Zamknij

Na tę imprezę zaprasza sam Krzysztof Grządziel: "Nie jestem oczywiście znawcą opery, ale muszę powiedzieć, że..."

11:24, 19.09.2017 G.S.
Skomentuj Od lewej: dyrektor artystyczny festiwalu, Dariusz Stachura; Elżbieta Dynarska prezes Fundacji "Samotna Mama" i Krzysztof Grządziel. Fot. DDWloclawek.pl Od lewej: dyrektor artystyczny festiwalu, Dariusz Stachura; Elżbieta Dynarska prezes Fundacji "Samotna Mama" i Krzysztof Grządziel. Fot. DDWloclawek.pl

W piątek, 29 września we Włocławku już po raz 7. rozpocznie się Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej "Belcanto Per Sempre". Sponsorem imprezy jest Krzysztof Grządziel.  

Festiwal potrwa przez dwa dni. W piątek, 29 września o godz. 17 w Pałacu Bursztynowym odbędzie się koncert "W drodze do La Scali". W Sali Złotej Pałacu Bursztynowego zaprezentują się młodzi adepci  śpiewu operowego, uczniowie Akademii Muzycznej w Poznaniu, a wieczór zakończy wręczenie statuetek „Bursztynowej Struny”. Przyzna je honorowe jury z udziałem min. prof. dr hab. Marka Moździerza,  dziekana Wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu.  Specjalnymi gośćmi piątkowego wieczoru będą gwiazdy scen operowych:  Aleksandra Wiwała,  Kaludi Kaludov i Dariusz Stachura.

W sobotę, 30 września impreza przeniesie się do Hali Mistrzów, gdzie o godz. 17 rozpocznie się Gala Gwiazd "Bella Voce". Będziemy podziwiać jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny operetkowej, Grażynę Brodzińską oraz: Annę Dytry, Barbarę Gutaj, Kałudiego Kaludova, Dariusza Stachurę, Mikołaja Adamczaka i Miłosza Gałaja. Grać będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna  pod dyrekcją Marka Czekały. 

Elżbieta Dynarska prezes Fundacji "Samotna Mama", która jest organizatorem festiwalu, zwraca uwagę, że "Belcanto Per Sempre" to piękne widowisko, które łamie stereotypy narosłe wokół muzyki operowej. 

- Są tacy, którzy uważają, że opera nie jest dla wszystkich, ale dla elity, wybranych. Tymczasem na naszym festiwalu pojawiają się i uczniowie, i emeryci i renciści, i przedsiębiorcy, i samorządowcy, duchowni, ludzie różnych zawodów. Ta elita, to wszyscy, którzy lubią dobrą muzykę. Pokutuje też pogląd, że artysta operowy musi być "słuszny", jak Montserrat Caballé, a tymczasem proszę popatrzeć - zjawiskowa od stóp do głów Grażyna Brodzińska, czy klasyczna uroda Anny Dytry i nasi fantastyczni tenorzy na czele z Dariuszem Stachurą, do którego wzdycha większa część żeńskiej połowy Włocławka - mówi Elżbieta Dynarska.  - Udowadniamy też, że opera nie jest dla bogatych. Ceny biletów  u nas nie zmieniają się od początku. Bilet kosztuje tyle co niecałe 3 porcje pierogów w Pałacu Bursztynowym.

Dyrektor artystyczny festiwalu Dariusz Stachura zapewnia, że włocławian, którzy wybiorą się na "Belcanto Per Sempre" czekają dwa wspaniałe wieczory. 

- Mamy wspaniałego gospodarza, to i festiwal jest wspaniały - mówi Dariusz Stachura. - Dobrałem utwory, które zadowolą wielbicieli opery, operetki, musicalu i pieśni neapolitańskich, wszystko z frazą belcanta, który jest nie tylko pięknym śpiewem, ale sztuką śpiewania legatem. 

Na imprezę zaprasza też gospodarz festiwalu, Krzysztof Grządziel

- Doskonalimy nasze koncerty, co roku proponujemy coś nowego. W tym roku nie tylko pierwszego dnia będziemy mieć ciekawą młodzież, ale będą też przysłowiowe gwiazdy, i to aż dziewięć - mówi najbogatszy włocławianin. - Wydaje się, że osiągamy szczyty rozwoju tego festiwalu, ale to na pewno nie koniec. Wierzę, że ta siódemka będzie szczęśliwa. Ciśnie się na usta stwierdzenie, że dobrze, że sześć lat temu żeśmy tę imprezę rozpoczęli. Mieszkańcy Włocławka doceniają ten rodzaju muzyki. Nie jestem oczywiście znawcą opery, ale muszę powiedzieć, że ten czas prawie czterch godzin koncertu wyjątkowo szybko mija. To wyjątkowe przeżycie.  Festiwal już na stałe wpisał się w kalendarz imprez artystycznych w mieście. Niektórzy twierdzą, że to wydarzenie roku, myślę, że coś w tym jest. Obyśmy dalej mogli te festiwale realizować. 

Bilety na oba festiwalowe dni w cenie 30, 50 i 60 zł są dostępne w recepcji Pałacu Bursztynowego przy ul. Okrężnej, tel. 54 321 91 00.

Pierwszy Festiwal  "Belcanto Per Sempre" odbył się we wrześniu 2011 roku.  Przez te kilka lat publiczność mogła oklaskiwać  takie gwiazdy jak: Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Iwona Socha, Antonella De Chiara, Sylwia Strugińska, Agnieszka Konieczna-Kuk, Iwona Tober, Dorota Wójcik, Magdalena Idzik, Emilia Klimczak, Izabela Żebrowska, Tomasz Kuk, Paweł Skałuba , Krystian Adam Krzeszowiak, Adam Szerszeń. Niedoścignionym i jedynym w swoim rodzaju konferansjerem Festiwalu kilka lat był, nieżyjącym już,  śp. Bogusław Kaczyński.    

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

WW

7 5

Jak taki bogaty zaprasza to powinno być za darmo...Trochę wstyd. 20:40, 19.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Gość w hoteluGość w hotelu

8 3

Milioner sknera szlabany postawił i każde sobie płacić za parkowanie nawet gościom hotelowym. 06:39, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Cóż Cóż

4 0

No i rzucili perły przed wieprze(: 07:21, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

no cóżno cóż

6 0

Koncert na Hali Mistrzów to porażka. O ile się siedzi na płycie to jest jeszcze w miarę znośnie. Wystarczy posiedzieć na bardzo niewygodnych siedziskach na widowni i już po 15 minutach chce się wyjść. Ja wiem że one nie do tego zostały stworzone ale Pan Grzadziel chyba nie. Byłem rok temu i po godzinie wyszedłem. Zresztą operetka jak i opera są bardzo niszową muzyką. 14:20, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KoncertKoncert

2 2

Do doinformowanych:

Jaki jest dokładny koszt biletu na koncert w Pałacu Bursztynowym?
Jaki natomiast w Hali Mistrzów?
Proszę o precyzyjne odpowiedzi.

18:37, 21.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

awangardaawangarda

1 1

Nie nie wybieram się! Taka popelina, że wolę wybrać się do Torunia lub Bydgoszczy i zobaczyć to na poziomie 12:10, 24.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%