Zamknij

Zawody prawnicze, czyli różne oblicza prawa

14:41, 17.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Stwierdzenie, że ktoś jest prawnikiem, ma charakter stwierdzenia, że na przykład coś jest pojazdem. Pojazdem może być zarówno samochód lub autobus, jak też tramwaj lub pociąg, a nawet samolot lub statek.  Podobnie etykietę prawnika może mieć adwokat, notariusz, prokurator, mediator, albo sędzia. Wszyscy oni ukończyli studia prawnicze i mogą nazywać się prawnikami, ale każdy z nich posiada zupełnie inny zakres obowiązków.

Prawnik, czyli ktoś zajmujący się prawem

Prawnik to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny prawa. Zajmuje się on prawem w teorii lub/oraz w praktyce. Oznacza to, że uczy się go i go naucza, odgrywając rolę specjalisty w prawie, albo prawo praktykuje. Wśród prawników wylicza się głównie adwokatów, notariuszy, prokuratorów, mediatorów oraz sędziów.

Adwokat, czyli ktoś świadczący pomoc prawną

Adwokat to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny prawa. Zajmuje się on świadczeniem pomocy prawnej. Do obowiązków adwokata należy między innymi radzenie w kwestiach prawnych, a także obrona w pewnych sprawach toczących się przed sądem. Profesja adwokacka należy do zawodów zaufania publicznego.

Notariusz, czyli ktoś sporządzający dokumenty prawne

Notariusz to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny prawa. Zajmuje się on sporządzaniem dokumentów prawnych. Do obowiązków notariusza należy między innymi sporządzanie testamentów i aktów dziedziczenia, a także sporządzanie różnych dokumentów w formie aktów notarialnych. Profesja notarialna należy do zawodów zaufania publicznego.

Prokurator, czyli ktoś strzegący prawa oraz zwalczający bezprawie

Prokurator to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny prawa. Zajmuje się on strzeżeniem prawa oraz zwalczaniem bezprawia. Do obowiązków prokuratora należy wykrywanie przestępstw wraz z ich ściganiem i wnoszeniem aktów oskarżenia. Prokuratorzy to jednak nie tacy zwykli prawnicy, bo w rzeczywistości piastują urząd państwowy.

Mediator, czyli ktoś toczący prawne mediacje między stronami

Mediator to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny prawa. Zajmuje się on toczeniem prawnych mediacji między jedną a drugą stroną. Do obowiązków mediatora należy tylko toczenie mediacji bez jednoczesnego wpływu na ich ostateczny wynik. Rolę mediatora nie musi odgrywać tylko prawnik, może również psycholog, biolog lub socjolog.

Sędzia, czyli ktoś wydający wyroki w imieniu prawa

Sędzia to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny prawa. Zajmuje się on wydawaniem wyroków w imieniu prawa. Do obowiązków sędziego należy nie tylko samo wydanie wyroku, ale również dogłębne zbadanie sprawy. Sędziowie zawsze kierują się zasadą niezawisłości, czyli polegania jedynie na kodeksie prawa bez jakichkolwiek innych nacisków.

Jedność prawnicza w prawniczej różnorodności

Adwokaci, notariusze, prokuratorzy, mediatorzy oraz sędziowie zajmują się różnymi aspektami prawa. Wszyscy jednak są prawnikami i mają jedno zadanie, mianowicie stróżować nad przestrzeganiem prawa. Życie w prawie zapewnia nam przecież wolne i bezpieczne życie.

Źródło: http://kancelariaea.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%