Zamknij

Latem zwiedzaj forty i bunkry! W naszym regionie jest ich mnóstwo. Znajdziesz je również pod Włocławkiem

09:35, 21.07.2018 N.S Aktualizacja: 15:38, 21.07.2018
Skomentuj W ramach akcji Paszport Turystyczny można zwiedzać m. in. znajdujące się w regionie bunkry i fortyfikacje. Fot. nadesłane W ramach akcji Paszport Turystyczny można zwiedzać m. in. znajdujące się w regionie bunkry i fortyfikacje. Fot. nadesłane

Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego od niemal trzech tygodni mogą przemierzać województwo z Paszportem Turystycznym. W ramach akcji można zwiedzić ciekawe miejsca zwane zakaMARKAMI. Na liście atrakcji znalazło się kilka obiektów związanych z historią i militariami.

Kujawsko-Pomorska Informacja Turystyczna zachęca do ruszenia z Paszportami Turystycznymi w teren, m. in. do miejsc położonych na uboczu i w lasach. Na terenie całego województwa znajduje się wiele fortyfikacji i obiektów związanych z militarną historią regionu.

- Nasz region jest bardzo bogaty w budowle o charakterze militarnym, od zamków, przez systemy basztowe i pierścieniowe, po pozostałości elementów obronnych z czasów II wojny światowej. Najwięcej takich obiektów, które zostały już dobrze poznane, znajduje się w okolicach Torunia, Chełmna i Grudziądza, ale na terenie całego województwa natknąć się można na wiele mniejszych fortyfikacji pomocniczych, które też warto zobaczyć. Zachęcam osoby zainteresowane historią, ale nie tylko, do odkrywania tych obiektów, np. podczas weekendowych wypadów, bo wszędzie się można dziś szybko dostać, a wiele z nich znajduje się w pobliżu innych ciekawych miejsc - zachęca Jerzy Okoński, komendant Fortu IV w Toruniu.

Fort IV to jeden z wielu obiektów tworzących pierścień obronny wokół XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Do dziś zachowało się w Toruniu około 150 budowli obronnych, w tym 15 dużych fortów. Bogatą linię umocnień ma też Twierdza Chełmno, w skład której wchodzi m. in. Fort Watorowo. Jest on dostępny dla turystów, lecz do środka wchodzi się na własną odpowiedzialność. Jest tam ciemno i można natrafić na mnóstwo różnych przeszkód.

Militarne obiekty warte obejrzenia znajdują się również w okolicy Włocławka. W lasach otaczających miasto wybudowano ciąg niedużych schronów bojowych zwanych „tobrukami”. Poza nimi na mapie tegorocznego Paszportu Turystycznego znalazły się także: przystań nad Wisłą, gdzie można zdobyć pieczątki w papierowych i wirtualnych paszportach, cmentarz ewangelicko-augsburski w Mursku, rezerwat Jezioro Rakutowskie, 300-letni dąb i rezerwat przyrody Gościąż.

W tym roku do paszportowej zabawy można włączyć się na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Tę druga można odebrać m.in. w siedzibie Informacji Turystycznej we Włocławku.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AplikacjaAplikacja

11 0

Jak sie nazywa ta aplikacja? - co to za artykuł ktory nie podaje zadnych informacji. Amatorszczyzna ... 14:52, 21.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BoloBolo

0 0

Tobruki można znaleźć też w lesie w okolicy Bogucin-Fabianek. 07:24, 23.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%