Zamknij
REKLAMA

W niedzielę Dzień Niepodległości. Świętowanie już się rozpoczęło!

15:30, 07.11.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Fot. Natalia Seklecka

100-lecie odzyskania niepodległości we Włocławku obchodzimy od kilku miesięcy. Kulminacja obchodów będzie miała miejsce w weekend. W sobotę i niedzielę, poza oficjalnymi uroczystościami czekają także m. in. koncerty i wydarzenia sportowe.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podobnie jak w całym kraju, również we Włocławku rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Od początku roku w mieście odbyło się wiele inicjatyw, których motywem przewodnim była ta okrągła rocznica.

- Wymyśliliśmy cykl lekcji, razem z panem prezydentem i panią wiceprezydent [Barbarą Moraczewską – przyp. red.] spotykaliśmy się przez cały rok z młodzieżą szkolną. Ten projekt będzie trwał do końca roku, ale już teraz tylko w tych lekcjach brało udział ponad 700-800 osób. Zainteresowanie ze strony szkół było i jest ogromne – mówi dr Tomasz Dziki, szef włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Toruniu.

Poza zajęciami w szkołach we Włocławku odbyła się m. in. wystawa „Ojcowie niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W Parku im. Władysława Łokietka posadzono natomiast Dąb Niepodległości. Kilka miesięcy temu ukazała się również książka dr. Dzikiego „Włocławek 1920. W obronie Wisły”.

[ZT]30486[/ZT]

Kulminacja imprez związanych ze 100-leciem niepodległości Polski przypada na ten tydzień. Za nami już kilka wydarzeń nawiązujących do jubileuszu. Jednym z nich było otwarcie wytrawy „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja stanęła na pl. Wolności. Włocławianie będą mogli oglądać ją do 21 listopada. Zdjęcia z oficjalnego otwarcia wystawy, które odbyło się dziś w południe (07.11.) można obejrzeć tutaj.

Również dziś do Włocławka zawita Andrzej Urbaniak, ultramaratończyk, który na 100-lecie odzyskania niepodległości przebiegnie 500 km. Biegacz wyruszył z Nakła nad Notecią, a zakończy swój bieg w Bydgoszczy.

Jutro na stadionie OSiR odbędzie się organizowany przez LKS Vectra Włocławski Festiwal Sztafet Niepodległości, w którym wezmą udział zespoły z włocławskich szkół. W trakcie imprezy, o godz. 11:11, zostanie odśpiewany hymn narodowy (cztery zwrotki). O tej samej porze „Mazurek Dąbrowskiego” ma zabrzmieć także we wszystkich włocławskich szkołach.

- Chodzi tu o bicie rekordu, a także o to, żebyśmy wszyscy razem o tej wyjątkowej godzinie włączyli się w śpiewanie hymnu państwowego – tłumaczy Barbara Moraczewska, zastępczyni prezydenta Włocławka ds. edukacji i spraw społecznych.

W przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (10 listopada) w gmachu głównym Muzeum ziemi Kujawskiej o Dobrzyńskiej odbędzie się Wieczornica Patriotyczna. W programie: wystąpienie Tomasza Wąsika poświęcone przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 r. i historii Chóru Rzemieślniczego „Lutnia”, który wystąpi pod dyrekcją Adama Prokopiaka. Początek spotkania o godz. 16:00.

[ZT]30793[/ZT]

W Teatrze Impresaryjnym czeka spektakl „Krasiński - wieszcz niepodległości. Romantyczne Rendez-vous”. Będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Zygmunta Krasińskiego i muzykę Fryderyka Chopina, tworzące nierozerwalną całość, przepełnione tęsknotą za utraconą Ojczyzną, a jednocześnie na wskroś współczesne. Początek spektaklu o godz. 17:00. Bilety po 10-20 zł.

W Centrum Kultury Browar B. odbędzie się koncert “W hołdzie Wolności” składający się utworów przepełnionych siłą, niezłomnością i marzeniami narodu w oryginalnych, jazzowych aranżacjach autorstwa znanego pianisty, aranżera i kompozytora, Andrzeja Jagodzińskiego, zdobywcy dwóch Fryderyków. W programie koncertu znajdą się m. in.: Preludium E-mol Fryderyka Chopina, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Mury”. Początek koncertu o godz. 18:00. Bilety po 40-50 zł.

W Muzeum Diecezjalnym o godz. 19:00 nastąpi otwarcie wystawy "Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się... Dzieje diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej”.

- Ten tytuł zakończony wielokropkiem oddaje nastrój wystawy. Ona ukazuje relacje między patriotami, którzy modlili się na nabożeństwach w intencji wolnej, niepodległej ojczyzny a zaleceniami ówczesnych władz co do również liturgicznych obchodów świąt państwowych. Np. na liturgiach trzeba było modlić się za cara i jego rodzinę – tłumaczy ks. Sławomir Deręgowski

Godzinę później w Muzeum rozpocznie się koncert fortepianowy "Polska Chopina" w wykonaniu Jana Przepałkowskiego. Wstęp wolny. Po koncercie, o godz. 21:00 w katedrze odbędzie się Apel Jasnogórski, podczas którego mieszkańcy będą się modlić za wszystkich walczących o wolność polski oraz za pokój w naszym mieście.

11 listopada, o godz. 9:45 w kościele Najświętszego Zbawiciela odbędzie się kolejny z cyklu koncertów i programów patriotycznych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie składającym się z pieśni religijnych i patriotycznych wystąpią Aleksander Kamedulski (baryton) z Mediolanu i Zbigniew Wiśniewski (organy) z Ciechocinka. Wstęp wolny.

[ZT]31352[/ZT]

Oficjalne uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 10:00 na pl. Wolności (wcześniej władze miasta złożą wiązanki kwiatów w miejscach pamięci). W programie m. in.: występ Młodzieżowego Chóru CANTO, hymn państwowy, wystąpienie prezydenta Marka Wojtkowskiego, złożenie wieńców pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy przemaszerują ze 100-metrową flagą państwową na plac przed bazyliką katedralną ulicami: 3. Maja, Cyganką, Pl. Kopernika i Wyszyńskiego.

- Po przemarszu, o godz. 10:45, odbędzie się poświęcenie tablicy pamiątkowej na naszej pięknej katedrze. Pojawi się ona od strony ul. Wyszyńskiego jako znak pamięci i duchowieństwa naszej diecezji na czele z biskupami, jak i znak upamiętniający tę okazję – mówi ks. Sławomir Deręgowski.

O godz. 11:00 w katedrze rozpocznie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego, a o godz. 12:00 msza św. za ojczyznę pod przewodnictwem bp. Wiesława A. Meringa.

[ZT]31565[/ZT]

W CK Browar B. odbędzie się VIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej. Przesłuchania rozpoczną się o godz. 11:00. Na godz. 18:00 zaplanowano natomiast koncert „Polskie pieśni i piosenki” z udziałem laureatów oraz orkiestry, śpiewaków operowych oraz wokalistów znanych z programu „Jaka to melodia?”: Magdaleny Tul i Martina Fitha. W programie m.in. pieśni patriotyczne jak „Hej, hej ułani” i „O mój rozmarynie”, ale i wielkie przeboje jak „Chcemy być sobą” i „Wymyśliłem Ciebie”. Bezpłatne zaproszenia w kasie CK Browar B.

O godz. 11:11 z włocławskich bulwarów wystartuje Bieg Niepodległości. Impreza jest częścią ogólnopolskiego projektu, w którym weźmie udział około 100 tys. zawodników. Biegacze będą mieli do pokonania 10 km.

W program obchodów 100-lecia niepodległości wpisuje się również zaplanowany na 18 listopada koncert chóru Filharmonii Narodowej we włocławskiej katedrze. W programie znalazły się m. in. Gaude Mater Polonia, Już się zmierzka Wacława z Szamotuł, O gloriosa Domina Mikołaja Zieleńskiego czy - Chorał Jesus bleibet meine Freude z kantaty Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147 Johanna Sebastiana Bacha.

Jednym z symboli okrągłej rocznicy ma być również Ławeczka Niepodległości. Urzędnicy planują ustawić ją przy bulwarach jeszcze przed końcem tego roku.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

Kukiz pintnościeKukiz pintnoście

10 12

Będę promował sfojom formancje, jak zbiore paru Łódź i to złorzymy wiązanke w Parkó Uokietka a wieczorem impreza na Traugutta, zbiorowe walenie gróchy. 17:35, 07.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bb

3 1

uważasz, ze jesteś śmieszny? Niestety nie 14:34, 08.11.2018


Wojtek PrompokowiczWojtek Prompokowicz

14 9

Ja będę wyrywał laski na kołpak. 17:45, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Remek MalędowitzRemek Malędowitz

8 6

Ja przez Kikis pintnoście muszę się z Włocławka do Tucholi wyprowadzić. Po co mi to było? 17:56, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żuna MaruniaŻuna Marunia

13 4

Dam się poderwać Wojtkowi na kołpak. 17:58, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KołpakKołpak

9 6

A ktoś mnie pytał o zgodę na wykorzystanie wizerunku? 17:59, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Myślę po swojemuMyślę po swojemu

25 1

"- Chodzi tu o bicie rekordu".

Za szacunku dla samej tej uroczystości nie zdecydowałbym się na taką trywialność. Moim zdaniem; to zbyt doniosły fakt dla Polaków i Ojczyzny, aby się bawić w bicie rekordów tego rodzaju.
Ale rozumiem, że to jest kwestia wychowania wyniesionego z domu.
Widocznie mam z panią vice różniący się szacunek do faktu śpiewania tak ważnego utworu jakim jest Hymn Polski.
Śpiewanie Hymnu (wg mnie) winno odbywać się z oczywistym szacunkiem, a nie robić z tego powodu zabawy bicia rekordu!
Tak uważam! 18:04, 07.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kukiz pintnościeKukiz pintnoście

5 7

Nie zrozumniałeś. Najpierf hynm jak nalerzy. A na Traugutta bicie rekordnu w waleniu gr.óchy 18:07, 07.11.2018


Kukis pintnościeKukis pintnoście

8 8

Po co żeśta tytół zmienili, kto wam doniósł, że już z zaczołem świntowanie. Kupiłem w Biedrońce za swoje. Jo wum do kieliszka nie zaglundam 18:15, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dariusz GrundzieckiDariusz Grundziecki

8 8

Ja w zmywarce swoje gołębie rasowe umyje. 18:23, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ada MalędowitzAda Malędowitz

8 5

Postoję sobie przy trasie Włocławek- Kowal. 18:26, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

buhahahahbuhahahah

15 5

A co tu może się dziać PO pa prańcy tu 1-go maja huczniej obchodzą no cóż jacy wyborcy taka wioska 18:58, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UU

17 6

Czarny Włocławek. PROTEST! Proponuje wysyłać apele w zagraniczną prasę o upadku miasta do którego doprowadził Wojtkowski. 19:05, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UhaUha

7 10

Emeryci i renciści - cały moherowy elektorat :) 19:07, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntybushAntybush

13 4

Czyli zostaje świętowanie w Toruniu. Panie wójcie Wojtkowski zaorał pan miasto. 07:06, 08.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

okok

0 0

Faktycznie w ten weekend Toruń górą, wystarczy wejść na stronę miasta. Jadę :) 12:18, 09.11.2018


zawiedzenizawiedzeni

6 1

Wszystko jakoś tak zorganizowane pod polityków, władze, a nie dla ludzi. Powinny być pikniki, jarmark (nawet z flagami, książkami historycznymi), coś dla dzieci i rodzin. Taka okazja będzie za 100 lat. A tu znów sztucznie i pompatycznie.... Szkoda ... 17:05, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W-ek.W-ek.

3 2

Jaki poziom urzędu i tzw. społeczeństwa takie obchody.Nie płaczcie tak wybraliście. 17:42, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BazyliBazyli

1 0

A może byście sobie tak sami zorganizowali to święto, zamiast tylko narzekać. Od wyborów nic wam się nie podoba, trzeba było głosować na kogo innego. 13:01, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone