Zamknij
REKLAMA

Klienci myśleli, że biorą udział w konkursie. W rzeczywistości smsy kosztowały kilkanaście tys. zł!

19:21, 01.02.2019 | D.W.
Skomentuj
Z ustaleń urzędników wynika, że serwisy HotAwards i HotPrizes wykorzystywane na stronach były tak promowane, aby zachęcić konsumentów do wysyłania smów premium. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 2 decyzję dotyczące serwisów internetowych, na których rzekomo oferowane były konkursy nagrody. W rzeczywistości klienci za wysyłane smsy musieli płacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

UOKiK przyjrzał się działaniom firm Karcz-Provider Kamil Karcz z Sułkowic oraz Leaders z Andrychowa. Z ustaleń urzędników wynika, że serwisy HotAwards i HotPrizes wykorzystywane na stronach były tak promowane, aby zachęcić konsumentów do wysyłania smów premium. Z treści zawartej na stronach internetowych wynikało, że pozwoli to na wygranie nagrody.

- Firma Karcz-Provider prowadziła serwis HotAwards, przejęty następnie przez założoną i kontrolowaną przez tego przedsiębiorcę spółkę Leaders, która na jego bazie utworzyła serwis HotPrizes. Obydwa serwisy były promowane przy udziale współpracujących z przedsiębiorcami partnerów. Konsumenci widzieli w internecie reklamy informujące o możliwości otrzymania m.in. tabletów, laptopów, konsoli do gier, telefonów komórkowych. Były one opatrzone hasłami w rodzaju: „Wygraj”, „Wystarczy kilka minut!”. Po rozwiązaniu zadania konkursowego pojawiał się napis typu: „Gratulacje! Udało ci się!”, a następnie komunikat: „To już ostatni krok! Uzupełnij swoje dane. Wyślij SMS’a o treści (…) pod numer (…)” - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak tłumaczy UOKiK, po wysłaniu kolejnej wiadomości na ekranach komputerów klientów pokazywała się informacja, z której wynikało, że nie wystarcza to do odebrania nagrody. W następnym etapie internauci uzyskiwali dostęp do serwisu HotAwards lub HotPrizes, gdzie naliczano im punkty stanowiące zaledwie minimalną część sumy punktów gwarantujących uzyskanie nagrody. Jeden sms kosztował ponad 30 zł, a klient dostawał za niego 25 punktów. Aby uzyskać niezbędne 20 tys. punktów musiał wysłać około 800 wiadomości, co było równoznaczne z kwotą 24 tysięcy złotych.

[ZT]32468[/ZT]

Nieuczciwa praktyka rynkowa naruszała zbiorowe interesy klientów. Poza tym UOKiK miał też zastrzeżenia co do dwóch innych praktyk stosowanych przez przedsiębiorców.

- Po pierwsze, istotne informacje na temat sposobu funkcjonowania HotAwards i HotPrizes, kosztów i regulaminów zamieszczane były na dole powiązanych z tymi serwisami stron (w części niewidocznej bez przewinięcia strony), lub do ich prezentacji używano słabo czytelnych komunikatów. Po drugie, przepisy wymagają, aby wraz z informacją o numerze SMS-a premium podawać jego cenę brutto oraz nazwę podmiotu, który realizuje świadczenie dodatkowe. Tymczasem na stronach internetowych promujących HotAwards i HotPrizes cena SMS-a znajdowała się na dole witryny zamiast przy numerze, a danych podmiotu realizującego świadczenie dodatkowe w ogóle nie było - dodają urzędnicy.

Firmy zaniechały stosowania swoich technik sprzedaży i zamknęły serwisy HotAwards i HotPrizes.  Firma Karcz-Provider zakończyła swoją działalność, a na spółkę Leaders nałożono ponad 616 tys. zł kary. Leadres odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

(D.W.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (6)

IstwanIstwan

0 2

Z Andrychowa firma posiadacie? 19:44, 01.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POLAK1POLAK1

10 0

Swoją drogą zna ktoś może kogoś kto wysłał sms do radia Zet czy RMF i wygrał pieniądze? Zna ktoś kogoś kto wygrał "6" w totka ? 20:48, 01.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Józef Józef

5 0

Nadzieja matką *%#)!& 21:13, 01.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

soczekzfoczeksoczekzfoczek

4 0

serii?czyli ktoś naprawdę uwierzył w te wyskakujące banery?....trzeba być inteligentny jak kamień. .. 05:49, 02.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gorzalka zawsze dobrGorzalka zawsze dobr

0 0

Powiem wam tak się wczoraj schowałem że ledwo do domu doszedlem tak mnie głowa boli że szok rano piwo dyskiem o nie przeszło 09:10, 02.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ColoradoColorado

0 0

No cóż *%#)!& nie sieją sami się rodzą 18:44, 02.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone