Zamknij
REKLAMA

To będzie "rzeź dzika"? Internet protestuje, a myśliwi z Włocławka szykują się do polowań

18:00, 10.01.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Odstrzał dzików ma się zacząć w najbliższy weekend. Fot. depositphotos

W całej Polsce głośnym echem odbija się zarządzona przez Ministerstwo Środowiska "rzeź dzików". Tak o planowanym odstrzale piszą i mówią jego przeciwnicy, którzy wysyłają internetowe petycje do ministerstwa oraz do premiera Mateusza Morawieckiego. Tymczasem myśliwi, również ci z Włocławka i okolic, szykują się do polowań, które mają rozpocząć się 12 stycznia.

Odstrzał dzików ma rozpocząć się 12 stycznia, czyli w najbliższą sobotę. Do działań zleconych przez Ministra Środowiska w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) przygotowują się również obwody łowieckie podlegające włocławskiemu okręgowi Polskiego Związku Łowieckiego (obejmującemu pięć powiatów: włocławski, aleksandrowski, rypiński, lipnowski i radziejowski) .

- Myślę, że dzik i sytuacja ASF zostały trochę za bardzo upolitycznione. Niepotrzebnie jest tyle szumu medialnego wokół tej całej sprawy, dlatego że i tak odbywalibyśmy wcześniej zaplanowane polowania zbiorowe. Tak jest co roku. Zgodnie z obowiązującym prawem możemy organizować polowania zbiorowe do 31 stycznia. W związku z tym te koła łowieckie, które zaplanowały polowania na dziki, realizują je zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Te, które natomiast nie zaplanowały, zostały zobowiązane, żeby takie polowania odbyć – tłumaczy Grzegorz Wiśniewski, łowczy PZŁ.

W internecie od kilku dni trwa kampania przeciwko planowanemu odstrzałowi dzików. Użytkownicy Facebooka jako zdjęcia profilowe umieszczają fotografie dzików. W sieci zbierane są także podpisy pod dwoma petycjami: „Nie dla masowego odstrzału dzików” zaadresowanej do Ministerstwa Środowiska i „Zatrzymaj rzeź dzików!” skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszą podpisało ponad 315 tys. osób, drugą – blisko 125 tys.

- Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie – czytamy w petycji skierowanej do Ministra Środowiska.

Jak wyjaśnia przedstawiciel włocławskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego, rzeczywiście nie tylko dziki przenoszą afrykański pomór świń. W dużym stopniu do rozprzestrzeniania choroby przyczyniają się ludzie. Świadczą o tym przypadki ASF na terenach, gdzie u dzików nie stwierdzono choroby, a nawet – np. na Łotwie – w miejscach gdzie w ogóle nie występują dziki. Nie zmienia to jednak faktu, że myśliwi są zobligowani wypełnić ministerialne zalecenia.

[ZT]31435[/ZT]

Przeciwników masowych polowań na dziki oburza nie tylko fakt, że ich zdaniem są bezzasadne. Kontrowersje budzi także ich planowana skala.

Odstrzał ma objąć w sumie ponad 200 tys. osobników, także tych zdrowych (w tym samice i warchlaki). W praktyce może dojść do odstrzelenia całej populacji – czytamy w piśmie do Ministra Środowiska.

Łowczy z Włocławka zaznacza, że te informacje nie są prawdziwe. Tłumaczy przy tym, że strzelanie do ciężarnych samic i warchlaków wyklucza łowiecka etyka. Nie zgadza się również z liczbami podawanymi przez przeciwników planowanych polowań na dziki oraz przypuszczeniami, że realizacja ministerialnych wytycznych doprowadzi do całkowitej eksterminacji gatunku.

