Zamknij
REKLAMA

Badacze sprawdzili maski chroniące przed smogiem. Wyniki kontroli są zatrważające!

20:00, 18.02.2019 | D.W./UOKiK
Skomentuj
Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o kontroli masek antysmogowych, którą ostatnio przeprowadził. Okazało się, że prawie połowa masek nie przeszła testów w laboratorium, a co za tym idzie, nie chroni przed smogiem.

To już druga taka kontrola przeprowadzona przez UOKiK. Półmaski filtrujące wytypowali do kontroli inspektorzy Inspekcji Handlowej z 13 sklepów budowlanych i hurtowni w 5 województwach. 

- Łącznie oceniliśmy 21 modeli: 6 tylko pod kątem oznakowania, a 15 wysłaliśmy do laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP), który sprawdził, czy spełniają trzy parametry: opór wdechu, przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Wyniki nie są dobre. 6 masek miało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium, a 11 było źle oznakowanych. W 2017 r. na 10 masek 2 nie przeszły badań - informuje UOKiK.

Przeprowadzone testy pokazały, że prawie połowa masek antysmogowych, które zbadał UOKiK, nie przeszła testów w laboratorium. 6 masek zostało zakwestionowanych przez badaczy. 4 z nich nie spełniły jednego parametru, 2 aż dwóch. Przeprowadzone testy pokazały jednoznacznie, że zanieczyszczenia obecne w powietrzu łatwo zniszczyłyby zamontowany w nim filtr.

Przedsiębiorca, który sprzedaje maski antysmogowe musi pamiętać, że produkt musi być dobrze oznakowany i za każdym razem przejść badania w akredytowanym laboratorium na terenie Unii Europejskiej. Wyniki badań pokazały, że 11 masek miało złe oznakowanie. Na niektórych brakowało danych o producencie lub informacji o tym, czy produkt jest wielorazowego użytku.

- W 9 przypadkach problematyczna była też deklaracja zgodności - brakowało jej, nie miała wszystkich danych lub została wystawiona przez nieuprawniony podmiot. Inspekcja Handlowa w Poznaniu znalazła 4 modele półmasek, które chciał wprowadzić na rynek jeden z przedsiębiorców. Sprowadził z Chin ponad 55 tys. sztuk. Zadeklarował on, że maski przeszły badania w akredytowanym laboratorium w UE, jednak jak się okazało, nie miało ono akredytacji do ich testowania. Sprawdziliśmy te maski i okazało się, że nie spełniają wymagań - dodaje Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd w najbliższym czasie planuje wszcząć 8 postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do sprzedaży maski. Działania mogą zakończyć się nakazem wycofania wadliwych masek i powiadomieniem o tym konsumentów. Na przedsiębiorcę może został z kolei nałożona kara 100 tysięcy złotych.

(D.W./UOKiK)

Komentarze (5)

WeronaWerona

4 0

Wiadomość z tvn24 z przed tygodnia !!!! 22:43, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Juras Juras

4 0

Palta co chceta! 22:49, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaskaMaska

3 3

Są maseczki na smog zimowy ten ponoć węglowy i ten letni bezweglowy. Co z maseczkami dla innych orientacji, psów kotów, chomików i ciapatych. Jaka będzie dopuszczalna kolorystyka maseczek,kto będzie prowadził kursy ich zakładania i co z utylizacją bo będą one zakazane różnymi bakteriami i wirusami. 22:59, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec_32mieszkaniec_32

2 0

trochę za małe te maski jakbyśmy chcieli się przejść ul. Płocką, chodnikiem obok tamtejszych domków:) 12:03, 19.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ania85ania85

0 0

za niedługo odświerzacze powietrza obowiązkowo w każdym domu ,jak nie bedziesz mieć kara grzywny 1000zł ^^ czekamy 12:56, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone