Zamknij

Kamery towarzyszyły dzieciom z leśnego przedszkola. Zobacz efekty na kinowym ekranie!

11:19, 23.09.2018 N.S Aktualizacja: 08:16, 24.09.2018
Skomentuj W Akademii Dokumentalnej będzie można zobaczyć m. in., jak działa leśne przedszkole, Fot. materiały promocyjne W Akademii Dokumentalnej będzie można zobaczyć m. in., jak działa leśne przedszkole, Fot. materiały promocyjne

Leśne przedszkole i kobieca poezja w Arabii Saudyjskiej. Takie będą tematy filmów, które DKF Ósemka zaprezentuje w poniedziałkowej Akademii Dokumentalnej. Tradycyjnie wstęp na obydwa seanse jest wolny.

W poniedziałek (24.09.), o godz. 18:00 rozpocznie się projekcja filmu „Dzieciństwo”. Widzowie poznają w nim norweskie leśne przedszkole Aurora, prowadzone według zasad pedagogiki Rudolfa Steinera (tzw. przedszkole waldorfskie). Leśne przedszkola oferują bardzo ciekawy sposób edukowania dzieci. Leśne przedszkola zyskują coraz większą popularność. Do dyspozycji dzieci jest w nich wydzielony kawałek lasu. W zasięgu maluchów są strome zbocza, głęboka woda, wiatr, deszcz i mróz, a wszystko to podlega ich samodzielnej eksploracji. Kadrę stanowią wykwalifikowani pedagodzy będący specjalistami od wspierania rozwojowego dzieci, którzy podążając za nimi, uczą je wszystkiego na temat otoczenia.

W filmie „Dzieciństwo” ukazane są z perspektywy dziecka: zmiana pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami, a także niezliczone niuanse codziennego życia, jakie pojawiają się w przedszkolu i poza nim. Dzieciństwo jawi się tu, jako czas uruchamiania wyobraźni, gier i poczucia bezpieczeństwa. Ten pozbawiony komentarza obserwacyjny i afirmujący życie film prowokuje do zastanowienia się, czego tak naprawdę potrzebują dzieci i na czym powinna polegać ich wczesna edukacja i praca towarzyszących im wychowawców.

Drugim filmem, który będzie można zobaczyć w poniedziałkowy wieczór (początek seansu o godz. 19:40) jest „Poetka z Arabii”. Na przykładzie historii Hissy Hilal film pokazuje los kobiet w Arabii Saudyjskiej, w której nadal obowiązuje wiele restrykcyjnych praw i zakazów. Hissy Hilal, miłośniczka poezji, aby wziąć udział w popularnym w świecie arabskim talent show „Million’s Poet”, musiała uzyskać pozwolenie małżonka. Jej udział w poetyckim konkursie spotkał się ze sporym zdziwieniem. W swojej poezji Hilal krytykuje bowiem patriarchat i islamski fundamentalizm. Pomimo kontrowersyjnego charakteru wierszy udało jej się jednak dostać do ścisłego finału programu. Jak sama mówi, pokazała, że w arabskim świecie sztuki jest miejsce również dla kobiet.

Wstęp na obydwa filmy jest bezpłatny.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%