- Nie ma takiej możliwości, żebyśmy mogli wystrzelać wszystkie dziki. Po drugie, te dane, którymi posługują się media, że do końca stycznia mamy strzelić 210 tys. dzików, to kompletna nieprawda. Na ten rok gospodarczy mamy zaplanowane 185 tys. dzików. Na dzień dzisiejszy - od 1 kwietnia - mamy ten plan wykonany na poziomie ok. 93-95% – mówi Wiśniewski i dodaje, że dzików wybić nie można, ponieważ konieczne jest zachowanie bioróżnorodności. – Zależy nam tylko na nierozluźnieniu zagęszczenia, żeby nie było między dzikami takich kontaktów.

Wśród protestujących przeciwko styczniowym polowaniom znaleźli się także niektórzy myśliwi. W przekazach medialnych pojawiają się ich wypowiedzi nawołujące do zbojkotowania zleconych przez ministerstwo działań. We włocławskim okręgu PZŁ myśliwych tak ostro krytykujących planowane polowania nie ma.

- Są opory, ale nie ma takich skrajnych poglądów, bo każdy to rozumie. Tym bardziej, że w naszych szeregach, jeśli chodzi o okręg włocławski, większość myśliwych stanowią rolnicy, a oni zdają sobie sprawę z konsekwencji – tłumaczy Wiśniewski.

Na terenie okręgu włocławskiego w czasie inwentaryzacji, która odbyła się w lutym 2018 roku, odnotowano 400 osobników dzika. Łowczy szacują, że po przyroście naturalnym było ich ok. 1800. Do 31 grudnia odstrzelono ich 1400, co oznacza, że minimalny plan odstrzału został wykonany w 150%. W tym tygodniu odbyła się narada wszystkich łowczych z okręgu, podczas której omówiono sytuację i rozdano pakiety bioasekuracyjne, których należy używać po ustrzeleniu dzika, by zapobiec roznoszeniu ASF. Myśliwi zapewniają, że nie będą organizować polowań wielkoobszarowych. Niemniej jednak 12 stycznia, jeśli tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, zaczną planowany odstrzał. 

Po zakończeniu polowań zagęszczenie dzików ma wynosić 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy. Ma również zostać wydzielona strefa, w której dziki nie występują. Dzięki niej ASF miałby nie rozprzestrzeniać się poza wytyczoną linię graniczną. Wcześniej miała ją stanowić Wisła, jednak w okolicach Warszawy choroba została już przeniesiona na drugi brzeg rzeki. Teraz granicą ma być autostrada A1.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (58)

RozsądekRozsądek

65 71

W Niemczech odstrzelono w ubiegłym roku 800 000 dzików, a nas wiele krzyku o te 200 parę tysięcy. 18:07, 10.01.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

dziuniadziunia

12 18

Jasne !
U Niemców 800 tys no to w Polsce nie może być mniej
No bo jak by to wyglądało ! 21:32, 10.01.2019


pikuniupikuniu

11 14

Zamknij twarz myśliwski rzeżniku!!!! 10:22, 11.01.2019


MM

3 0

A od kiedy tak się zapatrujecie na Niemców? 18:54, 12.01.2019


tresertreser

94 8

a kiedy będzie odstrzał pasożytów co nas doją??? 18:12, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NIENIE

65 64

Każdy zanim strzeli do tego biednego zwierzęcia niech sobie pomyśli, jaki ból czuje to zwierzę. Niech sobie wyobrazi, że ktoś strzela do niego w brzuch, albo do jego dzieci na jego oczach! Pomyślcie myśliwi co byście czuli! Nie macie emocji?
Ludzie co wy robicie! NIE macie prawa zabijać tych bezbronnych istot!Myśliwi powinni oddać broń i przeprosić społeczeństwo, że robi z nas takich barbarzyńców w oczach zwierząt.
18:25, 10.01.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

DzikDzik

16 15

A do czego mają strzelać? Do ludzi? 19:06, 10.01.2019


MyMy

22 12

Baranie zastanów się twoim tokiem myślenia to niczego nie można zabijać świń krów koni kaczek kurczaków ryb itd a co nie jesz mięsa może ? Po zatym dzik robi bardzo duże szkody w rolnictwie a później wieśki skarżą związek łowiecki o odszkodowanie nie przepadam za myśliwymi bo większa połowa ich to stare pryki zapasione belzebóby co polowanie to chleją wóde i jeżdżą po pijaku bo znają sołtysa i komendanta policji we wsi i nikt im nic niezrobi mojemu znajomemu zastrzelili psa pod samym domem w siedli w samochód i uciekli i winnego nie było ale dzików jest bardzo dużo i uważam że odstrzał jest potrzebny 20:12, 10.01.2019


alarmalarm

17 11

ciekawe co ty żresz szczaw mirabelki .....a morze jednak mięso ...... pomyśl zanim coś napiszesz baranie ....a morze baraninkę rąbiesz,?......

21:19, 10.01.2019


PapiPapi

20 19

Może to ćwiczenia wojsk terytorialnych
18:59, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

******

50 15

Rozsądny odstrzał był jest i będzie prowadzony zawsze. I jest jak najbardziej uzasadniony. Ale nie strzelanie do wszystkiego, co się rusza, w tym także do matek i dzieci. Tylko najgorszy z ssaków zabija nie dla własnego przeżycia, a z "czystej" sadystycznej przyjemności 19:03, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dzik dzik

30 7

nikt nic nie mówi w ogóle co dalej z martwym dzikiem?
czy ma trafić na stół ,czy na eksport czy też do utylizacji? 19:12, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To samoTo samo

12 0

Futra trafią do obróbki mięso trafi do sprzedaży, a czemu nie wprowadzi się sankcji i zakaz sprowadzenia mięsa z Rosji, Biłorusi, Ukrainy? 20:32, 10.01.2019


UrlopUrlop

17 11

Myśliwi,bierzcie te 6dni urlopu w pracy bo wam się należy za sanitarny odstrzał. 19:13, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wikwik

38 15

Skoro ludzie też roznoszą tą chorobę to kiedy zaczyna się odstrzał ??? Bo mam parę podejrzanych osobników na oku :) 19:20, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AmbonaAmbona

46 18

A jakimi oni są myśliwym ...
Najpierw rozsypja całą masę jedzenia pod ambonami A później strzelają do zwierzęcia jak ta przychodzi po jedzenie ....
Tacy są w tych czasach myśliwi...
Zwróciłem uwagę co się dzieje pod ambonami.....
To tak jakby zaprosił ludzi do restauracji A później ich mordował ale znając życie nie mam racji .... strzeleckie popisy to na strzelnicy 19:25, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MysliwyMysliwy

3 1

Taka jest niestety prawda sam jestem myśliwym i nie mogę patrzeć na tych co zabijają dla przyjemności by poprawić swoje ego.Sam pobyt w lowisku jest przyjemnością i odskocznia od życia w biegu zabijanie już niestety nie.Czlowiek jest niestety najgorszym drapieżnikiem na tej Ziemi. 12:20, 11.01.2019


Stały czytelnik.Stały czytelnik.

26 20

Nie rozumie dlaczego mają wystrzelać tyle dzików, wymyślają wymówkę przeciwko ASF, ale czemu nie wystrzelają kormoranów przecież to się rozpelnio tak że im żarcia brakuję. Komary, meszki też roznoszą choroby i nic z tym nie robią, a szczury też roznoszą choroby i tym się nie zajmują, ale zapewne chodzi im o to aby mieć kasę na 500+ 19:27, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

rolnikrolnik

17 32

wybić to co do nogi 20:20, 10.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dziuniadziunia

12 8

Łącznie z takimi jak ty 21:36, 10.01.2019


miastowymiastowy

11 11

Rolników tez wybić, ćwoków twojego pokroju, co to kasę ciągną z unii i nic nie robią 07:22, 11.01.2019


MOLOMOLO

23 9

Wczoraj karpie
Dzisiaj dziki
Wysłać Łanie do Afryki 20:40, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asaasa

26 31

obrońcy dzików niech zaczną uprawiać ziemię ........a potem opowiadacz bzdury......wybić tych poj...........w to świat byłby lepszy i zdrowszy.... 20:50, 10.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DziuniaDziunia

6 8

Napewno będzie lepszy jak od ciebie zaczną 21:37, 10.01.2019


Rozsądna.Rozsądna.

2 1

Racja asa. 18:50, 11.01.2019


Dominikk.445Dominikk.445

19 16

PiS dowiedział się, że dziki zarażają świnie. A kto jest w rządzie świniami to wiadomo-dlatego takie działania 21:05, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja.Ja.

13 6

U mnie w bloku mam do odstrzału jednego dzika pomożecie myśliwi? 21:05, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

daj namiardaj namiar

11 10

jak PISior to za darmo odstrzele!!!! 21:26, 10.01.2019


lucjanlucjan

20 14

Tak jest, ja też protestuje, nie zabijać dzików. Nie zabijać krów, świń , kurczaków, tuńczyków, itp.itd.

. 21:14, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aa

9 9

zabijać popapranych ludzi to morze dzik przeżyje 21:29, 10.01.2019


DziuniaDziunia

28 27

Znaleźli się następcy szyszki. Tamten rąbał drzewa, a następcy postanowili wymordować bogu ducha winne dziki.
Za rozprzestrzenianie się słynnej ASF odpowiedzialni są ludzie , a nie dziki.
Zwierzęta chorują , ale nosicielami i roznosicielami tej zarazy są ludzie ( którzy nie chorują )
Powstrzymanie zarazy to przede wszystkim większa higiena w chlewniach, budowanie w nich śluz sanitarnych, zmiana obuwia i odzieży przez rolników wchodzących i wychodzących z i do tych budynków hodowlanych
Koła łowieckie "zostały zobowiązane", a co to oznacza -rozkaz ?
Głupie jest mordowanie na rozkaz, nawet jeśli dotyczy to zwierząt 21:30, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re NIEre NIE

10 10

Jest w necie taki film o psychicznie chorych ktorzy utożsamiają się z kurczakami , świnkami i innym pokarmem mięsnym człowieka .Czy może ty też ....? 21:33, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OJCIEC TADEUSZOJCIEC TADEUSZ

9 19

lubię mięcho i wyp....... PISiorki!!!!!!!!!!!!! 21:42, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bObbOb

20 21

Ten rząd jest porąbany, kogo ludzie wybraliście? ... Za jakiś czas znowu coś wymyślą no zwalą winę na niewiadomo co 22:05, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KnickKnick

3 10

Tradycyjnie na Tuska bo tylko to potrafią nieudacznicy pisiorskie 11:36, 11.01.2019


REKLAMA

......

12 6

Proponuje *%#)!& do lasu politykow i robic polowanie na nich. 23:02, 10.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

666666

12 7

Dokładnie. Wystrzelać całą Patologię Obywatelską. 00:21, 11.01.2019


analitykanalityk

16 7

wg statystyk co roku odstrzelonych w Polsce jest w zależności od roku 230-340 tysięcy dzików, skąd więc ta histeria ze w tym roku będzie masakra dzików i zginie ich aż 210 tysięcy skoro to mniej niż zwykle?

źródło:
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-lesnictwa-2018,13,1.html 07:21, 11.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Stały czytelnik.Stały czytelnik.

1 4

Bo mają wybić tyle tylko w miesiącu styczniu, a tamte były limiotwane na cały sezon i no mają iść pod strzelbe nawet małe i ciężarne samice :( 10:01, 11.01.2019


QrczakQrczak

13 11

Strzelajmy do myśliwych oni bardziej roznoszą ASF I GŁUPOTĘ ,a to też jest zaraźliwe. 08:39, 11.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BondBond

5 5

To nie sa ludzie. Jak chce sobie postrzelac to na misje niech jedzie. Zobaczmy jaki jest dobry. 08:49, 11.01.2019


JanooshJanoosh

17 6

Ciekawe kiedy zaczną kontrolować myśliwych. Niejednokrotnie chodzą z bronią pod wpływem alkoholu i są agresywni. Trzeba uważać na to towarzystwo wzajemnej adoracji. 09:30, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moniekmoniek

5 6

świnia jest zła dzik zły.......człowiek dobry, kogo ustrzelić ,jednak chorego człowieka 10:06, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pikuniupikuniu

5 5

Ten z którym był wywiad, jest koordynatorem całej ogólnopolskiej akcji !!!!!! Info sprawdzone.
Nie znoszę obłudy. 10:31, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

''Dziki pr''Dziki pr

1 3

"Łowcy" spod znaku Hubertusa - jak to dzisiaj przeczytałem w prasie - rozwiążą wreszcie ostatecznie kwestię populacji dzików!
O tempora, o mores. 13:17, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnieObiektywnie

1 3

Typowe nienaukowe podejście wiążące ze sobą stratę środków na badania a tym samym znalezienie prawidłowego rozwiązania problemu. 13:23, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tdktdk

6 3

KE Unii zwróciła uwagę na racjonalną i mądrą decyzję obecnego rządu, zleconą przez Ministra Środowiska w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) który postanowił zaplanowanym odstrzałem zmniejszyć populację dzików. KE dodatkowo zaleca nawet odstrzał loch nawet w okresie porodowym. Okazało się przy tej okazji jak niski poziom intelektualny reprezentują wrogie Polsce ugrupowania w tym tzw. opozycyjne, które zamierzały podważyć racjonalne działania rządu w celu likwidacji ASF - eskalowały przy tym atmosferę niepokoju i napięcia społecznego zagrzewając pod sejmem do burd i zadym ulicznych. 14:34, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gruby z POWGruby z POW

4 9

Ludzie to zło. Myśliwych powinniśmy wystrzelić. 15:21, 11.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GgGg

3 1

I Cię lisy zjedzą. 18:53, 11.01.2019


REKLAMA

do tdkdo tdk

6 2

Prostactwo to nie ma pojęcia, po co dokonuje się odstrzałów i to nie tylko dzików, a zrównoważonym rozwoju populacji w ogóle nie słyszeli - ale niektórzy są nawet politykami, celebrytami i mądralami żeby nie powiedzieć przygłupami pełnymi frazesów 16:36, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

4 5

koty sr......ją psy też .a jak zacznie walić dzik po mieście kto to będzie sprzątał chyba straż tym superpojazdem 16:46, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

???? ????

7 2

Dzisiaj wypowiadała się urzędniczka z Brukseli, że Polska wykonuje nakaz Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania asf i selekcji sanitarnej dzików, może trochę ochloncie, bo selekcja była od zawsze i siedzieliscie cicho, codziennie w Polsce w ubojniach są zabijanie tysiące zwierząt, których mięso trafia na wasz stół, HIPOKRYCI TO WAM Odpowiada????? 17:00, 11.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gg Gg

0 3

A biedne kobiety praw do aborcji nie mają życie jest straszne. A ty dziki umieraja od bestialskich myśliwych! Poprostu przeba sie walnąc w łeb bo coś ty nie tak idzie ze świnia ważniejsza od człowieka. 18:59, 11.01.2019


aa

4 2

żreta zarażone miącho i już widać efekty w wypowiedziach ....szczepionki jak na razie niema......oj będzie epidemia... 17:35, 11.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KIMDZONGTUSKKIMDZONGTUSK

1 1

Kabanosy z dzików stanieją. 07:42, 12.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KIMDZONGTUSKKIMDZONGTUSK

2 3

Dzików może i jest za dużo. ale jeszcze więcej jest ludzi. Planeta już nie wyrabia. Natura to załatwi, pewnie jakas pandemia nas czeka, żeby zredukować populację o jakieś 1/3 jak w Europie średniowiecznej ( " czarna śmierć " ) 07:45, 12.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

(...)(...)

0 0

korporacje i deweloperzy skupiaja jednostki bardzo scisle by nad nimi panowac zdziwiłbys sie ile jest miejsca na ziemi (...) 13:33, 15.01.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone