 500zł.

Stwierdzone nieprawidłowości należy usunąć w czasie natychmiastowym. Kominiarz powinien sprawdzić także czy zalecenia, jakie wydał na poprzedniej wizycie zostały stosownie wykonane.

Taką kontrolę może przeprowadzić nie tylko kominiarz. Mazowieckie pełne jest osób, które zajmuje się przeglądami kominiarskimi. Należą do nich:

  • Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami mistrza w rzemiośle kominiarskim, w szczególności dotyczących grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
  • Osoby, które posiadają uprawnienia budowlane o specjalizacji dotyczącej przewodów kominowych, kominów przemysłowych i wolnostojących.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji częstotliwość czyszczenia przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych zależy od rodzaju opału jaki używa się w budynku. 4 razy do roku należy czyścić przewody dymowe w budynkach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem w stałej postaci. Dwa razy do roku przewody spalinowe, czyli te opalane gazem, olejem i innym paliwem w stanie ciekłym. Przewody wentylacyjne wystarczy czyścić raz w roku. Po zakończeniu przeglądu kominiarz ma obowiązek wystawić stosowne zaświadczenie, w którym znajduje się zapis wykonanych przez niego prac.

Zaniedbanie czyszczenia kominów może skutkować bardzo wysoką karą, która sięga do 5000zł. Jednak to nie kara finansowa powinna zmuszać właścicieli budynków do regularnych przeglądów i czyszczeni kominów, a bezpieczeństwo i zdrowie ich użytkowników. Koszt przeglądu to niewielka cena za pracę, jaką wykonuje kominiarz. Mazowieckie, jak i inne województwa niestety często dotykają nieszczęśliwe wypadki spowodowane niedrożnością kominów lub uszkodzeniem przewodów gazowych. Dodatkowo, warto pamiętać, że w razie pożaru właściciel będzie miał duże problemy z odzyskaniem odszkodowania, jeśli nie będzie mógł wykazać dowodów na regularne, okresowe przeglądy i czyszczenia kominów oraz przewodów wentylacyjnych.

Zaniedbane przewody kominowe co roku doprowadzają do wielu tragedii. Przez nieprawidłowo działający komin może dojść do pożaru lub zatrucia czadem, co w niektórych przypadkach kończy się śmiercią całych rodzin. Nie warto oszczędzać na zdrowiu i życiu całej rodziny. Należy uważać także na oszustów, którzy podszywają się pod kominiarzy. Wystawiają oni zaświadczenia o wykonaniu przeglądu, jednak nawet nie zaglądają do komina.

Inne obowiązki właściciela domu

Oprócz corocznego (lub częstszego) przeglądu kominiarskiego właściciel domu musi przestrzegać obowiązku przeprowadzania innych kontroli. Należy do nich kontrola stanu technicznego budynku i wszelkich instalacji, która powinna odbywać się przynajmniej raz na 5 lat. I choć nie jest to obowiązkowe, dla zachowania jak najlepszego stanu domu warto każdej wiosny i jesieni sprawdzać stan ścian, elewacji, dachu i innych elementów zewnętrznych domu, które mogły ulec uszkodzeniu. To wszystko narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak mrozy, deszcze i nadmierna eskpozycja na światło słoneczne. Sprawne rynny zapobiegają zawilgoceniu elewacji, która może doprowadzić do powstania ciężkiego do usunięcia grzyba. Warto także sprawdzać szczelność dachu. Obowiązkowe jest też usuwanie z niego śniegu i zwisających sopli.

Właściciel domu musi także dbać o porządek na własnej posesji oraz terenach sąsiadujących. Oznacza to odśnieżanie chodników oraz oczyszczanie ich z zalegających liści oraz innych zanieczyszczeń.

Należy także przechowywać wszelkie pozwolenia na budowę, dokumenty potwierdzające obowiązkowe kontrole i przeglądy, które mogą przydać się przy kontroli nadzoru budowlanego. Takie dokumenty będą także potrzebne w przypadku wypłacenia odszkodowania, jeśli dom był ubezpieczony. Bez potwierdzenia, że dom był regularnie poddawany przeglądom kominiarskim i budowlanym ubezpieczyciel może nie wypłacić należności, ponieważ awaria, pożar lub zalanie będą wynikiem zaniedbania właściciela a nie nieszczęśliwym wypadkiem.

Trzeba pamiętać, aby dom regularnie odwiedzał nie tylko kominiarz. Mazowieckie i inne województwa muszą dostosować się do obowiązków prawnych, które pozwolą mieszkać w wolnym od wad domu. Mało kto pamięta, że przeglądy domu pozwalają zachować go w dobrym stanie, który nie zagraża jego mieszkaniom.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%