Zamknij
REKLAMA

Oto miejska ogrodnik! Jaki ma pomysł na zieleń we Włocławku?

18:00, 12.05.2019 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Priorytetem miejskiej ogrodnik jest obecnie obszar rewitalizacji. Fot. Natalia Seklecka

Od niedawna Włocławek ponownie ma ogrodnika miejskiego. O tym, jakie ma zadania i czym się obecnie zajmuje, rozmawiamy ze sprawującą tę funkcję Pauliną Szafrańską oraz podinspektorem ds. zieleni miejskiej, Andrzejem Paprockim.

Dlaczego zdecydowała się pani aplikować na stanowisko miejskiego ogrodnika?

PS: Ukończyłam studia na kierunku architektura krajobrazu, we wrześniu 2018 roku obroniłam tytuł magistra. Chciałam spróbować pracy w zawodzie, a że wróciłam do Włocławka i Urząd Miasta poszukiwał kogoś na to stanowisko, postanowiłam aplikować i wygrałam konkurs.

Po co miastu ogrodnik?

PS: Przede wszystkim funkcja ogrodnika miejskiego to opieka nad terenami zieleni Miasta. Moja praca polega m.in. na realizacji zadań własnych Miasta związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie zieleni gminnej i zadrzewień, przeglądu drzewostanu, zlecaniu i koordynowaniu spraw w zakresie utrzymania zasobów zieleni gminnej, projektów urządzenia terenów m.in. zieleni publicznej. Aktualnie przeprowadzamy inwentaryzację dendrologiczną Śródmieścia oraz tworzymy katalog proponowanych roślin w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.

Czyli skupiają się państwo na centrum miasta?

PS: Tak, na razie skupiamy się na centrum, ale oczywiście bierzemy od uwagę również inne rejony miasta. Głównie jednak nasze działania są związane z rewitalizacją.

[ZT]33716[/ZT]

Jakich zmian możemy się w takim razie spodziewać, jeśli chodzi o zieleń w Śródmieściu?

PS: Wykonaliśmy koncepcję parku kieszonkowego, który powstanie przy ul. Brzeskiej do końca tego roku [o parkach kieszonkowych pisaliśmy tutaj – przyp. red.]. W najbliższym czasie zostanie wykonane cięcie pielęgnacyjne i techniczne drzew zlokalizowanych na ul. 3-go Maja. Katalog proponowanych roślin dla Śródmieścia jest już prawie skończony.

Na jakim etapie jest inwentaryzacja?

PS: Inwentaryzację zaczęliśmy od strony bulwarów, ul. Brzeska, 3 Maja w kierunku Placu Wolności... Na tym etapie mogę powiedzieć, że zieleń jest w dobrym stanie, aczkolwiek na dzień dzisiejszy zauważyliśmy, iż na ul. Brzeskiej konieczne będzie usunięcie niektórych drzew i nasadzenie nowych, oczywiście po konsultacji z konserwatorem zabytków.

AP: Otrzymaliśmy już od pani konserwator zgodę na przeprowadzenie cięć technicznych i pielęgnacyjnych wszystkich drzew przy ul. 3 Maja. Te drzewa dość mocno się porozrastały, gałęzie wchodzą na balkony budynków mieszkalnych, przeszkadzają też w swobodnym poruszaniu się transportu kołowego ul. 3 Maja. Tam są 102 drzewka. Chcemy je wszystkie przyciąć i ukształtować korony drzew tak, żeby przypominały liść lipy, czyli miały kształt odwróconego serca. W trakcie inwentaryzacji stwierdziliśmy, że dwa drzewka będzie trzeba wymienić, ponieważ opóźniły się w rozkwicie i „nie nadążają” za pozostałymi. Brak jest trzech drzew i w najbliższym czasie zostaną nasadzone uzupełniając puste miejsca.

Ważnym miejscem, na które mieszkańcy zwracają dużą uwagę, jest pl. Wolności. Jakie są plany związane z zielenią na tym obszarze?

PS: Na Pl. Wolności aktualnie zajmujemy się strefą tzw. „bagienka”. Mamy w planach zlikwidowanie bylin i wprowadzenie jesienią roślin cebulowych, które rozkwitną na wiosnę.

[ZT]33738[/ZT]

AP: W tym roku wiosenne nasadzenia dywanów kwiatowych odbędą się w okolicach czerwca. Jest przygotowany nowy projekt kolorystyki i kształtów. Po wykonaniu inwentaryzacji na tym obszarze proponujemy dosadzenie u zbiegu ul. Brzeskiej i 3 Maja dwóch lub trzech drzew liściastych. Wracając do wspomnianego „bagienka”, zamierzamy zrekultywować ten teren. To jest to miejsce od strony północnej pl. Wolności, zasłonięte cieniem drzew. Tam powinny być zastosowane rośliny, które nie za bardzo lubią słońce.

Skupiają się państwo na centrum miasta, ale co z pozostałymi osiedlami? Na włocławskich osiedlach jest kilka miejsc, w których mamy uschnięte nasadzenia. Czy w najbliższym czasie będzie się coś w tej kwestii działo?

AP: Inwentaryzacja zieleni na terenie całego miasta ma zostać przeprowadzona do końca roku. Musimy tego terminu dotrzymać. W trakcie tej inwentaryzacji mamy wyłaniać takie miejsca i wskazywać drzewka, które nie wypuszczają listków, są uschnięte. Te drzewa mamy już zaznaczone w miejscach, w których już byliśmy. Będziemy wymieniać ten drzewostan. Poczyniliśmy też kroki w kierunku wykonania przycięć technicznych i sanitarnych na ul. Kaliskiej. Tam bardzo rozrosły się drzewa rosnące w pasie drogowym.

No właśnie, w niektórych miejscach te korony drzew okalają linię energetyczną...

AP: Dokładnie. Zwróciliśmy się do zakładu energetycznego, żeby w miejscach, gdzie drzewa rosną pod liniami energetycznymi, żeby wziął to na siebie, bo spoczywa na nim taki obowiązek. Zakład energetyczny poodejmuje i będzie podejmował te działania. Na pozostałych terenach w pasie drogowym cięcia wykona Miejski Zarząd Usług Komunalnych i Dróg.

Rozmawiała Natalia Seklecka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (45)

A.g.kA.g.k

62 12

Bardzo sie ciesze ze Miejskim Ogrodnikiem zostala mloda, wyksztalcona i ambitna kobieta.
Mysle , ze wkrotce zobaczymy efekty pracy Pani Pauliny.Pozdrawiam 18:35, 12.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

szkodaszkoda

9 11

szkoda,że nie zatrudniono kogoś z kierunkowym wykształceniem. Znów powstaną wirtualne fontanny, wirtualne drzewa, wirtualna zieleń a wszystko zabetonowane, no może podświetlone na zielono, natury mniej. 22:31, 12.05.2019


wnukwnuk

2 10

mój dziadek też był ogrodnikiem ale był jakoś ładniejszy. 22:51, 12.05.2019


trawa  trawa

24 8

efekty będą ,wszystko na zielono ta pani też ...nawet nie wie w co wdepnęła, do jesieni idę o zakład. 18:39, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

świerkświerk

15 12

Dlaczego drzewa liściaste, a nie iglaste? 18:56, 12.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JacJac

10 6

Żeby było co sprzątać jesienią 21:42, 12.05.2019


AsaAsa

26 14

Jak Pani dotknie stare drzewa nadające się pod piłę to Panią ukrzyżują. Zmanipulowanie społeczeństwo tego nie rozumie, będzie afera jak z ministrem Szyszka. 19:07, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Don VitoDon Vito

30 19

Nie potrzeba wykształcenia,żeby z logiką i poczuciem estetyki zająć się utrzymaniem zieleni w mieście.Wystarczylo by zatrudnić nawet dzialkowca czy kogoś kto ma podstawową wiedzę i doswiadczenie. Jesli nadal ktoś będzie zarządzał zza biurka i "rysowal"komputerowe plany to nic się nie zmieni. 19:41, 12.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

IksIks

10 13

Taki komentarz świadczy z pama strony o totalnym braku swiadomosci pracy na takim stanowisku. Najlepiej po co kończyć studia ? Może Pan jest po podstawówce i czuje się niezrealizowany zyciowo?:) 20:38, 12.05.2019


do iks do iks

4 2

Najlepiej po co kończyć studia? Rozbuduj myśl ? 22:43, 12.05.2019


lollol

34 0

Po pierwsze.Energetyka przycina gałęzie, tylko zobaczcie jak oni to robią, wytną kawałek dziury i już. A nie można tej korony przyciąć, nadać jej jakiś kształt.
Po drugie, to co jest nasadzane w 80% usycha. Lipnowska, Al. Kazimierza Wielkiego, Polna i parę innych miejsc.
Można trzymać za tą młodą osóbkę kciuki, ale czy ten beton przebije to inna sprawa. 19:43, 12.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lol to jalol to ja

0 1

kształ? serio jedz pan do berlina i kształ ogladaj... przepiekne drzewa - nie kształtowane. drzewa to nie plastik i pudel francuski (który zresztą jest obrzydliwie strzyżony) 13:15, 14.05.2019


&&&&&&

37 6

To był kolejny kunkurs , słyszalam że We Włocławku są kunkursy rozstrzygane przed zakończeniem ? 20:22, 12.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Ktoś Ktoś

5 18

A dasz to z autopsji czy nie udało się dostać do pracy..?:))) haha 20:34, 12.05.2019


eljoteljot

10 0

Przyglądałem się naborowi na funkcję bibliotekarki w placówce na Warszawskiej.Gdy moja znajoma (która ma wymarzone zarówno kwalifikacje jak i doświadczenie dla pełnienia takiej funkcji) złożyła papiery to przyjmująca dokumenty była bardzo zdziwiona że ktoś zdecydował się na taki desperacki krok. 09:45, 13.05.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


OpiOpi

8 6

Prymityw.....z Ciebie 20:35, 12.05.2019


josifjosif

26 9

Powodzenie Młoda Damo i nie przejmuj się bzdurami ! 21:23, 12.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

damydamy

4 4

damy nie damy albo nie każdemu damy. 22:46, 12.05.2019


lollol

0 0

to nie bzdury tylko info od mieszkańców, a jak ktoś info nie szanuje to znaczy ze nie powinien zajmowac danego stanowiska. jak ktos marudzi - wywiera nacisk na zmiany, inaczej mamy carat i wszystkowiedzacych - nic nei wiedzacych i rzadzacych 13:13, 14.05.2019


OkszaOksza

23 4

Teraz przycinanie drzew??.Oj pani ogrodnik coś nie tak z wiedzą.Jeśli zaś chodzi o rewitalizację, to proszę zrewitalizować Stary Rynek i przywrócić go do poprzedniego stanu, gdzie rosły drzewa, zieleniły się trawniki i kwitły kwiaty.Tak było, dopóki jakiś oszołom nie wpadł na pomysł zabetonowania całego terenu. Ma Pani dużo do zrobienia. Życzę wytrwałości i sukcesów.Niech Pani zacznie od porozmawiania z mieszkańcami. 21:52, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

zielziel

13 9

Boże, miej w opiece włocławskie drzewa. 22:13, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wszwsz

28 1

Włocławek to również osiedle Południe,Zazamcze, Kazika a nie śródmiescie !!!!!!!!!!!!!!! 22:22, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przycinanie przycinanie

12 3

Drzewa, żywopłoty przycina się na pocz. marca zanim zaczną krążyć soki. 22:24, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sugestiasugestia

10 2

prosimy nie malować trawników np. na przyjazd celebrytów lub putina 22:24, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OrdungOrdung

11 3

No brawo, drzewa opóźniły się w rozkwicie, opier...lić za brak nadzoru odpowiedzialnych, wirtualna rzeczywistość, ręce się łamią. Zwolnić te drzewa z zajmowanych stanowisk. 22:24, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szkiełszkieł

2 5

A od kieszonkowców to wara. Pozdrawiam kieszonkowców i doliniarzy. 23:05, 12.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oooooooo

