Zamknij
REKLAMA

Miasto da pieniądze na remont kamienic w Śródmieściu. "Zainteresowanie jest bardzo duże"

06:00, 13.03.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Dzięki dotacjom kamienice w Śródmieściu mają odzyskać dawny blask. Fot. Natalia Seklecka

Właściciele kamienic znajdujących się w Śródmieściu chcą pozyskiwać miejskie dotacje na remonty. Urzędnicy liczą, że możliwość pozyskania pieniędzy zmotywuje ich do uregulowania stanu prawnego budynków i zadbania o ich wygląd.

Trwają konsultacje uchwały, na mocy której powstanie Specjalna Strefa Rewitalizacji. Dokument umożliwi właścicielom budynków znajdujących się w strefie pozyskać pieniądze na roboty budowlane. Odbyły się już dwa spotkania dla osób, które będą mogły skorzystać z programu wsparcia finansowego. Urzędnicy przyznają, że zainteresowanie wśród właścicieli budynków znajdujących się w strefie jest bardzo duże. Podczas spotkań pojawiło się wiele propozycji oraz pytań.

- Pytania ze strony mieszkańców są różne: czy będzie można pozyskać kilka dotacji, czy na jedną kamienicę czy na więcej, czy będzie można pozyskać dotacje kilka razy czy tylko raz w ciągu trwania projektu. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani tym tematem, wręcz wyrażają taką opinię, że po raz pierwszy jest taka forma wsparcia dla właścicieli, aby pomóc w wyremontowaniu wszystkich kamienic w naszym Śródmieściu – mówi Barbara Moraczewska, wiceprezydent Włocławka odpowiedzialna za rewitalizację.

Urzędnicy proponują cztery programy pozyskiwania środków uwzględniające zakres planowanych prac: „Inwestycja z klasą”, „Remont krok po kroku, „Witryna +” i „Historia się opłaca”. Projekt zakłada, że właściciele kamienic będą mogli uzyskać wsparcie w wysokości od 20 do 50% wartości inwestycji. Na spotkaniach konsultacyjnych pojawiły się jednak sugestie, by w niektórych przypadkach podnieść wysokość dotacji.

[ZT]32982[/ZT]

Aby remonty kamienic z wykorzystaniem miejskich dotacji były możliwe, w wielu przypadkach właściciele będą musieli uregulować stan prawny budynków.

- W grę wchodzi uregulowanie kwestii właścicielskich, co nie jest łatwe. Mamy nadzieję, że te dotacje będą też mobilizować właścicieli, aby uregulować te kwestie – komentuje Moraczewska.

Najbliższe spotkanie dotyczące projektu uchwały w sprawie Specjalnej Strefy Rewitalizacji odbędzie się 19 marca, o godz. 16:00 w Śródmieście Cafe przy ul. 3 Maja 9. Wcześniej, bo już dziś (13.03.), o godz. 17:00 w kawiarence obywatelskiej odbędzie się spotkanie z mieszkańcami dotyczące projektu „3 Maja woonerfem”.

- Zapraszamy mieszkańców do tego, aby wyrazili swoją opinię na temat tego, co chcieliby, żeby znalazło się w ul. 3 Maja, która – mamy taką nadzieję – będzie za chwilę woonerfem. Zwróciliśmy się do Politechniki Poznańskiej, która zgodziła się przygotować wizję ul. 3 Maja w oparciu o nasze kryteria brzegowe oraz kryteria zgłoszone przez mieszkańców.

Przypomnijmy, że woonerf to inaczej miejski podwórzec. W tegorocznym budżecie miasta zapisano na stworzenie go 750 tys. zł. Przetarg na roboty budowlane ma zostać ogłoszony najwcześniej w lipcu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (21)

Biorę jak swoje.Biorę jak swoje.

29 2

Mam nadzieję, że lista dotacjobiorców będzie jawna, i że program powstał rzeczywiście aby odnawiać Śródmieście a nie pomagać znajomym. Chociaż każde rozdawnictwo mnie wkurza. 06:59, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HahaHaHahaHa

4 3

Kamienica i każdy lokator po części w jakimś % właścicielem. Jeden nie wyrazi zgody i papa. 06:59, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KapiszonekKapiszonek

5 8

I to jest informacja. W końcu jakieś wymierne działania na rzecz rewitalizacji. Samymi rozmowami i planami nie da się rewitalizować. Tam potrzebny jest pieniądz. 08:18, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntykomuszekAntykomuszek

17 3

To kto się z kim dogadał na extra kasę? Znani są właściciele tych zreprywatyzowanych włocławskich kamienic?
Czy Państwo zgadzacie się aby wasze podatki nie zostały przekazane na remont drogi czy chodnika, a znalazły się w kieszeni prywatnej osoby?
Czy Pan K. z ulicy Grodzkiej, Pani Z. z ulicy Kapitulnej, czy Alfred B. z ulicy Leśnej też mogą liczyć na remont prywatnych nieruchomości? Otóż nie!
Ale wszystko pod płaszczykiem piękna śródmieścia, które nas czeka po remontach...
Efekt sami zobaczycie, skoro ci sami ludzie przez 30 lat nic nie zrobili w tym kierunku. A gdzie był fundusz remontowy? Gdzie się podział!?

08:19, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobinRobin

12 5

kolejna ściema dla członków Patelni obywatelskiej(ponoć) oraz towarzyszy, kilka budynków odnowi fasadę i będzie pięknie, a faktycznie nic poza kręceniem lodów się nie zmieni, nadal proponuje zwolnić panią Kopaczewską lub Moraczewską bo wykonują tą sama pracę (takie małe miasteczko nie potrzebuje 3 vice prezydentów) oszczędność co najmniej 200000 złotych, a poważnie tylko referendum i Wisła,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 09:17, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie wierzę jejnie wierzę jej

9 3

Typowo urzędnicza gadanina z której nic nie wynika. Rozwadnianie tematu na jakieś kolejne rady i spotkania, posiłkowanie się opiniami z zewnątrz.
Wszyscy znamy powiedzenie "byliśmy gł.pi", używane przez wszelkiej maści polityków patrzących wstecz na lata swoich nieudolnych rządów. To co widzimy jest niczym innym jak taką własnie (kolejną już) głup.tą. Czy komuś podoba się obecny wygląd Starego Rynku wyłożonego płytami granitowymi? Śmiem wątpić, ale w czasie kiedy inwestycja była planowana i realizowana żadnemu z zamieszanych w to deb.li z Urzędu Miasta nie dało się nic przetłumaczyć. Pałucki do dzisiaj mówi, że jest to jedno z ważniejszych osiągnięć jego patologicznych kadencji.
Rzeczony woonerf jest listkiem figowym mającym okryć niekompetencję ekipy Wojtkowskiego i przerzucić odpowiedzialność za ich nieudacznictwo na mieszkańców. To co robią jest wtórne, pozbawione krzty własnej inwencji i wyobraźni, nie mówiąc już o polocie. Bezmyślne kopiowanie wzorców podpatrzonych gdzieś przez kogoś z dopiskiem "a gdyby u nas coś takiego zrobić". Dalej jakoś to będzie. 09:18, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LipnowskaLipnowska

10 2

Niech dadzą na remont ul. Lipnowskiej tam zaraz będą ludzie koła urywali !!!!! 09:20, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asaasa

8 2

czy ja dobrze czytam...750 tys zł co to jest?...chyba dla swoich na dwa.. trzy obiekty..
na oświatę w gminie wydaje się 2 mln zł ..... ciemny naród to kupi..? 10:03, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@@

6 1

Na jakiej podstawie, nie lepiej dać ulgi w podatku. Ilu prawnych właścicieli jest z Włocławka?
10:16, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacJac

8 0

Szanowna redakcjo. Jablonski lansuje się na pierwszej stronie, dlaczego nie można komentować? 10:26, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

TomykTomyk

3 0

A jak ma uregulować stan prawny LZWN na Zapiecku ? Od lat nie wiadomo gdzie szukać właścicieli udziałów w kamienicach. Podobnie z kamienicami OSM w AZK. 10:44, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W-wekW-wek

9 1

Wyremontujcie, a zaraz znajdą się właściciele po swoje ... 10:46, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bbbbbb

11 0

ulice budować i remontować,chodniki w mieście , a nie prywatne budy !!!!!!!!!!!!!!! 11:06, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KnockKnock

7 2

Na wymiane pieców by dali lepiej wpierw tą kwote a nie na jakiś woonerf gdzie i tak nikt tam nie pójdzie 11:43, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KujawiakKujawiak

2 1

Będzie tak ładnie jak w Lublinie? Tylko że tam w renowację starego miasta bardzo duży wkład wnoszą lokalni przedsiębiorcy.A u nas znając tych paprochów i sknerów od basenów i innych gozdzialskich będzie ciężko o takie wsparcie.Bo i po co coś dobrego zrobić dla miasta? https://youtu.be/WNIRaHp4guY 13:10, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GGG000GGG000

1 2

To może niech dofinansują kamienice na Warszawskiej 15 zamiast budować klocek trzeba odświeżyć to co mamy można to tylko troszkę podrasować dobudować piętro odświeżyć elewację wymienić okna z zachowaniem stylu 15:05, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamerunKamerun

6 0

Zróbcie droge na wiadukcie przy wroniej bo dziura na dziurze.przyjechała ekipa zalepili kilka dziur jak plastelina i heja a my kola tam *%#)!& zalosne to wszystko.Chcieli takiego prezydenta to maja.
15:14, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dynamitdynamit

6 0

nic nie dawać wysadzić te ruiny w piżdziec z całą tą patologią..... 15:55, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Renesans ?Renesans ?

1 0

Brud smród ubustwo kulturowe czyli reprezentacja "starówki" w całym znaczeniu i od zarania ofleje stojący w bramach przepędzani przez służby mundurowe pod koniec XX wieku aby nie szpecić ulicy . No i co z tego że wyremontuje się front kamienic jeżeli mieszkańcy żyją w lokalach do których psa nikt normalny by nie wygonił . Tak na prawdę na czym ma polegać ta rewitalizacja ? Może na połaczeniu nowego tynku i farby z istniejącym wewnątrz grzybem i stęchlizną ? 03:45, 14.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OkszaOksza

3 0

Socjalistyczna władza dbała o żydowskie kamienice. Były zadbane, pomalowane i szło się ulicą bez obawy, że dostanie się w głowę odpadającym tynkiem. Na 3-go Maja tętniło życie. Sklepy,kawiarnie, restauracje i ludzie szli na spacer spotkać znajomych,pogadać. Skoro "właściciele" tak się rwali do posiadania to niech dbają. Oni pobierają czynsz od lokatorów, to na remonty powinni mieć kasę.Czy ktoś dokłada właścicielom domków do remontu?. A są to wielokroć ludzie w podeszłym wieku.Dzieci wyfrunęły w świat i oni sami z marnymi emeryturami muszą sobie dać radę. Jeśli ci tzw. właściciele, nie dają sobie rady niech przekażą te swoje?? kamienice na rzecz państwa i niech się państwo martwi, skoro jest takie bogate. Dlaczego z moich podatków mają być dawane pieniądze w prywatne ręce. Chyba, że Rada Miasta da na ten cel swoje dochody to OK. 07:18, 14.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

piotrek44piotrek44

3 0

PO co ta dyskusja. Jeżeli na tzw. dofinansowanie do rewitalizacji kamienic jest 750 tys. to nawet na jedną porządnie nie wystarczy. No chyba że kupi się farby i pomaluje front. Szkoda słów. 14:04, 14.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone