Zamknij

Jak odzyskać równowartość szkód, spowodowanych przez samochód ciężarowy?

14:25, 19.07.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:28, 19.07.2018
Skomentuj

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków i kolizji, w tym z udziałem samochodów ciężarowych. Niestety te ostatnie najczęściej biorą udział w najpoważniejszych zdarzeniach drogowych, których wynikiem są szkody w dużych rozmiarach oraz uszczerbki na zdrowiu biorących udział w wypadku. Oczywistym jest, że tego typu zdarzenia rodzą odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie ich sprawcy. Stąd podstawowe pytanie brzmi, jak ją wyegzekwować?

Odpowiedzialność odszkodowawcza kierowcy samochodu ciężarowego

Kierowca samochodu ciężarowego, podobnie jak posiadacz każdego innego mechanicznego środka komunikacji, ma obowiązek wykupić polisę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jednak w praktyce najczęściej firmy przewozowe wykupują zbiorową polisę, obejmującą wszystkie pojazdy danego przewoźnika. Oczywiście nie ma to znaczenia dla zakresu odpowiedzialności sprawcy – w tej kwestii kluczowa jest jego wina w spowodowaniu wypadku. Ta z kolei rzadko kiedy jest jednoznaczna – pomimo tego, że bardzo często postronny obserwator miejsca zdarzenia może być przekonany o jednoznaczności przebiegu zdarzenia, dokładna analiza wypadku przeważnie pozwala zrekonstruować stopień przyczynienia się poszczególnych uczestników do jego powstania. Jest to kluczowe ustalenie z punktu widzenia dochodzenia odszkodowania – jeżeli wypadek nie zdarzył się z wyłącznej winy ubezpieczonego, jego ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do pokrycia wszystkich powstałych szkód. Jednak nie oznacza to, że może on zupełnie uwolnić się od swojej odpowiedzialności – ubezpieczyciel będzie zobowiązany pokryć te straty, które wynikają z winy danego kierowcy. Jak w praktyce wygląda proces dochodzenia odszkodowania?

Dochodzenie odszkodowania warto zacząć od spotkania z rzeczoznawcą

Przede wszystkim, jeżeli sprawcą jest kierowca samochodu ciężarowego, zazwyczaj szkody są dużo większe niż przy zdarzeniach z udziałem samochodów osobowych. Stąd też proces likwidacji szkody przeważnie nie może obejść się bez zasięgnięcia opinii rzeczoznawcy. Samo roszczenie należy skierować do ubezpieczyciela kierowcy, który przeważnie proponuje wypłatę odszkodowania na podstawie dokonanej przez siebie wyceny. Jednak rzadko kiedy w pełni odpowiada ona wartości poniesionych strat. Jak radzi specjalista z Kancelarii Kompensja: w takim wypadku należy złożyć stosowne odwołanie, a w ostateczności skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Jednak konieczna będzie dokładna analiza nie tylko wartości szkód, ale przede wszystkim samego przebiegu zdarzeń. Jak już wskazaliśmy, tylko na tej podstawie można określić stopień przyczynienia się każdego z kierujących do powstania wypadku, a w konsekwencji zakres ich odpowiedzialności odszkodowawczej. Pomimo ich trudności z pewnością warto walczyć o odszkodowanie, w pełni pokrywające wartość strat. Z pomocą doświadczonego prawnika, nawet najbardziej skomplikowana sprawa może zakończyć się sukcesem i pełną rekompensatą wyrządzonych szkód.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%