Zamknij

Dzięki unijnym środkom, młodzi przedsiębiorcy z naszego województwa uzyskają wsparcie

19:09, 14.02.2019 red./informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Skomentuj Narzędziem wsparcia będzie nowy w naszych warunkach instrument finansowy określany jako wejście kapitałowe. Zdjęcie ilustracyjne. fot. depositphotos.com Narzędziem wsparcia będzie nowy w naszych warunkach instrument finansowy określany jako wejście kapitałowe. Zdjęcie ilustracyjne. fot. depositphotos.com

Pieniądze z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego otworzą drogę do biznesowego sukcesu przed młodymi przedsiębiorstwami nastawionymi na komercjalizację wyników badań naukowych. W Urzędzie Marszałkowskim, w obecności członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia, odbyła się ceremonia podpisania umowy z wybranym pośrednikiem finansowym.  

Narzędziem wsparcia będzie nowy w naszych warunkach instrument finansowy określany jako wejście kapitałowe. Jak będzie działać? Startująca firma akademicka ma znakomite know how, ale nie ma pieniędzy by swój produkt wprowadzić na rynek. Wówczas do gry wchodzi fundusz inwestycyjny (alternatywna spółka inwestycyjna), zawiązany przez operatora środków z RPO (pośrednika finansowego) i wybranych przez niego prywatnych inwestorów. Wchodzi do firmy czasowo (do 10 lat), z pieniędzmi (dokapitalizowanie od 200 tys. złotych do 1 mln złotych) i wsparciem menedżerskim, przejmując do 60 proc. udziałów. Kiedy po 10 latach wychodzi, zabiera swój kapitał i ewentualny zysk.

- Mechanizm wejścia kapitałowego do innowacyjnych startupów jest stosowany na całym świecie, m. in. w słynnej amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Mam nadzieję, że także u nas zadziała jak drożdże, na których urosną i biznes, i innowacje. Jako samorząd województwa stawiamy na innowacyjną gospodarkę bo, wedle wszelkich danych, powinna stworzyć warunki do realnego podniesienia poziomu życia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Do dyspozycji przyszłych beneficjentów stawiamy łącznie 26,5 miliona złotych. Zakładamy że wsparcie - na przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowe znajdujące się we wczesnych fazach zaawansowania, zgodne z tak zwanymi inteligentnymi specjalizacjami województwa - trzyma 27 akademickich startupów. Będą je mogły wykorzystać m. in. do sfinansowania badań przemysłowych, zakupów wyników prac naukowych u innych podmiotów i ochrony własnej własności intelektualnej, a także do stworzenia laboratoriów lub działów badawczo-rozwojowych w firmie.

[ZT]32659[/ZT]

Stronami umowy są Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Dynamic Seed Fund. BGK to polski państwowy bank inwestycyjny, który jest jedną z trzech instytucji finansowych administrujących łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przeznaczonymi głównie na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. (Pozostałe to marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju i Europejski Banki Inwestycyjny.) Środki, którymi dysponuje BGK, są przeznaczone przede wszystkim właśnie na wsparcie mikroprzedsiębiorstw, projektów badawczo-rozwojowych i przedsiębiorczości akademickiej.

Dynamic Seed Fund, który na potrzeby tego projektu został zarejestrowany przez Krajowy Nadzór Finansowy jako podmiot zarządzający tzw. alternatywną spółką inwestycyjną, powinien uruchomić narzędzie w pierwszej połowie tego roku. Bieżących informacji na ten temat trzeba szukać na stronie BGK, ale wkrótce powstanie też dedykowana strona projektu.

(red./informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BordoBordo

1 0

Teraz jest "dzięki unijnym środkom...", a poprzednio było "dzięki ZSRR..."
Kiedy wreszcie skończy się to "dzięki"? 20:10, 14.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%