Zamknij
REKLAMA

Te błędy popełnia wiele osób przy składaniu CV. Tak ich unikniesz

14:29, 19.04.2016 | A.K
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne; depositphotos.com

Zdjęcie w CV to wizytówka kandydata. Eksperci są zgodni – jeśli nie posiadamy dobrej jakościowo fotografii biznesowej, lepiej do życiorysu w ogóle nie jej nie załączać.

Wśród kandydatów pokutuje opinia, że zdjęcie w CV jest ważniejsze niż jego treść. To nie do końca prawda. Z badań Pracuj.pl wynika, że rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu na analizę zamieszczonych w CV zdjęć. Dużo ważniejsze jest dla nich doświadczenia kandydata, jego wykształcenie, czy umiejętności.

Eksperci zwracają uwagę, że źle dobrana fotografia, może zrobić kandydatowi więcej szkody niż pożytku. Jakich błędów unikać?

Słaba jakość – rozmazane tło, rozpikselowana fotografia. Na dobrym zdjęciu rekruter powinien widzieć wyraźnie całą twarz kandydata lub jego korpus.

Niewłaściwe tło – należy unikać zdjęć z wakacji, imprez czy ślubu bądź wesela. Fotografia w CV powinna mieć jednolite, stonowane tło, najlepiej w kolorze białym jasnoniebieskim czy szarym.

Więcej niż jedna osoba - na zdjęciu w CV powinien znajdować się tylko kandydat, który stara się o pracę. Nie należy dołączać do niego fotografii, gdzie w tle widoczna jest inna osoba. Nie warto też tracić czasu na wycinanie za pomocą programu komputerowego swojej twarzy z grupowego zdjęcia.

Fotografia nie odgrywa decydującej roli przy podejmowaniu przez rekrutera decyzji o tym, kogo zaprosić na spotkanie. Na pewno jednak pomaga lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu i połączyć daną osobę z określonym doświadczeniem. Dlatego warto zainwestować w dobre zdjęcie.

Co to znaczy idealne zdjęcie do CV?

Do życiorysu należy dołączyć fotografię biznesową – pomoże kandydatowi w podkreśleniu swojego profesjonalizmu. Przygotowując się do sesji zdjęciowej należy zwrócić uwagę na ubrania. Garnitur, marynarka czy żakiet powinny być w stonowanym kolorze np. szarym, grafitowym czy beżowym. Należy unikać dużej ilości bieli i czerni, które w niekorzystnie wyglądają na zdjęciach.

Zamiast tkanin wzorzystych na potrzeby zdjęcia lepiej wybrać te jednolite. Zarówno panowie jak i panie nie powinny łączyć ze sobą kilku wzorów tkanin, czy też więcej niż trzech kolorów. Warto też zrezygnować z bogatej biżuterii – w przypadku panów wystarczy pasek i zegarek, panie mogą sobie dodatkowo pozwolić na delikatny naszyjnik, czy niewielkie kolczyki.

Decydując się na zdjęcie w życiorysie, należy pamiętać, że powinno współgrać z całym dokumentem. Osiągnięcie tego efektu ułatwi skorzystanie z profesjonalnego kreatora CV.

(A.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

co za matołco za matoł

9 3

to pisał, jak znaleźć pracę w mieście rządzonym przez partie nie będąc partyjnym pomiotem? Mierny ale bierny ! to hasło wybierania pracowników we włocławku, Patrz ratusz i podległe jednostki. 23:57, 19.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

k89k89

7 1

Artykuł serio przydatny jak świni siodło... Jeśli ktoś sądzi, że CV to tylko zdjęcie to życzę powodzenia. Pracuję w branży HR już jakiś czas i przyznam, że zdjęcie w CV jest dość ważne, a na pewno pomocne (szczególnie by rekruter mógł przypomnieć sobie kandydata). Zwróćcie jednak większą uwagę na to co i jak piszecie.
Nie każdy zna wszystkie firmy, można dopisać za co było się odpowiedzialnym lub jakie były główne obowiązki.
Zapiszcie CV w formacie .pdf i na miłość Boską...podpisujcie też te pliki. Codziennie zmagam się z dziesiątkami aplikacji o nazwie "CV" lub "poprawione swietne cv julka". To już mówi samo za siebie.
Na koniec jeszcze dwie wskazówki...
1. NA BOGA NIE KŁAMCIE! Mam już dość ludzi wpisujących "komunikatywny angielski" a później okazuje się, że nie potrafią nawet się przedstawić. A komunikatywny to migowy wychodzi...
2. Miejsce gdzie wpisujecie HOBBY lub ZAINTERESOWANIA to wskazówka dla rekrutera...najprościej nam zacząć rozmowę z kandydatem na takie tematy, chcemy rozluźnić atmosferę. Widząc, że każdy interesuje się literaturą, sportem i filmem niezbyt wiemy za co się zabrać. Zacząć rozmawiać na temat kina francuskiego? Książek Anny Rice? Czy 3 ligi francuskiej w piłce ręcznej...?

Zastanówcie się i pamiętajcie, że CV to Wasza wizytówka! 09:44, 20.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okokokokokok

1 0

"Zdjęcie w CV to wizytówka kandydata. Eksperci są zgodni ? jeśli nie posiadamy dobrej jakościowo fotografii biznesowej, lepiej do życiorysu w ogóle nie jej nie załączać" Andrzejku problemy ze składnią ? 14:02, 20.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2018