Zamknij
REKLAMA

GIF wycofał popularne krople do oczu. Pacjentom grożą podrażnienia i uczulenie!

17:00, 18.01.2019 | D.W.
Skomentuj
Wadliwa seria mogłaby podrażniać oczy. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii popularnego leku stosowanego między innymi u chorych cierpiących na jaskrę. Powodem takiej decyzji jest zanieczyszczenie próbek podczas produkcji.

Z półek w aptekach wycofano Xaloptic Free, stosowany u dorosłych w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych na jaskrę z otwartym kątem przesączania oraz u chorych z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym, a u dzieci i młodzieży w przypadku zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry wieku dziecięcego.

Producentem leku są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA. Jak informuje GIF, zanieczyszczenia próbek pojawiły się w jednej serii produktu (511017) z datą ważności upływającą w czerwcu 2020 roku. 

- Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął protokół z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków, które potwierdziły iż badana próbka przedmiotowego produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji wytwórcy, w zakresie parametrów zawartość zanieczyszczeń 15(S) latanoprostu pojedynczego nieznanego zanieczyszczenia oraz sumy nieznanych zanieczyszczeń i sumy wszystkich zanieczyszczeń - informuje GIF.

Wadliwa seria mogłaby podrażniać oczy. Krople mogłyby także nie zadziałać. Osoby, które posiadają ten lek w swojej domowej apteczce i jest on opatrzony numerem serii opisywanym w artykule mogą oddać go do apteki lub poprosić lekarza o ponowne wystawienie recepty.

(D.W.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (2)

Gość Gość

3 0

Wcześniej zanim leki zostaną wprowadzone do sprzedaży, nikt badań dotyczące szkodliwości, nie wykonuje.? 16:03, 19.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

0 0

Nie wiem jak to możliwe, żeby takie leki w ogóle trafiały do obrotu? Dobrze, że jak wykryto u mnie jaskrę to mój lekarz prowadzący - Dr Michnowski - od razu uczulił, że leczenie na własną rękę różnymi sposobami w tym kroplami, nie za wiele pomoże...

Ostatecznie pomogła mi operacja. 21:28, 22.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone