Zamknij
REKLAMA

II tura wyborów we Włocławku. Jakich zasad trzeba przestrzegać w czasie głosowania?

06:00, 12.07.2020 | N.S.
W lokalach wyborczych znów będzie obowiązywać reżim sanitarny. Fot. Natalia Seklecka
REKLAMA

Dziś II tura wyborów na Prezydenta RP. W czasie głosowania, podobnie jak dwa tygodnie temu, będzie trzeba przestrzegać specjalnych zasad bezpieczeństwa. Część z nich będzie dla wyborców nowością.

We Włocławku w wyborach mogą zagłosować ponad 84 tys. mieszkańców. W mieście będzie funkcjonować 68 obwodów do głosowania, z czego pięć to obwody odrębne - działają w szpitalu, zakładzie karnym i domach pomocy społecznej (wykaz obwodów znajdziesz tutaj).

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Do czasu ich zamknięcia obowiązuje cisza wyborcza.

Jak przebiega samo głosowanie?

W związku z pandemią wprowadzono szereg obostrzeń dotyczących funkcjonowania lokali wyborczych.

Odstęp minimum 1,5 m od kolejnej osoby, maseczka, dezynfekcja (przy wejściu do każdego lokalu wyborczego, w widocznym miejscu, powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk) - o tym wszystkim trzeba pamiętać podczas dzisiejszego głosowania.

Podobnie jak w pierwszej turze również dziś w lokalach wyborczych obowiązuje limit osób (jedna osoba na cztery metry kwadratowe). Członkowie komisji wyborczych mają pracować w co najmniej półtorametrowych odstępach, a stoły nie mogą być pokryte suknem.

Obowiązkowe jest wietrzenie lokali wyborczych (raz na godzinę przez co najmniej 10 minut) oraz dezynfekowanie powierzchni takich jak klamki, urny wyborcze, blaty stołów i inne urządzenia (przynajmniej sześć razy w ciągu całego głosowania). Czynności te nie będą powodować przerwy w głosowaniu i pracy komisji wyborczej.

Nowością będzie w drugiej turze wyborów pierwszeństwo dla osób powyżej 60.l roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

(N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA