Zamknij
REKLAMA

Jest nim zainteresowanych wielu przedsiębiorców. Jakie są zalety "małego ZUS-u"?

19:31, 10.01.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj
Przypominamy, że z "małego ZUS-u" nie mogą skorzystać wszyscy. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał pierwsze statystyki dotyczące korzystania z tak zwanego "małego ZUS-u". W kujawsko-pomorskim skorzysta z niego już ponad 3,6 tys. przedsiębiorców, którzy złożyli już stosowne dokumenty.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowych zasad rozliczania, mieli czas do 8 stycznia. Do tego momentu mogli zgłaszać do ZUS-u właściwe kody ubezpieczenia, które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W przeciwnym razie z ulgi będą mogli skorzystać dopiero po upływie 2019 roku. 

- Mały ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. to oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni, a przychody za ubiegły rok kalendarzowy z działalności nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to kwota 63 tys. zł). Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Jeśli nie wiemy, jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, to możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanego kalkulatora, który jest dostępny na stronie www.zus.pl - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przypominamy, że z "małego ZUS-u" nie mogą skorzystać wszyscy. Oferta nie dotyczy między innymi osób, które w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni, rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT lub podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności.

[ZT]32242[/ZT]

Nie mogą z niego skorzystać także ci, którzy spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia lub też wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiły dla niego, jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

JackiJacki

5 0

Jak słyszę dumnie wiadomościach jak to pan ( przez małe p) Morawiecki
Obniżył Zus.... przedsiębiorcy którzy w zeszłym roku zarobili mniej niż 63000 zł moga złożyć wniosek o mniejszy ZUS"
Naród myśli sobie...
"Jejku jaki my w tym kraju mamy wspaniały rząd????... Ile on robi dobrego dla przedsiębiorców. A co bardziej Złośliwi mogli by dodać.....
A tym mało i mało. "
Przedsiębiorca dosyć że zarobił 63000 tys zł ( tj jakieś 5250 zł na miesiąc) To jeszcze będzie miał tańsze koszty utrzymania.... Mniejszy ZUS ....łoł...
Hmmmm
Tylko że 63000 tys to jest przychód ( nie dochód)
Nie mylcie przychodu z dochodem!!!.
Już nie jedne wiadomości przyznały się do pomyłki.....
Wyjaśnienie plam Morawieckiego.....
Pamiętajmy 63000 tys PRZYCHODU..
I np
Kowalski sprzeda coś za 64000 tys zł (np auto) a dochód ze sprzedaży ( na tym aucie) powiedzmy niech ma na poziomie ( np 2000 tys zł)
iiiiiiii.
I
GÓWNO Prawda Morawieckiego
Niema małego zusu ????. Bo przecież przychód miał powyżej 63000 zł.
A że zarobił 2000 tys zł. Kogo to .
PiS robi wszystko aby tym co na lewo kombinują żeby im się lepiej żyło. I tym samym zachęca do kombinowania. . Sprzedawaj na lewo za mniej niż 63000 zł reszta na czarno a my PiS ci pomożemy.... Brawo Morawieckiego jak spełnia obietnice wyborcze. Warte tyle co podwyższenie kwoty wolnej od podatku. ( Też dla tych co z garnuszka państwowego żyją) Kupowanie Wyborców............. Nierobów 23:13, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BasiolaBasiola

6 0

Mały Zus dla dilerów i Melin..... Oni mają mały przychód a duży dochód ;) 23:25, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dokładnie Jackidokładnie Jacki

5 0

tak jest jak piszesz. Osoby, ktore wystawiają legalne faktury nie mają szansy na mały ZUS. To tylko dla cwaniaków, którzy nie muszą wystawiać faktur i mają mozliwość nie wystawiac tez paragonów. Znow karze się uczciwych przedsiębiorców. Myślałam tak samo i dzwonię do księgowej a ona mi na to, że ro chodzi o przychód. Co z tego, że mój dochód był. nie całe 40 tys. jak liczy się przychód czyli wartość faktur za 2018 rok bez odliczenia kosztów. Populizm, a ludzie w to wierzą!!! 23:27, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikandraNikandra

0 0

Mały zus to pół etatu
Połowa za chorobowe
Chorujesz po tobie
A opłaty za prowadzenie firmy 100/
Trochę *%#)!& i niezbyt opłacalne..... 11:21, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone