Zamknij
REKLAMA

Termin składania zaświadczeń właśnie minął. Część emerytów i rencistów może mieć kłopoty!

10:00, 01.03.2019 | ZUS (oprac. D.W.)
Skomentuj
ZUS informuje także, że są tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Z końcem lutego minął termin składania zaświadczeń o zarobkach emerytów i rencistów. Dokumenty tego typu wystawiają zakłady pracy. W przypadku prowadzenia własnej działalności emeryt lub rencista musi złożyć stosowne oświadczenie.

Rozliczenie roczne emerytów i rencistów jest konieczne, ponieważ obowiązują ich limity w dorabianiu do przyznanych im świadczeń. Z ustawy wynika, że jeśli przekroczą ustawowy limit, ich świadczenie zostanie pomniejszone lub na jakiś czas zawieszone. Emerytury i renty zostaną zmniejszone jeśli przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia ZUS przestanie wypłacać świadczenia.

- Na to, czy zawiesimy lub zmniejszymy świadczenie, ma wpływ przede wszystkim przychód  z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy też umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. W przypadku umowy o dzieło zawartej z innym niż własny pracodawca emeryt lub rencista może dorabiać bez ograniczeń, ponieważ jest to umowa nieoskładkowana - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS informuje także, że są tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Osoby takie nie muszą informować ZUS-u o swoich zarobkach. Ograniczenie nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60-65 lat oraz niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń.

Informacji do ZUS nie muszą także składać uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (za wyjątkiem uczniów pobierających renty socjalne).

(ZUS (oprac. D.W.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (4)

emeryt..emeryt..

5 2

jak autorzy portalu tacy tępi ....to niech nie robią z emerytów baranów...
jakie kłopoty? pozabijają ich.... 10:17, 01.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xzyxzy

3 0

Czy emeryt czy rencista dorabia to przeciez zakład odprowadza składki do zus to wszystko wie .To czemu to słuzy dodatkowe papierki 12:28, 01.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pelapela

2 0

najlepiej nas się pozbyć życze wam tego samego jeśli dożyjecie 12:12, 02.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmmmmmm

2 0

emeryt lub rencista, który jeszcze dorabia na umowę o pracę nie musi nic robić. ZUS ma wszystkie jego dochody , więc spokojnie, nie róbcie paniki! 13:45, 03.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone