Zamknij

W niedzielę Dzień Niepodległości. Świętowanie już się rozpoczęło! Sprawdź, co będzie się działo

15:30, 07.11.2018 . Aktualizacja: 09:03, 08.11.2018
Skomentuj 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Fot. Natalia Seklecka 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Fot. Natalia Seklecka

100-lecie odzyskania niepodległości we Włocławku obchodzimy od kilku miesięcy. Kulminacja obchodów będzie miała miejsce w weekend. W sobotę i niedzielę, poza oficjalnymi uroczystościami czekają także m. in. koncerty i wydarzenia sportowe.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podobnie jak w całym kraju, również we Włocławku rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Od początku roku w mieście odbyło się wiele inicjatyw, których motywem przewodnim była ta okrągła rocznica.

- Wymyśliliśmy cykl lekcji, razem z panem prezydentem i panią wiceprezydent [Barbarą Moraczewską – przyp. red.] spotykaliśmy się przez cały rok z młodzieżą szkolną. Ten projekt będzie trwał do końca roku, ale już teraz tylko w tych lekcjach brało udział ponad 700-800 osób. Zainteresowanie ze strony szkół było i jest ogromne – mówi dr Tomasz Dziki, szef włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Toruniu.

Poza zajęciami w szkołach we Włocławku odbyła się m. in. wystawa „Ojcowie niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W Parku im. Władysława Łokietka posadzono natomiast Dąb Niepodległości. Kilka miesięcy temu ukazała się również książka dr. Dzikiego „Włocławek 1920. W obronie Wisły”.

[ZT]30486[/ZT]

Kulminacja imprez związanych ze 100-leciem niepodległości Polski przypada na ten tydzień. Za nami już kilka wydarzeń nawiązujących do jubileuszu. Jednym z nich było otwarcie wytrawy „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja stanęła na pl. Wolności. Włocławianie będą mogli oglądać ją do 21 listopada. Zdjęcia z oficjalnego otwarcia wystawy, które odbyło się dziś w południe (07.11.) można obejrzeć tutaj.

Również dziś do Włocławka zawita Andrzej Urbaniak, ultramaratończyk, który na 100-lecie odzyskania niepodległości przebiegnie 500 km. Biegacz wyruszył z Nakła nad Notecią, a zakończy swój bieg w Bydgoszczy.

Jutro na stadionie OSiR odbędzie się organizowany przez LKS Vectra Włocławski Festiwal Sztafet Niepodległości, w którym wezmą udział zespoły z włocławskich szkół. W trakcie imprezy, o godz. 11:11, zostanie odśpiewany hymn narodowy (cztery zwrotki). O tej samej porze „Mazurek Dąbrowskiego” ma zabrzmieć także we wszystkich włocławskich szkołach.

- Chodzi tu o bicie rekordu, a także o to, żebyśmy wszyscy razem o tej wyjątkowej godzinie włączyli się w śpiewanie hymnu państwowego – tłumaczy Barbara Moraczewska, zastępczyni prezydenta Włocławka ds. edukacji i spraw społecznych.

W przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (10 listopada) w gmachu głównym Muzeum ziemi Kujawskiej o Dobrzyńskiej odbędzie się Wieczornica Patriotyczna. W programie: wystąpienie Tomasza Wąsika poświęcone przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 r. i historii Chóru Rzemieślniczego „Lutnia”, który wystąpi pod dyrekcją Adama Prokopiaka. Początek spotkania o godz. 16:00.

[ZT]30793[/ZT]

W Teatrze Impresaryjnym czeka spektakl „Krasiński - wieszcz niepodległości. Romantyczne Rendez-vous”. Będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Zygmunta Krasińskiego i muzykę Fryderyka Chopina, tworzące nierozerwalną całość, przepełnione tęsknotą za utraconą Ojczyzną, a jednocześnie na wskroś współczesne. Początek spektaklu o godz. 17:00. Bilety po 10-20 zł.

W Centrum Kultury Browar B. odbędzie się koncert “W hołdzie Wolności” składający się utworów przepełnionych siłą, niezłomnością i marzeniami narodu w oryginalnych, jazzowych aranżacjach autorstwa znanego pianisty, aranżera i kompozytora, Andrzeja Jagodzińskiego, zdobywcy dwóch Fryderyków. W programie koncertu znajdą się m. in.: Preludium E-mol Fryderyka Chopina, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Mury”. Początek koncertu o godz. 18:00. Bilety po 40-50 zł.

W Muzeum Diecezjalnym o godz. 19:00 nastąpi otwarcie wystawy "Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się... Dzieje diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej”.

- Ten tytuł zakończony wielokropkiem oddaje nastrój wystawy. Ona ukazuje relacje między patriotami, którzy modlili się na nabożeństwach w intencji wolnej, niepodległej ojczyzny a zaleceniami ówczesnych władz co do również liturgicznych obchodów świąt państwowych. Np. na liturgiach trzeba było modlić się za cara i jego rodzinę – tłumaczy ks. Sławomir Deręgowski

Godzinę później w Muzeum rozpocznie się koncert fortepianowy "Polska Chopina" w wykonaniu Jana Przepałkowskiego. Wstęp wolny. Po koncercie, o godz. 21:00 w katedrze odbędzie się Apel Jasnogórski, podczas którego mieszkańcy będą się modlić za wszystkich walczących o wolność polski oraz za pokój w naszym mieście.

11 listopada, o godz. 9:45 w kościele Najświętszego Zbawiciela odbędzie się kolejny z cyklu koncertów i programów patriotycznych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie składającym się z pieśni religijnych i patriotycznych wystąpią Aleksander Kamedulski (baryton) z Mediolanu i Zbigniew Wiśniewski (organy) z Ciechocinka. Wstęp wolny.

[ZT]31352[/ZT]

Oficjalne uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 10:00 na pl. Wolności (wcześniej władze miasta złożą wiązanki kwiatów w miejscach pamięci). W programie m. in.: występ Młodzieżowego Chóru CANTO, hymn państwowy, wystąpienie prezydenta Marka Wojtkowskiego, złożenie wieńców pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy przemaszerują ze 100-metrową flagą państwową na plac przed bazyliką katedralną ulicami: 3. Maja, Cyganką, Pl. Kopernika i Wyszyńskiego.

- Po przemarszu, o godz. 10:45, odbędzie się poświęcenie tablicy pamiątkowej na naszej pięknej katedrze. Pojawi się ona od strony ul. Wyszyńskiego jako znak pamięci i duchowieństwa naszej diecezji na czele z biskupami, jak i znak upamiętniający tę okazję – mówi ks. Sławomir Deręgowski.

O godz. 11:00 w katedrze rozpocznie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego, a o godz. 12:00 msza św. za ojczyznę pod przewodnictwem bp. Wiesława A. Meringa.

[ZT]31565[/ZT]

W CK Browar B. odbędzie się VIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej. Przesłuchania rozpoczną się o godz. 11:00. Na godz. 18:00 zaplanowano natomiast koncert „Polskie pieśni i piosenki” z udziałem laureatów oraz orkiestry, śpiewaków operowych oraz wokalistów znanych z programu „Jaka to melodia?”: Magdaleny Tul i Martina Fitha. W programie m.in. pieśni patriotyczne jak „Hej, hej ułani” i „O mój rozmarynie”, ale i wielkie przeboje jak „Chcemy być sobą” i „Wymyśliłem Ciebie”. Bezpłatne zaproszenia w kasie CK Browar B.

O godz. 11:11 z włocławskich bulwarów wystartuje Bieg Niepodległości. Impreza jest częścią ogólnopolskiego projektu, w którym weźmie udział około 100 tys. zawodników. Biegacze będą mieli do pokonania 10 km.

W program obchodów 100-lecia niepodległości wpisuje się również zaplanowany na 18 listopada koncert chóru Filharmonii Narodowej we włocławskiej katedrze. W programie znalazły się m. in. Gaude Mater Polonia, Już się zmierzka Wacława z Szamotuł, O gloriosa Domina Mikołaja Zieleńskiego czy - Chorał Jesus bleibet meine Freude z kantaty Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147 Johanna Sebastiana Bacha.

Jednym z symboli okrągłej rocznicy ma być również Ławeczka Niepodległości. Urzędnicy planują ustawić ją przy bulwarach jeszcze przed końcem tego roku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(20)

Kukiz pintnościeKukiz pintnoście

10 12

Będę promował sfojom formancje, jak zbiore paru Łódź i to złorzymy wiązanke w Parkó Uokietka a wieczorem impreza na Traugutta, zbiorowe walenie gróchy. 17:35, 07.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bb

3 1

uważasz, ze jesteś śmieszny? Niestety nie 14:34, 08.11.2018


reo

Wojtek PrompokowiczWojtek Prompokowicz

14 9

Ja będę wyrywał laski na kołpak. 17:45, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Remek MalędowitzRemek Malędowitz

8 6

Ja przez Kikis pintnoście muszę się z Włocławka do Tucholi wyprowadzić. Po co mi to było? 17:56, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żuna MaruniaŻuna Marunia

13 4

Dam się poderwać Wojtkowi na kołpak. 17:58, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KołpakKołpak

9 6

A ktoś mnie pytał o zgodę na wykorzystanie wizerunku? 17:59, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Myślę po swojemuMyślę po swojemu

25 1

"- Chodzi tu o bicie rekordu".

Za szacunku dla samej tej uroczystości nie zdecydowałbym się na taką trywialność. Moim zdaniem; to zbyt doniosły fakt dla Polaków i Ojczyzny, aby się bawić w bicie rekordów tego rodzaju.
Ale rozumiem, że to jest kwestia wychowania wyniesionego z domu.
Widocznie mam z panią vice różniący się szacunek do faktu śpiewania tak ważnego utworu jakim jest Hymn Polski.
Śpiewanie Hymnu (wg mnie) winno odbywać się z oczywistym szacunkiem, a nie robić z tego powodu zabawy bicia rekordu!
Tak uważam! 18:04, 07.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kukiz pintnościeKukiz pintnoście

5 7

Nie zrozumniałeś. Najpierf hynm jak nalerzy. A na Traugutta bicie rekordnu w waleniu gr.óchy 18:07, 07.11.2018


Kukis pintnościeKukis pintnoście

8 8

Po co żeśta tytół zmienili, kto wam doniósł, że już z zaczołem świntowanie. Kupiłem w Biedrońce za swoje. Jo wum do kieliszka nie zaglundam 18:15, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dariusz GrundzieckiDariusz Grundziecki

8 8

Ja w zmywarce swoje gołębie rasowe umyje. 18:23, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ada MalędowitzAda Malędowitz

8 5

Postoję sobie przy trasie Włocławek- Kowal. 18:26, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


buhahahahbuhahahah

15 5

A co tu może się dziać PO pa prańcy tu 1-go maja huczniej obchodzą no cóż jacy wyborcy taka wioska 18:58, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UU

17 6

Czarny Włocławek. PROTEST! Proponuje wysyłać apele w zagraniczną prasę o upadku miasta do którego doprowadził Wojtkowski. 19:05, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UhaUha

7 10

Emeryci i renciści - cały moherowy elektorat :) 19:07, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntybushAntybush

13 4

Czyli zostaje świętowanie w Toruniu. Panie wójcie Wojtkowski zaorał pan miasto. 07:06, 08.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

okok

0 0

Faktycznie w ten weekend Toruń górą, wystarczy wejść na stronę miasta. Jadę :) 12:18, 09.11.2018


zawiedzenizawiedzeni

6 1

Wszystko jakoś tak zorganizowane pod polityków, władze, a nie dla ludzi. Powinny być pikniki, jarmark (nawet z flagami, książkami historycznymi), coś dla dzieci i rodzin. Taka okazja będzie za 100 lat. A tu znów sztucznie i pompatycznie.... Szkoda ... 17:05, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W-ek.W-ek.

3 2

Jaki poziom urzędu i tzw. społeczeństwa takie obchody.Nie płaczcie tak wybraliście. 17:42, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BazyliBazyli

1 0

A może byście sobie tak sami zorganizowali to święto, zamiast tylko narzekać. Od wyborów nic wam się nie podoba, trzeba było głosować na kogo innego. 13:01, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%