1 0

Pochodzisz z woj. poznańskiego?;/, bo ja tak 08:43, 13.05.2019


Obserwacja zieleniObserwacja zieleni

11 1

Od lat w mieście występuje problem szrotówka kasztanowcowiaczka. Sukcesywnie pożera on liście kasztanowców i je osłabia. Nawet nowe nasadzenia najpóźniej na drugi rok po posadzeniu są sukcesywnie obgryzane. Najsłabsze gałęzie są żółte już w czerwcu/ na początku lipca. Gałęzie te usychają i łamią się przy burzach, dużych wiatrach. Dodatkowo takie gałęzie robią się puste w środku co zwiększa ich szanse na złamanie się. Czas na przegląd kasztanowców np. ulica bojanczyka, związków zawodowych, Chopina, park im. Sienkiewicza 23:26, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MielecinMielecin

6 2

To też Wloclawek. 23:51, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Powodzenia !Powodzenia !

17 1

Trzymam kciuki ! Niech Włocławek choć trochę przypomina to pięknie ukwiecone i zielone miasto jakie pamiętam z dzieciństwa. 07:34, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bonobono

11 1

tylko nie białe kwiatki na Placu Wolnosci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! trochę kolorów... 08:06, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

EeeeeeeEeeeeee

4 4

Włocławek to również Zawisle. Mam nadzieję zobaczyć efekty na tym brudnym osiedlu. 08:50, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NekoNeko

5 0

Czy młoda Pani ogrodnik jest z Włocławka? 09:43, 13.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JakiJaki

3 1

Ależ oczywiście i proszę zgadnąć kogo jest córką, czym jakoś się nie chwali 22:47, 13.05.2019


Kleszcze Kleszcze

3 1

A może ogrodnik powinien zająć się plagą kleszczy, może jakieś opryski.. 16:57, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@@

2 1

najgorzej jak naukowiec się wypowiada.... bezduszny ton i bezduszność działań... zwykły człowiek kochający przyrodę widzi to co ta Pani po studiach.... marne plany no ale trzeba dać szansę 22:48, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

2 0

A była Pani w Berlinie? Bo tam to jest jeszcze lepiej niż na Kaliskiej porozrastane - i jakoś hmmm... daje cień??? i drzewa są przepiękne? A Polska szkoła - to wyciąć lub posadzić nowe badyle. Może trochę inspiracji zachodniej? Rośliny to nie jest tłucznia i beton - nei kształtuje się tego w ten sposób. Ulica Kaliska to jedyne fajne zadrzewienie - nalezy tylko bdać o linie energetyczną i już, a nie cuda wymyślać. A już cięcie lip w serduszka.... łomatko, jeszcze krasnale i palety.... i będzie ideał "stylistyki". 13:10, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miłośnik przyrodyMiłośnik przyrody

0 0

W krajach Europy Zachodniej stare, dostojne drzewa nie przeszkadzają i nikt się nie obawia, że się będą łamały... klony, lipy, jawory,(również topole!), nie mówiąc o drzewach iglastych....przeciwnie. Stanowią ozdobę śródmieścia miast i odpoczynek dla mieszkańców i gości! A we Włocławku? Im więcej starych drzew idzie pod piłę, tym lepiej! ciekawe jak długo????? 21:46, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


CodaCoda

1 1

Zamierzenia słuszne, życzę bezproblemowej realizacji Pani Paulino ! Bardzo kibicuję Pani osobie młodej, wykształconej. Temu miastu wreszcie coś pozytywnego się należy. Powodzenia i sukcesów ????????????????????????????????????????????????

11:03, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brys Brys

1 0

Proszę zobaczyć ile polamanych drzew jest na Polnej. Parę lat temu, były nasadzenia drzewek, na ul Ostrowskiej. Również zostały, zapewne przez wandali połamane. Może warto by zainwestować pieniądze, na kupno kamer. 20:05, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ewik Ewik

1 0

Włocławek jest pięknie położonym miastem nad Wisłą, wśród zieleni. Tylko przeraża widok rozpitej patologi, której widać więcej, niż porządnych Wloclawian. Przykre to. 20:08, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koneserkoneser

0 0

Czasami wystarczy nie wycinać najstarszych. Park Sienkiewicza stracil ostatniozbyt duzo cennych drzew... 07:52, 16.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone