Zamknij

Jak przygotować nagrobek do Wszystkich Świętych?

12:22, 14.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Październik to najlepszy moment na porządki na cmentarzu. Decyduje o tym przede wszystkim przypadające na 1 listopada święto Wszystkich Świętych. Ten jeden z ważniejszych dni w roku ma dla Polaków szczególne znaczenie. Odwiedziny na nekropoliach to nie tylko okazja do chwili zadumy, ale także do uczczenia pamięci zmarłych bliskich i przyjaciół. Warto więc poświęcić na przygotowanie ich nagrobków nieco więcej czasu.

Czas na drobne naprawy

Jakiś czas temu zauważyłeś pęknięcie na płycie nagrobka członka rodziny? A może w wyniku nawiedzających Polskę nawałnic rosnące na cmentarzu drzewa zarysowały pomnik, którym regularnie się zajmujesz? Wniosek może być tylko jeden: pora pozbyć się tych szpecących defektów. Wiele osób decyduje się na ich usunięcie samodzielnie. To niekoniecznie dobra decyzja. Dlaczego? Samemu, za pomocą domowych środków takich jak kleje czy wypełniacze można jeszcze bardziej zniszczyć nagrobek. W takich sytuacjach najlepiej udać się do zakładu kamieniarskiego, np. Granitex nagrobki. Jeśli pomnik jest jeszcze na gwarancji koniecznie trzeba zgłosić to wcześniejszemu wykonawcy.

Czas na dokładne mycie

Według zapewnień kamieniarzy pomniki trzeba czyścić nie rzadziej niż raz na kwartał. Jedno z takich myć należy wykonać przed 1 listopada. Wystarczy tylko woda i płyn do szyb? Niekoniecznie. W dużej mierze zależy to od materiału, z którego nagrobek został wykonany. Wykonywane w czasach PRL-u nagrobki z lastryko z powodzeniem można czyścić za pomocą płynów do naczyń czy wspomnianych środków do szyb. Z kolei te granitowe i marmurowe najbezpieczniej jest myć samą wodą, miękką gąbką. Szczotki lub popularne „druciaki” mogą porysować piękny (i bardzo kosztowny) kamień.

Czas na kupno dekoracji

Żaden nagrobek nie będzie w pełni kompletny bez dekoracji. Oczywiście do tych cieszących się największym zainteresowaniem należą znicze. Od lat Polacy chętnie kupują znicze z woskowymi wkładami. Decyduje o tym przede wszystkim ich niska cena i łatwa dostępność. Mają one jednak podstawową wadę: mogą zalać nagrobek. Co w takiej sytuacji? Najlepiej szukać zniczy z stabilnymi podstawkami. Alternatywą mogą być także wkłady ledowe lub znicze w formie lampionów. Idealnie na cmentarzach sprawdzają się też wiązanki kwiatów. Jesienią bardziej tej sztuczne. Ich ceny zaczynają się od 40 zł  w wzwyż. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować stroik samodzielnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BladyBlady

2 1

Święto zmarłych... bo chyba nie każdy zmarły jest świety 18:59, 20.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%